Amerika'da tanınmış beslenme uzmanları kaju fıstığının sağlıklı yağlar içerdiğini belirtiyor: “Kaju fıstığı yağ bakımından zengindir; ancak, bu yağlar sağlıklı doymamış türdendir. Özellikle tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar, genellikle kalp sağlığı için faydalı olarak kabul edilir, çünkü kolesterol seviyeleri ve genel kardiyovasküler sağlık üzerinde olumlu bir etkiye sahiptirler “ Uzmanlar şeker veya tuzla kaplanmış olan kajular ekstra yağ ve sodyum içerdiğinden kuru kavrulmuş veya çiğ tuzsuz olanların tercih edilmesi gerektiğini vurguluyor.

Kaju, protein ve sağlıklı yağlar bakımından zengindir ve bu bileşenler enerji üretimine katkıda bulunur.Spor yapmadan önce veya sonrasında ya da gün içerisinde enerjinizin düştüğü anlarda kaju fıstığı tüketmek enerji seviyenizi yükseltir.Uzmanlara göre enerji artışı sadece protein ve sağlıklı yağlardan gelmiyor. Kaju, enerji üretiminde kilit bir rol oynayan bakır mineralini de içeriyor. Dahası, kaju fıstığının kan şekerini stabilize ederek enerji dalgalanmalarını azaltabileceğini söylüyor.

Kaju fıstığı yüksek kalori ve yağ içeriğine sahip olsa da, önerilen miktarlarda tüketildiğinde kilo vermenize yardımcı olabilir. Bunun nedeni, içerdiği protein, lif ve sağlıklı yağların uzun süre tokluk hissi vermesidir. Kuruyemişlerin kalorik değeri nedeniyle bazen kilo verme sürecinde sınırlı tüketilmesi gerektiğine dair inanış olsa da , son araştırmalar, kaju tüketiminin kilo vermeye yardımcı olduğunu ortaya çıkardı.

Doğadan gelen mucize lezzet Doğadan gelen mucize lezzet

Kaju, içerdiği lif sayesinde sindirim sistemini rahatlatır. Özellikle kabızlık problemi yaşayanlar için kaju, diyetlerine eklenebilecek bir besin öğesidir. Kaju gibi fındıkların, bağırsaktaki iyi bakteri miktarını artırarak bağırsak sağlığını genel olarak iyileştirdiği araştırmalarla da desteklenmektedir.

Kaju, doymamış yağ bakımından zengindir ve bu, kalp sağlığı için faydalıdır. Düzenli ve dengeli bir şekilde kaju tüketmek, kolesterol seviyelerini dengede tutabilir ve inflamasyonu azaltabilir. Kajunun içerdiği tekli doymamış yağların HDL kolesterol seviyelerini artırarak kalp hastalığı riskini azaltabileceği belirtiliyor.

Kaju fıstığı, beyninizi koruyan ve destekleyen karotenoidler ve polifenoller gibi güçlü antioksidanlarla doludur.Bu bileşiklerin iltihapla mücadelede ve hastalıklara karşı savunma oluşturmada potansiyeli bulunmaktadır. Düzenli olarak polifenol içeren besinlerin tüketilmesi, demans riskini azaltabilir ve bilişsel performansı artırabilir.