• BIST 86.771
 • Altın 247,319
 • Dolar 6,0108
 • Euro 6,7137

  HSYK'dan Deniz Feneri açıklaması

  03.02.2012 14:54
  HSYK "Deniz feneri eski savcıları için hapis istemi, Savcılara jet hızı dava, Deniz feneri savcıları hakkında iddianame hazırlandı,
  HSYKdan Deniz Feneri açıklaması
  HSYK'dan Deniz Feneri açıklaması HSYK'dan Deniz Feneri açıklaması HSYK'dan Deniz Feneri açıklaması

  HAKİMLER ve Savcılar Yüksek Kurulu, (HSYK) "Deniz feneri eski savcıları için hapis istemi, Savcılara jet hızı dava, Deniz feneri savcıları hakkında iddianame hazırlandı, Deniz fenerinde ‘asıl fail bizmişiz?", vb. başlıklı yapılan haber ve yorumlar nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.

  Açıklamada, "İlgili üç savcı hakkında verilen soruşturma ve kovuşturma izni "Deniz Feneri" soruşturmasını yürüttükleri veya bazı olayların üzerine gittikleri için değil, bunu yaparken resmi belgede tahrifat ve görevi kötüye kullandıklarının iddia edilmesinden kaynaklanmaktadır" denildi.

  HSYK tarafından yapılan yazılı açıklamada ; 2802 sayılı Kanunun 89/1 maddesinde "Hâkim ve savcılar hakkında görevden doğan veya görev sırasında işledikleri suçlar nedeniyle kovuşturma yapılması gerekli görüldüğü takdirde evrak ilgilinin görev yaptığı Ağır Ceza Mahkemesine en yakın Ağır Ceza Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildiği belirtildi.

  Açıklamada şöyle denildi ; "Aynı Kanunun 89/2 maddesinde ise "Cumhuriyet savcısı beş gün içinde (ilgili hâkim veya Cumhuriyet savcısı hakkındaki) iddianamesini düzenleyerek evrakı, son soruşturmanın açılmasına veya son soruşturmanın açılmasına yer olmadığına karar verilmek üzere Ağır Ceza Mahkemesine verir" hükümleri bulunmaktadır. Ayrıca aynı Yasa’nın 95 inci maddesinde de "Hâkim ve savcılara ait davalar acele işlerden sayılır. Kanuni zaruretlerden doğan davalar üç aydan fazla devam edemez" şeklinde düzenleme yer almaktadır. 2802 sayılı Kanunundaki bu düzenlemeler dikkate alındığında yerine getirdikleri kamu görevi nedeniyle hâkim veya Cumhuriyet savcıları hakkındaki yargılamaların ivedilikle sonuçlandırılmasının istendiği açık bir şekilde ortadadır. Kurulumuz tarafından 2802 sayılı Kanununa göre kovuşturma izni verildikten sonra son soruşturmanın açılıp açılmamasına ilgili Ağır Ceza Mahkemesi karar verecektir. Dolayısıyla iddianame düzenleyen Cumhuriyet Başsavcılığının bu konuda herhangi bir takdir hakkı bulunmamaktadır."

  RESMİ BELGEDE TAHRİFAT VE GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA

  İlgili üç savcı hakkında verilen soruşturma ve kovuşturma izninin "Deniz Feneri" soruşturmasını yürüttükleri veya bazı olayların üzerine gittikleri için değil, bunu yaparken resmi belgede tahrifat ve görevi kötüye kullandıklarının iddia edilmesinden kaynaklandığı belirtildi.

  13 HÂKİM VE CUMHURİYET SAVCISI HAKKINDA KOVUŞTURMA İZNİ VERİLDİ

  Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu İkinci Dairesi tarafından 2011 yılı içinde ilgili Cumhuriyet savcıları dışında 13 dosyada, 13 hâkim ve Cumhuriyet savcısı hakkında değişik suçlamalarla kovuşturma izni verildiği ve bütün bu dosyalarda da yukarıda belirtilen kanuni hükümler uyarınca işlem yapıldığı bildirildi.

  "KOVUŞTURMA İZNİ VERİLMESİ" ARA BİR KARAR

  Bahse konu haberlerde özellikle ilgili Cumhuriyet savcıları haklarında verilen kovuşturma izni kararına karşı yapılan itiraz süreci sona ermeden dosyanın Sincan Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildiği belirtildiği hatırlatıldı. Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu İkinci Dairesi tarafından verilen "kovuşturma izni verilmesi" kararı bir ara karar olduğu, sonuç doğurucu nihai bir karar olmadığı belirtildi. Bu sebeple de yeniden inceleme ve itiraza konu edilemeyeceği belirtildi. İlgililer hakkında kovuşturma işlemlerine başlanmasını sağlayacak kararın ancak Sincan Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilebileceği açıklandı.

  YARGITAY YARGILAMA YAPIYACAK

  Sincan Ağır Ceza Mahkemesi’nin delilleri değerlendirip son soruşturmaya geçilmesine yer olup olmadığına karar vereceği ve son soruşturmaya geçilmesine yer olmadığına dair karar verilirse, kovuşturmanın sona ereceği belirtildi. Son soruşturmaya geçilmesine karar verilir ise ilgililerin 1. Sınıf hâkim ve savcı oldukları sebebiyle Yargıtay ilgili dairesinde yargılamaları yapılacağı bildirildi.

   habera.com

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim