• BIST 109.024
 • Altın 151,143
 • Dolar 3,6591
 • Euro 4,3237

  Hollanda'dan AB üyeliğimize tam destek

  18.04.2012 19:09
  Cumhurbaşkanı Gül'ü ağırlayan Hollanda Başbakanı Rutte, Türkiye'nin AB üyelik sürecini ele aldıklarını belirterek üyeliğine sıcak baktıklarını vurguladı.
  Hollandadan AB üyeliğimize tam destek
  Hollanda'dan AB üyeliğimize tam destek Hollanda'dan AB üyeliğimize tam destek Hollanda'dan AB üyeliğimize tam destek


  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'de bütün vatandaşların her türlü demokratik hakkı en geniş biçimde kullanmasının kendisini gururlandıracağını ve mutlu edeceğini söyledi.

  Gül, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile görüşmesinden sonra ortak basın toplantısı düzenledi ve soruları yanıtladı.

  Açıklamalarının ardından soruları yanıtlayan Gül, Türkiye'ye yönelik insan hakları ihlalleri eleştirilerinin hatırlatılması üzerine, Kopenhag siyasi kriterlerini yerine getirmenin, AB üyelik müzakerelerinin başlamasının şartı olduğunu hatırlattı. Türkiye siyasi kriterleri yerine getirdiği için müzakere kararının alındığının altını çizen Gül, şunları söyledi:

  ''Buna rağmen zaman zaman şikayetler oluyor. Bunlar bazen çok abartılıyor, bazen bunlar öne çıkartılıyor. Şüphesiz onları da düzeltmek bizim görevimizdir. Türkiye'de bütün vatandaşlarımızın her türlü demokratik hakkını en geniş biçimde kullanması beni gururlandırır ve mutlu eder. Zaman zaman ortaya çıkan aksaklıklar varsa bunların üzerine gidiliyor ve düzeltiliyor. 10-20 yıl önceki imajla yaşayanlar zannedeler ki siz Türkiye'de aykırı düşüncenizi ifade edemezsiniz. Hayır, ifade edebilirsiniz. En aykırı düşüncenizi de şiddet, silah yoksa ifade edebilirsiniz. Ben onu sevmeyebilirim, karşı da olabilirim. Ama bunu siz, şiddete başvurmadan ifade edebilirsiniz. Türkiye böyle bir ülke. Bunun bilinmesini isterim.''

  Rutte de aynı soruyu yanıtlarken, iki ülkenin iyi ilişkilere sahip olmasından dolayı bu konuyu ''dost acı söyler'' bağlamında konuşabiliyoruz. Görüşmede BM'nin Türkiye hakkındaki beyannamelerinin dile getirildiğini anlatan Rutte, ''Türkiye'deki orduyla ilgili reformları da konuştuk'' dedi.

  Cumhurbaşkanı Gül, Hollanda'daki Özgürlük Partisi'nin ''anti islam'' politikasının ilişkileri nasıl etkilediğine ilişkin sorusu üzerine, çoğulculuğa inanan ülkelerde her türlü fikrin olacağını, bunu yadırgamadığını belirtti. 2. Dünya Savaşı öncesinde Avrupa'da antisemitist düşüncelerin kimsenin rüyasında görmeyeceği olaylara sebep olduğuna dikkati çeken Gül, ''Bunlar siyasi istismar konusu olursa tehlikeli mecralara gidebilir. Bunlar tehlikeli işlerdir, birden bire yayılabilir, kontrol altına alınamaz'' diye konuştu.

  Gül, İslamofobia görülen ülkelerde bu tip gelişmelerin söz konusu olduğunu ifade ederek, herkesin dikkatli olması gerektiğini vurguladı.

  Türkiye ile Hollanda arasındaki ekonomik ilişkilerin canlılığını rakamlarla anlatan Gül, ''Bunlar iki ülke arasındaki sağlam dostluğu etkilemeyecektir'' dedi.

  (Sürecek)

  (HKN-EC)

  -Cumhurbaşkanı Gül, Hollanda'da

  -Gül, Hollanda Başbakanı Rutte ile

  ortak basın toplantısı düzenledi (2)

  -Cumhurbaşkanı Gül:

  ''Birçok Avrupa ülkesinde ekonomik ve finans krizleri

  yaşanırken, Türkiye büyüme içinde ve güvenle gelişmektedir''

  -''Bu sadece Türkler için değil, bütün dostlarımız için

  önemlidir. Özellikle AB'nin tam üyesi olan Türkiye, Avrupa

  için bu resesyondan çıkmada büyük bir fırsat da sunmaktadır''

  -Hollanda Başbakanı Rutte:

  -''Türkiye geçen yıl yüzde 8,5 büyüdü. Keşke biz de bu rakama ulaşsak''

  -Hollanda, Suriyeliler için Türkiye'ye 1 milyon euro gönderecek

  (Fotoğraflı-Görüntülü)

  LAHEY (AA) - 18.04.2012 - Ali Hakan Der - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, birçok Avrupa ülkesinde ekonomik ve finans krizleri yaşanırken, Türkiye'nin büyüdüğünü belirterek, ''Bu sadece Türkler için değil, bütün dostlarımız için önemlidir. Özellikle AB'nin tam üyesi olan Türkiye, Avrupa için bu resesyondan çıkmada büyük bir fırsat da sunmaktadır'' dedi.

  Cumhurbaşkanı Gül, Hollanda ziyareti kapsamında Lahey'de Başbakan Mark Rutte ile görüştü. Rutte, Gül'den kısa süre önce Başbakanlığa çevresinde koruma görevlisi olmadan bisikletle geldi.

  Rutte ile yaptıkları görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye ile Hollanda arasında 400 yıl öncesine dayanan köklü ilişkilerin güçlü bir şekilde devam ettiğini söyledi. İlişkilerin temelinin ekonomi ve ticarete dayandığını belirten Gül, iki ülkenin tarih boyunca hiçbir zaman karşı karşıya gelmediğine işaret etti. Gül, ''Halbuki 400 yıl içinde Avrupa'da ne savaşlar, ne kavgalar olmuştur ama iki ülke birbiriyle müttefik kalmıştır'' dedi.

  Türkiye'nin AB üyelik müzakerelerine başlama kararının Hollanda'nın dönem başkanlığı sırasında alındığını anımsatan Gül, bundan dolayı Türkiye'nin Hollanda ile ayrı bir ilişkisi olduğunu vurguladı. İki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin güzel bir şekilde geliştiğini dile getiren Gül, daha büyük potansiyelin bulunduğunu ifade etti. Türkiye'nin 2010'da yüzde 9, 2011'de yüzde 8,5 büyüdüğünün altını çizen Gül, borç yükünün GSMH'nin yüzde 39, bütçe açığının ise yüzde 1,5 olduğunu kaydetti.

  Cumhurbaşkanı Gül, ''Birçok Avrupa ülkesinde ekonomik ve finans krizleri yaşanırken, Türkiye büyüme içinde ve güvenle gelişmektedir. Bu sadece Türkler için değil, bütün dostlarımız için önemlidir. Özellikle AB'nin tam üyesi olan Türkiye, Avrupa için bu resesyondan çıkmada büyük bir fırsat da sunmaktadır'' diye konuştu.

  Tükiye ile AB ülkeleri arasında gümrük duvarı olmadığını, malların serbestçe hareket edebildiğini hatırlatan Gül, Hollanda firmalarının bu en iyi şekilde fark ettiklerini, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 7 milyar dolar, Türkiye'deki Hollanda yatırımlarının da 16 milyar dolar olduğunu dile getirdi. Cumhurbaşkanı Gül, iş, yeni ithalat ve ihracat imkanları sunan bu ilişkilerin güçlü bir şekilde sürdürülmesi gerektiğini vurguladı.

  Türkiye'nin AB üyeliği sürecine Hollanda'nın destek verdiğini, Türkiye'nin de kriterleri yerine getireceğini ve üyeliğin gerçekleşeceğini söyleyen Gül, şöyle konuştu:

  ''Biz kriterleri yerine getireceğiz, o zaman üyelik gerçekleşecek. Üstelik bazı ülkeler referanduma da gidecek. Müzakere sürecinin güçlü bir şekilde devam etmesi önemli. Bu konuda Hollanda'nın desteğini takdir ediyoruz.

  İki ülke arasında siyasi, güvenlik işbirliği de çok değerlidir. NATO'nun en eski iki üyesiyiz. NATO'da 6 üye varken 1952'den bu yana NATO üyesi olan, hür dünyayı, hür Avrupa'yı, o zamanki düşmanlarına, şimdi dostlarımız olmuştur, koruyan ülkeleriz. O yüzden ilişkilerin güçlü bir şekilde devam etmesinden mutluluk duyacağız.''

  -Rutte'nin açıklamaları-

  Rutte de ortak basın toplantısındaki açıklamasında, Hollanda ve Türkiye'yi ''iyi dost'' olarak tanımladı ve iki ülke arasındaki diplomatik ve ekonomik ilişkilerin çok sıcak olduğunu söyledi. Türkiye'nin geçen yıl, yüzde 8,5 büyüdüğünü anımsatan Rutte, ''Keşke biz de bu rakama ulaşsak'' dedi.

  Türkiye ve Hollanda'nın karşılıklı yatırımlarının son 10 yılda önemli miktarda arttığını dile getirerek, bunun her iki ülkede de istihdam yarattığını söyledi. Hollanda'daki Türklerin Hollanda toplumunun bir parçası olduğunu dile getiren Rutte, ''Buradaki Türkler, müteşebbis ruhlarıyla Hollanda'ya dinamizm katıyorlar'' diye konuştu.

  Hollanda Başbakanı Rutte, görüşmede, Türkiye'nin AB üyelik sürecini ele aldıklarını belirterek, Türkiye'nin üyeliğine sıcak baktıklarını vurguladı. Türkiye'nin üyelik için gerekli kriterleri yerine getirmesi gerektiğini ifade eden Rutte, bu yolda önemli adımlar atıldığını da kaydetti. Rutte, Hollanda'nın Türkiye'ye verdiği sözlere uyduğunu da bildirdi.

  Başta Suriye olmak üzere Arap ülkelerinde yaşanan gelişmeleri değerlendirdiklerini de anlatan Rutte, Türkiye'nin Arap baharı sürecindeki yapıcı rolünü olumlu bir şekilde gözlediklerini söyledi. Rutte, Türkiye'ye gelen Suriyelilerin barınması için Hollanda'nın Türkiye'ye 1 milyon Avro yardım göndereceğini de bildirdi.

  -''Türkiye'nin bölgedeki liderliğini saygıyla

  Açıklamaların ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Rutte, Türkiye'nin AB üyelik sürecine ilişkin değerlendirmesinin ve Cumhurbaşkanı Gül'ün ''AB'nin küresel etkinliği Türkiye ile kendi sınırlarını aşabilir'' görüşüne katılıp katılmadığının sorulması üzerine, Gül'ün bu ifadesine katıldığını söyledi.

  Müzakere sürecinin sağlam bir şekilde devam etmesi gerektiğini vurgulayan Rutte, Türk ekonomisinin son yıllarda büyüdüğünü ve bu potansiyelin devam ettiğini belirtti.

  Rutte, ''Suriye'de yaşanan katliamlara Avrupa'nın sessiz kalacağı eleştirisi var. Bu konuda ne söylersiniz?'' sorusunu yanıtlarken de Türkiye'nin bölgede gösterdiği liderliği saygı ile karşıladıklarını belirtti. İstanbul'da ''Suriye'nin Dostları'' konferansının toplanmasından dolayı Türkiye'den övgüyle bahseden Rutte, ''Uluslararası topluluk Suriye'de olanların kabul edilemez olduğunu göstermeli'' dedi.

  Rutte, Türkiye'nin ülkelerini terk eden Suriyelileri kabul ederek, bu konudaki sorumluluğunu ortaya koyduğunu da ifade etti.

  Hollanda Başbakanı Rutte, Roterdam'dam bir Türk gazetesinin bürosuna terör örgütü tarafından saldırıldığının anımsatılması ve örgütün Hollanda ve Avrupa'daki varlığını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine ise her türlü terör eylemine karşı olduklarını kaydetti. Saldırı hakkında bilgisi olmadığını ve bu konuda bilgi alacağını söyleyen Rutte, Hollanda'nın teröre karşı mücadele ettiğini belirtti.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim