• BIST 105.026
 • Altın 162,577
 • Dolar 3,9187
 • Euro 4,6430

  Hilmi Özkök, Köşk'e çıkıyor

  09.07.2008 22:35
  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'le yarın bir görüşme yapacak.
  Hilmi Özkök, Köşke çıkıyor
  Hilmi Özkök, Köşk'e çıkıyor Hilmi Özkök, Köşk'e çıkıyor Hilmi Özkök, Köşk'e çıkıyor

   Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök ile görüşecek. Alınan bilgiye göre Cumhurbaşkanı Gül, Özkök ile öğle yemeğinde bir araya gelecek.

  Gül, 14 Temmuz Pazartesi günü de eski Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) üyesi Rıza Türmen'i öğle yemeğinde kabul edecek.

  Cumhurbaşkanı Gül'ün, Özkök ve Türmen ile yapacağı görüşmelerin, “kamuoyunda belirli bir konumda olan değişik kesimlerden kişilerle bir araya gelmesi” kapsamında gerçekleşeceği belirtildi.


  Özkök, bugün Milliyet gazetesinden Fikret Bila'ya verdiği röportajda, darbe girişimleri için "Ne vardır, ne yoktur derim" diyerek gündeme oturmuştu. Özkök'ün Genelkurmay Başkanlığı döneminde, darbe girişimleri olduğunu yalanlanaması dikka çekiyor.


  İŞTE MİLLİYET'YE YER ALAN RÖPORTAJ:

  Ergenekon soruşturması, eski Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Şener Eruygur ve eski Ege ve 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Hurşit Tolon'un tutuklanmalarıyla yeni bir boyut kazandı.

  Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek'e ait olduğu öne sürülen günlüklerde, 2004 yılında, kuvvet komutanlarının bir darbe hazırlığı içinde oldukları, dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ün darbe düşüncesine karşı çıktığı ve destek vermediği bilgileri yer alıyordu. Org. Özkök'ten destek alamayan bu hazırlığın daha sonra dönemin Jandarma Genel Komutanı Org. Eruygur tarafından devam ettirildiği öne sürülmüş, “Sarıkız” ve “Ayışığı” adlarıyla darbe hazırlığı yapıldığına ilişkin bilgisayar çıktısı belgeler basına yansımıştı. Emekli Org. Eruygur tutuklandıktan sonra bu kez “Eldiven” adı verilen yeni bir darbe planı iddiası Taraf gazetesi tarafından gündeme getirildi.


  'Vardır da demem, yoktur da'

  Anlaşılıyor ki bu iddialar Ergenekon soruşturması ve davasında da önemli yer tutacak. Eski Genelkurmay Başkanı Org. Özkök'e dünkü görüşmemizde bu iddiaları anımsatarak sordum:


  Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Ora. Özden Örnek'e ait olduğu öne sürülen günlüklerde yer alan, sizin destek vermediğiniz darbe hazırlığı iddiaları ve komutanlar arasındaki toplantı ve diyaloglara dayandırılan olaylar yaşandı mı?


  - Anılarda geçtiği öne sürülerek gündeme getirilen bu olaylarla ilgili olarak, ne vardır, ne yoktur derim. Başka bir ifadeyle ne teyit ederim, ne tekzip ederim. Benim söyleyebileceğim budur.


  'Amirale itibar etmek lazım'

  Hilmi Paşa'ya iddiaların kaynağı olarak gösterilen ünlü günlükleri de sordum:


  Gazeteci Alper Görmüş, bu günlüklerin eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Ora. Özden Örnek'e ait olduğunu ısrarla iddia ediyor. Bu konuda kendisine ispat hakkı tanınmasını istiyor. Beraat ettiği hakaret davasında günlüklerin Özden'in bilgisayarından çıktığının tespit edildiğini vurguluyor. Özden Amiral ise dün yaptığı açıklamada ikinci kez günlüklerle ilgisinin olmadığını tekrarladı. Sizin düşünceniz nedir?


  - Bir taraf, “Günlükler Özden Amiral'e ait” diyor. Amiral ise, “Benim ilgim yok, bana ait değil” diyor. Ben amirale itibar edilmesi gerektiğini düşünüyorum. “Bana ait değil” diyorsa, amirale itibar etmek lazım.


  Tanık olur mu?

  Org. Özkök'e, “Mahkeme tanıklığınıza başvurmak isterse, tanık olur musunuz” sorusunu da yönelttim. Hilmi Paşa şu yanıtı verdi:


  - Onu o zaman düşünürüz. Hukuki mekanizmayı bilmiyorum. Eğer benim Genelkurmay Başkanlığı dönemimle ilgili bir tanıklık istenecekse, o zaman belki Genelkurmay'ın devreye girmesi gerekebilir. Tanıklık için Genelkurmay'a başvurmaları gerekebilir. Genelkurmay adli müşavirliği bir değerlendirme yapar, ona göre hareket edilir diye düşünüyorum. Ama, dediğim gibi, hukuki mekanizmayı da tam bilmiyorum. Ben hukukçu değilim. Bunları da tahmini olarak söylüyorum. İncelemiş değilim.


  'Durumlarına üzülüyorum'

  Hilmi Paşa, eski komutanlar Şenuygur ve Tolon'un tutuklanmasına ve ortaya çıkan tabloya nasıl bakıyor?

  Hilmi Paşa bu soruma şu yanıtı verdi:


  - Komutanlar, arkadaşlarımız. Durumlarına çok üzülüyorum. Asker arkadaşlarımın bir an önce bu süreçten tertemiz çıkmalarını istiyorum ve diliyorum. Bir an önce sonuçlanmasını diliyorum. Çünkü uzun süre, kişilerin de kurumların da töhmet altında kalmaları doğru bir şey değil. Ceza da varsa, cezayı çekmek de insanı rahatlatır. Ünlü 'Suç ve Ceza' romanı, bu psikolojiyi çok iyi anlatır, biliyorsunuz.


  Dönemin Genelkurmay Başkanı, darbe hazırlığı iddialarını ne doğruluyor ne yalanlıyor.

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim