Hindistan'da sıcaklardan şikayet eden halk, 'yağmur tanrısını memnun edebilmek için' yetkililere çamur banyosu yaptırdı.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten tepki: Terörü lanetlemeyen her siyaset biçimi siyasi ahlaksızlıktır AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten tepki: Terörü lanetlemeyen her siyaset biçimi siyasi ahlaksızlıktır
Uttar Pradeş eyaletindeki Maharajganj bölgesinde yer alan Pipardeura'da kadınlardan oluşan bir grup, çarşamba günü iki siyasetçiye çamur banyosu yaptırdı. Çamur banyosunda iktidardaki Hindistan Halk Partisi'nden Uttar Pradeş meclis üyesi Jaimangal Kanoija ve Maharajganj Belediye Meclisi Başkanı Krishna Gopal Jaiswal yer aldı. Hint haber ajansı Press Trust of India'nın aktardığına göre gruptaki kadınlardan Munni Devi, bunun geleneksel bir ritüel olduğunu söyledi. Devi, halk arasında "Kal Kalouti" olarak da bilinen bu ritüelde, yağmur tanrısı Indra'yı memnun etmek için şehrin başındaki yetkiliye ve çocuklara çamur banyosu yaptırdıklarını belirtti. Kanoija, bölgedeki sıcak hava dalgasının halkı olumsuz etkilediğini belirterek, "Halk bu havada sorun yaşıyor, ekinler kuruyor. Bu eski inançlara dayanan bir ritüel, biz de bir parçası olmak istedik" dedi.

Jaiswal de çamur banyosuna katılmaktan memnuniyet duyduğunu ifade etti. Hinduizm inancının en eski figürlerinden Indra çoğunlukla hava olaylarıyla ilişkilendirilirken, savaş tanrısı olarak da kabul ediliyor.

Kaynak: Şarku’l Avsat