• BIST 109.341
 • Altın 153,619
 • Dolar 3,8469
 • Euro 4,5165

  Hitler'e benzetti

  08.01.2009 14:05
  CHP'nin AKP'ye cevabı böyle oldu
  Hitlere benzetti
  Hitler'e benzetti Hitler'e benzetti Hitler'e benzetti

  Kılıçdaroğlu, AK Parti Grup Başkanvekili Nihat Ergün'ün, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a yönelik sözlerine, TBMM'de cevap verdi.

  CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti'nin, ''ağır ağır Hitler ve Peron yönetimine giden bir görüntü sergilediğini'' ileri sürdü.

  Ergenekon'un, ''hukuk katliamı'' olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, ''Neden hukuk katliamı? Eğer, bir davanın savcısı, bir ülkenin başbakanıysa o ülkede hukukun çalışmadığını, Başbakan kendisi itiraf etmiş oluyor'' dedi.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, ''Ben bu davanın savcısıyım'' dediğini ifade eden Kılıçdaroğlu, ''Acaba Sayın Ergün, Başbakanı böyle bir açıklama yaptığında, çıkıp televizyona, bir yasama organının üyesi olarak, 'Sayın Başbakan, siz doğruyu söylemiyorsunuz, yanlış yapıyorsunuz, siz bir davanın savcısı olamazsınız' dedi mi? Demedi. Anamuhalefet partisinin temel görevi, yanlışları kamuoyuna duyurmaktır'' diye konuştu.

  -''DOKUNULMAZLIK KİMİN AYRICALIĞI?''-

  Kılıçdaroğlu, Ergün'ün, ''Türkiye bir hukuk devletidir, kimseye ayrıcalık tanınamaz'' sözlerine işaret ederek, Ergün'e, ''Dokunulmazlık kimin ayrıcalığı? Dokunulmazlık, kendisinin ayrıcalığı değil mi? Madem hukuk davasıydı, kimseye ayrıcalık tanınmıyordu, size niçin bu ayrıcalık tanındı?'' sorularını yöneltti.

  Ergün'ün, ''Sayın Baykal'ın dinleme iddialarını gördük, bir komisyon kurduk'' dediğini anımsatan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ''CHP'de dinlenme olup olmadığını AKP, kimlerle kurduğu komisyonla belirledi? Sayın Ergün, hukuk devletinden söz ediyor. Bu ülkede yargının bağımsız olmadığını, AB İlerleme Raporlarından okumadı mı? Yargının bağımsız olmadığına yönelik Yargıtay Başkanlar Kurulunun, bundan 2 yıl önce açıkladığı bildiriyi duymadı mı? Yargının bağımsız olmadığını, savcılara baskı yapıldığını, en son dinlemeyle ilgili görev yapan bir savcının, pasif bir göreve atandığını Sayın Ergün duymadı mı? Dinlemeyle ilgili birimin başkanlığına, sadece Başbakanın imzasıyla atama yapan, dünyada acaba hangi demokratik ülke var?

  Demokrasi, yargının bağımsızlığı deniliyorsa, bunlar yok. 'Parlamentoda yasaları yapan AK Parti'dir' diyen grup sözcüsü kim, Ergün bunu sordu mu? Parlamentoyu bile dışlayan, insanları gece yarıları alıp sorgulayan bir düzen, 21. yüzyılın Türkiye'sine yakışıyor mu? Siz bu ülkede F tipi örgütlenmeden güç alarak bir şeyler yapmak, AKP'yi eleştirenleri sabaha karşı gözaltına almak istiyorsanız, o ülkede demokrasiden söz edemezsiniz.''

  -''TEK PARTİ YÖNETİMİNİN DEMOKRASİ ANLAYIŞI''-

  Kılıçdaroğlu, AK Parti'nin, kendisini eleştirenleri, dinlemesi gerektiğini ifade etti.

  Yargı üzerinde, ''olağanüstü bir baskı'' olduğunu iddia eden Kılıçdaroğlu, AK Parti'nin hoşuna gitmeyen bir karara karşı Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu'nu, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun mu yoksa Adalet Bakanı'nın mı harekete geçirdiği sorusunu yöneltti. Kılıçdaroğlu, Nihat Ergün'ün, Teftiş Kurulu'nun, Adalet Bakanlığı'na bağlı olmasının mantıklı bir açıklamasını yapıp yapmayacağı da öğrenmek istedi.

  CHP'li Kılıçdaroğlu, AK Parti kanadının, Cumhuriyete, aydınlanma ve demokrasiye karşı, belli yargı organlarını kullanarak savaş açtığını ileri sürerek, vatandaşları duyarlı olmaya davet etmenin, CHP'nin görevi olduğunu söyledi.

  Ülkede demokrasiyi Nihat Ergün'den ve AK Parti'den daha fazla istediklerini belirten Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

  ''AKP'nin demokrasi anlayışı, tek parti yönetiminin demokrasi anlayışıdır. Çoğunluk esasına dayanır, çoğulculuğa değil. Muhalefetin sesini kısma üzerine dayanır, onların özgürce konuşması üzerine değil. AKP'nin demokrasi anlayışı, medya üzerine baskı kurarak, kendi yandaş medyasını yaratma üzerine dayanır, bağımsız ve özgür haber yapmasını sağlamak değildir. Bu nedenlerle AKP, Genel Başkanımızın söylediği gibi; Hitler ve Peron yönetimine ağır ağır giden bir görüntü sergilemektedir.

  Kimse, Yalçın Küçük'ün haklı bir gerekçeyle tutuklandığını bize izah edemez. Bu ülkede, şiddeti ve baskıyı, yargıyı kullanarak, bu dozda kullanan AKP'dir, demokrasilerde böyle bir şey olmaz.''


  HABER 7

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim