• BIST 107.923
 • Altın 152,674
 • Dolar 3,7140
 • Euro 4,3692

  Hillary Clinton'a tepki

  16.07.2011 18:30
  ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Beyoğlu’nda katıldığı program sonrası çıkışta bir kişi tarafından protesto edildi.
  Hillary Clintona tepki
  Hillary Clinton'a tepki Hillary Clinton'a tepki Hillary Clinton'a tepki
  Clinton, bugün Cezayir Restoran’da bir televizyon programına katıldı. Clinton ’un cipi restoran önünde durmasıyla birlikte korumalar, kapının altına tahtadan yapılmış 25 santimetre boyunda bir basamak koydu. Ancak Clinton bu basamağı kullanmadan cipten indi.
   
  Televizyondaki programı yaklaşık bir saat süren Clinton, Fener Rum Patrikhanesi’ne ziyareti için cipine yöneldiği sırada Türkiye Gençlik Birliği üyesi Erkan Can Çakıroğlu’nun protestosuyla karşılaştı. Restorandan çıkarken oldukça neşeli olduğu görülen ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton çevresindekilere el sallarken, protestocunun sesi yükseldi. Restoranın karşısındaki evinin penceresinden Türk Bayrağı açarak slogan atan gösterici, polisi harekete geçirdi. Polis ekipleri binaya yönelirken Clinton’un konvoyu da hareket etti. Polis kimlik kontrolü yaptıktan sonra protestocuyu gözaltına almadı.
   
  Çakıroğlu, yaptığı açıklamada "PKK’ya silah veren ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’u ağırlıyoruz. Ne konuşuyoruz? Milyonlarca Müslümanı daha nasıl öldürebiliriz, bunu konuşuyoruz" dedi.
   
  ABD'NİN ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ ÖNÜNDE DE EYLEM 
   
  ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’un Türkiye ziyareti, ABD’nin Ankara Büyükelçiliği binası önünde protesto edildi.
   
  Büyükelçilik binası önünde bir araya gelen Halkın Kurtuluş Partisi üyeleri, "Emperyalistler, İşbirlikçiler, Ne Büyük Ortadoğu Projeniz Ne Genişletilmiş Ortadoğu Projeniz Ne de Yeni Sevr Planınız Asla Hayat Bulmayacak" yazılı döviz açtı.
   
  Halkın Kurtuluş Partisi İl Başkanı Sait Kıran, daha sonra yaptığı basın açıklamasında, ABD Dışişleri Bakanı Clinton’un Türkiye ziyaretinin nedeninin "Libya Temas Grubu 4’üncü Dönem Toplantısı" olarak göründüğünü ancak asıl nedenin "Füze Kalkanı Projesi"ni Türkiye’ye kabul ettirmek olduğunu öne sürdü.
   
  Söz konusu projenin Türkiye ile İran’ın arasını açacağını savunan Kıran, "ABD planlarını bir bir uygulamaya çalışıyor, ’Büyük Orta Doğu Projesi, Genişletilmiş Orta Doğu Projesi, Yeni Sevr’ diyerek. Bu projelerin hiçbirisi halkların çıkarına hizmet etmiyor. Sadece ABD ve AB emperyalistlerinin aşağılık çıkarlarının hayata geçirilmesine hizmet edecek" diye konuştu.
   
  Basın açıklamasının ardından bir süre çeşitli sloganlar atan gurup, daha sonra dağıldı.
   
  CLİNTON'UN TEMASLARI
   
  "Ruhban Okulu açılsın"
   
  ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton,”Heybeliada Ruhban Okulu'nun yeniden açılması yönünde hükümete yaptığımız çağrılara devam edeceğiz” dedi.
   
  İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) tarafından, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İİT Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'ın katılımıyla düzenlenen "Dini Temelli Hoşgörüsüzlükle Mücadele Toplantısı" Yıldız Sarayı’nda yapıldı. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton toplantıdaki konuşmasında, dinlerarası eğitim ve işbirliğinin desteklenmesi gerektiğini belirterek, "Tüm insanların istedikleri gibi ibadet etme haklarını korumak üzere odaklıyız" dedi.
   
  Heybeliada Ruhban Okulu'nun yeniden açılmasına da değinen Clinton şöyle konuştu:
   
  "Türkiye'nin tüm vatandaşlarını dini özgürlüklerine olan bağlılığını bir sembolü olan Heybeliada Ruhban Okulu'nun yeniden açılması yönünde hükümete yaptığımız çağrılara devam edeceğiz. Hiçbir ülkenin doğrular üzerinde etnik, dini ahengi oluşturmak için sihirli bir formülü yoktur. Nereden olursak olalım, nasıl ibadet edersek edelim bizleri birbirinden ayıran uçurumları kapatmalıyız."
   
  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise islamafobi ile mücadeleye dikkat çekti.
   
  Terörle mücadeleyi desteklemeye devam edeceğiz
   
  Resmi bir ziyaret için Türkiye'de bulunan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, CNNTürk'te Şirin Payzın'ın sunduğu Kahve Molası programına katıldı. Clinton, hem Payzın'ın hem de aralarında öğrenci, akademisyen, işkadını ve sivil toplum kuruluşu üyelerinin yer aldığı katılımcıların sorularını yanıtladı. 
   
  Clinton'a ağırlıklı olarak Türk-Amerikan ilişkileri ve ifade özgürlüğüne ilişkin sıkıntılar soru olarak yöneltildi. 
   
  Clinton, çok sayıda gazetecinin tutuklanması ve internet üzerindeki kısıtlamalarla ilgili bir soru üzerine, "Türkiye güçlü bir ülke. Gözaltılar ve bu tip adımlar gerekli değil. Türkiye bunu yapmak zorunda değil. Her fikri dinleyebilirler" yanıtını verdi.
   
  Türk hükümetinde görevli olsa ifade ve internet özgürlüğünden yana bir tavır takınacağını anlatan Clinton, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yapacağı görüşmede bu konuyu da gündeme getireceğini söyledi.
   
  Clinton, "Bu konuyu daha önce de konuşmuştuk. Yine konuşacağım. Ama ben iki günlük ziyaretimin ardından gideceğim. Burada asıl görev size düşüyor. Yetkililerin karşısına çıkması gereken insanlar sizlersiniz" diye konuştu.
   
  Yaklaşık bir saat süren program, Clinton'ın gecikmesi nedeniyle yarım saat geç başladı. Taksim'de bir restoranda çekilen ve canlı yayınlanan programa çeşitli üniversite, sivil toplum örgütlerinden gelenler ile genç kadın ve erkek iş insanları da sorularıyla katıldı. Programda ayrıca internet üzerinden yöneltilen sorular da Clinton'a soruldu.
   
  İnternetten soru gönderen bir izleyici, 13 askerin şehit olduğu terör saldırısının ardından Türk ordusunun olası bir sınır ötesi operasyon düzenlemesi halinde ABD'nin tavrına ilişkin bir soru yöneltti.
   
  Terörle mücadeleye destek
   
  Clinton, "Biz Türk ordusunun PKK teröristleriyle mücadelesini destekledik. Desteklemeye de devam edeceğiz. Destek için Türk hükümetiyle her zaman görüşmeye devam edeceğiz" yanıtını verdi. 
   
  Bir katılımcının "Kürt sorununa, Kıbrıs'ta sunulan Annan Planı tarzında bir çözüm öneriniz var mı?" sorusuna da Clinton, "Türk hükümetine saygımız ve desteğimiz devam ediyor. Hükümetin, Türkiye'de yaşayan Kürt halkına yönelik politikalarını destekliyoruz. Bunun yanı sıra demokratik olarak seçilmiş Irak hükümetini de destekliyoruz. Oradaki Kürt politikalarını da destekliyoruz" diye cevap verdi.
   
  Clinton, Türkiye’nin şu anda Arap Baharı nedeniyle bir değişim sürecinden geçen Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkeleri için bir model olabileceği yönündeki görüşünü de yineledi. 
   
  Bu yorumun üzerine söz alan bir katılımcı Clinton'a Türk demokrasisinin ciddi sıkıntılar yaşadığını ve bu durumda diğer ülkelere nasıl bir model olabileceğini sordu.
   
  İş dünyası ile de görüştü
   
  ABD Dışişleri Bakanı Hilary Clinton, Türk iş dünyasının temsilcileriyle de biraraya geldi.
   
  AA muhabirinin aldığı bilgiye göre Clinton, Türkiye ziyareti kapsamında bulunduğu İstanbul'da, Conrad Otel'de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Ümit Boyner, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Ömer Cihad Vardan, Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Başkanı Hasan Sert, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Aynur Bektaş ve Coca Cola Türkiye Başkanı Galya Molinas'ı kabul etti.
   
  Görüşmede, Türkiye-ABD ilişkilerinin yanı sıra Arap Baharı sonrasında özellikle Kuzey Afrika ile ilişkilerin geliştirilmesi için öncelik verilmesi gereken konular üzerinde durulduğu, Türkiye ile ABD arasında ve üçüncü ülkelerde yapılabilecek projelerin de değerlendirildiği öğrenildi.
   
  TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, görüşmede ABD Dışişleri Bakanı Clinton'a 'Yeni Başlangıçlar için Ortaklar–Türkiye' girişimi tarafından geliştirilerek uygulanan projeler hakkında bilgi verdi. TÜSİAD Başkanı Boyner, MÜSİAD Başkanı Vardan ve TÜMSİAD Başkanı Sert de konuya ilişkin görüşlerini paylaştı.
   
  Yeni Başlangıçlar için Ortaklar Projesi'ne özel bir önem verdiğini belirten Clinton, bu çerçevede gerçekleştirilen çalışmaları ilgiyle izlediğini ifade etti.
   
  Bu arada Clinton'un kabulünden önce iş dünyası temsilcileri, ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Robert Hormats'ın katılımıyla gerçekleşen toplantıda Türkiye'de girişimciliğin geliştirilmesi konusunda gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bir sunum yaparak görüşlerini aktardı.
  Sunumun ardından konuşan Hormats şu görüşleri dile getirdi:
   
  'Türkiye'nin ekonomik gelişmişlik düzeyi, gerçekleştirilen projelerin içeriği ve hedef kitleye bakıldığında, Türkiye'de gelişmiş bir sivil toplumun olduğu açıkça görülmektedir. Türkiye, başta Kuzey Afrika ve Ortadoğu olmak üzere İslam dünyasına girişimciliğin geliştirilmesi için bir çok açından örnek olacak durumdadır. ABD ile Türkiye'nin ortak çalışma alanının sadece ikili ilişkileri değil, üçüncü ülkelerde de işbirliğini kapsaması gerekir.'
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim