• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  Herkesi kandırdılar

  23.02.2008 14:58
  Milletvekilleri Sosyal Güvenlik Yasa tasarısına madde ekleyip emekli maaşlarını 6 bin YTL'ye çıkarmak istedi.
  Herkesi kandırdılar
  Herkesi kandırdılar Herkesi kandırdılar Herkesi kandırdılar

  Milletvekilleri Sosyal Güvenlik Yasa tasarısına madde ekleyip emekli maaşlarını 6 bin YTL'ye çıkarmak istedi. Hürriyet.com.tr'nin kampanyasına yüzbinler katıldı. Vekiller bu maddeyi koyamadı. Türkiye, "haksızlık önlendi" diye sevinirken, kulisçi milletvekillerinin inanılmaz planı ortaya çıktı. Bu plana göre, vekillere yıllardır uygulanmayan "temsil tazminatı" verilecek, üstelik bu tazminata yüzde 70 zam yapılacaktı. Tasarı, sessiz sedasız bu haliyle komisyondan geçti.


  Milletvekilleri, Sosyal Güvenlik Yasa tasarısına bir madde ekleyerek emekli maaşlarını 6 bin YTL eklemek için yoğun bir kulis yapıyorlardı. Hürriyet.com.tr, toplumda tepkiyle karşılanan bu gelişmeyi önce haber yaptı, ardından "Haydi millet durdurun bu haksızlığı" kampanyası başlattı. Kampanyaya yüzbinler katıldı. Başbakanlık internet sitesini dilekçe bombardımanına tuttu.

  Bu beklenmedik gelişme karşısında panikleyen kulisçi milletvekilleri çaresiz kaldı. Yasa tasarısına emekli maaşlarını yüzde 50 artıracak maddeyi koyduramadı. Yüzbinlerin tepkisi bu haksızlığı önlemişti...

  Fakat, gerçeğin böyle olmadığı kısa sürede ortaya çıktı. Kulisçi milletvekilleri öyle ince bir plan yapmışlardı ki, tasarı üzerinde çalışan ve haksızlığa karşı çıkan bazı milletvekillerinin bile gözünden kaçtı. Tasarıya açıkça bir zam maddesi koyduramadılar ama, yıllardır uygulanmayan "temsil tazminatı" sessiz sedasız tasarıya girdi, o haliyle de TBMM Plan ve Bütçe Alt Komisyonu'ndan geçti.

  Sonuç. Kazanan yine vekiller, kaybeden asiller oldu. Tasarı bu haliyle yasalaşırsa, milletvekillerine "temsil tazminatı" ödenecek hem de yüzde 70 zamlı.

  Bitmedi... Bu yasadan sonra emekli olup, bir daha seçilemeyen milletvekillerinin emekli maaşları Cumhurbaşkanı'nın maaşına endekslendi. Emekli vekil, en az 5 bin YTL maaş alacak.

  Bitmedi... Tasarı bu haliyle yasalaşırsa, emekli olduğu halde yeniden seçilen bir vekil; milletvekili maaşı, emekli maaşı ve temsil tazminatı alacak. Şimdi sıkı durun. Bunların toplamı da en az 12 bin YTL olacak...

  Cumhuriyet Gazetesi'nden Emine Kaplan'ın haberine göre, Sosyal Güvenlik yasa tasarısına eklenen bir düzenlemeyle, emekli milletvekillerinin temsil tazminatına yüzde 70 oranında zam yapılırken, yeniden seçilen emekli milletvekillerine de temsil tazminatı ödenmesi öngörüldü. Milletvekilleri tedavi giderlerinde katkı payı da ödemeyecekler.

  Emekli maaşlarında artış yapılması yönünde yoğun kulis faaliyeti yürüten milletvekilleri, sonunda istediklerini aldılar. TBMM Plan ve Bütçe Alt Komisyonu, milletvekili emekli maaşlarının arttırılması yönündeki talepler nedeniyle tıkanıklık yaşanan sosyal güvenlik yasa tasarısı üzerindeki raporunu tamamladı. Milletvekili emekli maaşlarının cumhurbaşkanının emekli maaşına endekslenerek arttırılması yönündeki öneriler kabul görmezken, bunun yerine "temsil tazminatı" formülü devreye sokularak milletvekillerinin maaşlarında artış öngörüldü.

  Alt komisyonda, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası'nın geçici 4. maddesinde değişiklik yapıldı. Geçici maddeye, temsil tazminatlarına ilişkin fıkra eklendi. Buna göre, yeniden seçilen emekli milletvekillerine 1500 YTL temsil tazminatı ödenecek. Bu kapsamdaki milletvekillerine 2001 yılına kadar temisl tazminatı ödemesi yapılmış, bu tarihten sonra ise ödemelere son verilmiştir. Temsil tazminatıyla birlikte yeniden seçilen emekli milletvekillerine 8 bin YTL maaş, 2 bin 600 YTL emekli maaşı ve 1500 YTL temsil tazminatı ile yaklaşık 12 bin YTL ücret ödenecek. Emekli eski milletvekillerinin temsil tazminatına ise yüzde 70 oranında zam yapılacak. Bu zamla birlikte tazminatı 2 bin 500 YTL'ye ulaşacak. Bu durumda emekli eski milletvekillerinin eline 2 bin 600 YTL emekli maaşı ve 2.500 YTL temsil tazminatı ile birlikte 5 bin YTL'nin üzerinde bir ücret geçecek.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim