• BIST 110.549
 • Altın 155,578
 • Dolar 3,8380
 • Euro 4,5313

  Hoca'nın özel ricası

  01.11.2008 14:21
  Erbakan, eski talebesi Erdoğan'dan özel ricada bulundu
  Hocanın özel ricası
  Hoca'nın özel ricası Hoca'nın özel ricası Hoca'nın özel ricası

  Evini bile kaybetme riskiyle karşı karşıya olan Erbakan, Kutan"ı Erdoğan"a ricacı olarak gönderdi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül"ün "kayıp trilyon" davasında ev hapsi cezasını çekerken affettiği, kapatılan Refah Partisi"nin (RP) lideri Necmettin Erbakan, 12 milyon YTL"lik icra takibinden kurtulmak için eski Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Recai Kutan"ı Başbakan Tayyip Erdoğan"a gönderdi. Erdoğan ile geçen salı günü Başbakanlık Konutu"nda bir araya gelen Kutan, CHP"nin Kanaltürk"e aktardığı 4 milyon YTL konusunu Anayasa Mahkemesi"nin incelediğini hatırlatarak, bunun RP hesapları için emsal olmasını istediklerini söyledi.

  SP Genel Başkanlığı koltuğunu geçen pazar Numan Kurtulmuş"a devreden, Erbakan"ın "kadim dostu" Kutan, salı günü Erdoğan"a gizli bir ziyarette bulundu. Kutan, Erdoğan"a, Necmettin Erbakan"ın Yargıtay 4"üncü Hukuk Dairesi"nde temyizde olan "kayıp trilyon" davasındaki icra takibine ilişkin kararda yasal faiziyle birlikte 12 milyon YTL"ye ulaşan bir paranın istendiğini söyledi. Kutan, bu hatırlatmanın ardından mahkeme tarafından ihtiyati tedbir konulan Erbakan"ın gayrimenkulleri ve emekli maaşıyla ilgili "ricada" bulundu. Kutan, kayıp trilyon davasında, Fazilet Partisi (FP) ile CHP""nin hesaplarına ilişkin iddialar incelenirken izlenen yolun izlenmesini talep etti.
  RP"den sonra kapatılan FP ile ilgili iddiaların Anayasa Mahkemesi tarafından incelendiği ve incelemenin partinin lehine sonuçlandığını hatırlatan Kutan Erdoğan"dan kayıp trilyon davasında da benzer bir yol izlenmesini "rica" etti.

  Milli Görüşçüler, Anayasa"nın 69"uncu maddesine göre davaya Anayasa Mahkemesi"nin bakması gerektiğini savunuyor. CHP"nin Kanaltürk"e aktardığı 4 milyon YTL ile ilgili konuya da Anayasa Mahkemesi"nin bakmasını örnek gösteren Erbakan ve yakınındaki isimler, kendilerine çifte standart uygulandığını savunuyor.

  Oturduğu ev de gidebilir

  Temyiz başvurusu reddedilirse Erbakan"ın Balgat"da oturduğu evine el konulabilecek. Erbakan"ın avukatlarına, “Ne kadar teminat yatırmamız gerekiyor?” diye sorduğu, “12 trilyon” yanıtını alınca, “Bir kısmını versek olmaz mı?” dediği ancak avukatlarından olumsuz yanıt aldığı belirtiliyor. Erbakan"a yakın kaynaklar, kendisinin iddia edildiği gibi altınları olmadığını gayrimenkullerinin ise 3.5-4 milyon YTL ettiğini söylediler.

  Recai Kutan Malatya ziyaretinde RP ile CHP"nin "kayıp trilyon" davalarını karşılaştırmış ve RP kapatıldığında DSP"li Zekeriya Temizel"in Maliye Bakanı olduğunu hatırlatarak şunları söylemişti:

  “Ona ısrarla "Siz inceleme yaptınız, raporlarınızı mahkemeye gönderemezsiniz" dedik. Siyasi partilerin hesaplarını inceleme yetkisi Anayasa Mahkemesi"ndedir. Dinlemediler. Anayasa Mahkemesi"ne değil, dosdoğru mahkemeye yolladılar. Mahkeme de bu cezaları verdi. Daha sonra Fazilet Partisi kapatıldı o dönemde maliye bakanı Anavatan Partisi"nden Sümer Oral"dı. Onlar incelediler, dediler ki, "Bizim, hazırladığımız raporu Anayasa Mahkemesi"ne göndermemiz lazım." Anayasa Mahkemesi inceledi, herhangi bir kusur olmadığı için dosyayı kapattı.Yargıtay Başsavcısı, CHP"nin kayıp trilyonu ile ilgili dosyayı sadece Anayasa Mahkemesi"ne gönderdi. Bu uygulama çifte standart.”

  Anayasa ne diyor?

  Kutan"ın kayıp trilyon davasının Anayasa Mahkemesi"nde görülmesi için gerekçe gösterdiği Anayasa"nın 69"uncu maddesi şöyle: “Siyasi partiler, ticari faaliyetlere girişemezler. Siyasi partilerin gelir ve giderlerinin amaçlarına uygun olması gereklidir. Bu kuralın uygulanması kanunla düzenlenir. Anayasa Mahkemesi"nce siyasi partilerin mal edinimleri ile gelir ve giderlerinin kanuna uygunluğunun tespiti, bu hususun denetim yöntemleri ve aykırılık halinde uygulanacak yaptırımlar kanunda gösterilir. Anayasa Mahkemesi, bu denetim görevini yerine getirirken Sayıştay"dan yardım sağlar. Anayasa Mahkemesi"nin bu denetim sonunda vereceği kararlar kesindir.” (Radikal)

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim