Gün içerisinde ofiste, evde ya da arkadaşlarınızla beraber olduğunuzda en çok tüketilen içeceklerden biri kahvedir.

Kahve hem kokusuyla hem de tadıyla çoğu kişi tarafından severek tüketilir. Kahvelerin birçok çeşidi bulunur ve herkesin damak tadına kolayca hitap edebilir. Ancak kahve keyfini abartmadan yapmak gerekir. Çünkü aşırı kahve tüketimi cildin erken yaşlanmasına ve kırışmasına neden olabiliyor. Kahvenin cilt üzerindeki zararlı etkilerini bu yazımızda bulabilirsiniz.

ÇOK KAHVE İÇMEK CİLDİ MATLAŞTIRIR

Herkes aydınlık, parlak ve canlı bir cildin hayâlini kurar. Sağlıklı ve düzenli olarak bakım yapılan ciltler her zaman ışıl ışıl parlar. Ancak her gün 2-3 fincandan fazla kahve tüketiyorsanız cildinizin parlak görüntüsüne zarar verebilir, mat ve cansız görünmesine yol açabilirsiniz.

Emine Erdoğana Uluslararası Apiterapi Federasyonunca Dr. Beck Ödülü takdim edildi Emine Erdoğana Uluslararası Apiterapi Federasyonunca Dr. Beck Ödülü takdim edildi

Çok fazla kahve tüketmek vücudu susuz bırakır. Vücudunuz susuz kaldığında nem dengesi bozulur. Cilt her zaman neme ihtiyaç duyar. Kahve içerek cildin nem dengesini bozduğunuzda zamanla cildiniz de değişimler gözlemlenir. Cilt parlaklığını kaybeder. Hatta cilt kuruduğu için pul pul dökülme ve aşırı kuruluk gibi sorunlar da ortaya çıkabilir.

AŞIRI KAHVE TÜKETİNİ CİLDİ ERKEN KIRIŞTIRIR

Kahve, antioksidan açıcından çok zengin bir içecektir. Dolayısıyla günde 1-2 fincan kahve içmenin vücuda ya da cilde zararı yoktur. Ancak günde 2 fincandan daha çok kahve içerseniz vücudunuzdaki kolajen miktarının azalmasına sebep olabilirsiniz.

Kolajen üretimi cildin erken yaşlanmasını engeller. Cildin genç kalmasına yardımcı olur. Kolajen üretimi azalmaya başladığınca cilt yaşlanmaya başlar. Kırışıklıklar belirgin hale gelir.

Çok fazla kahve içmek cildinizin esnekliğini kaybetmesine sebep olur. Cildinizin her zaman dolgun, genç ve canlı kalmasını istiyorsanız tükettiğiniz kahve miktarını sınırlamanız gerekir.

KOYU CİLT LEKELERİ VE GENİŞ GÖZENEKLER

Aşırı kahve tüketimi vücudu susuz bırakıp nem dengesini bozduğu için cildi kurutur. Kuruyan cilt pul pul dökülür ve tahriş olur. Cilt yüzeyinde bozulmalar meydana gelir. Hatta çok fazla kahve içmek sivilce, akne gibi sorunları da beraberinde getirir. Ciltte zamanla ton eşitsizlikleri ortaya çıkar.

Cildin sıvı ihtiyacını su yerine kahve ile karşılamaya çalışmak zamanla gözeneklerinizin büyümesine ve önlenemeyen cilt lekelerinin oluşmasına da sebep olur. Bu durumda cilt sağlığınızda bozulmalar görülür.

Cildi korumak ve cilt sorunlarıyla karşılaşmamak için aşırı kahve içmeye özen göstermeniz gerekir. Bunun yerine günde 2 litre su içerek cildinizin sağlığını ve nem dengesini koruyabilirsiniz.

KAHVE İÇMEK TIRNAK SAĞLIĞINI BOZUYOR

Gün içerisinde aşırı kahve içmek, kansızlığa sebep olabilir. Sağlıklı kan hücreleri vücut dokularına oksijen taşır. Ancak çok kahve içtiğinizde hücrelerin azalmasına sebep olabilirsiniz. Hücrelerinin azalması, kendinizi yorgun hissetmenize neden olur.

Enerji düşüklüğünün yanı sıra çok fazla kahve tüketmek tırnaklarınızın hassaslaşmasına sebep olur. Hassaslaşan tırnaklar çok kolay kırılır ve sağlıksız görünür. Dayanıksız hale gelen tırnaklarınız ellerinizin bakımsız görünmesine de sebep olur. Aşırı kahve tüketenlerde tırnaklar çok kolay kırılır, soyulur. Hatta tırnaklar daha yavaş uzamaya başlar.