Kraliçe 2. Elizabeth'in ölümünün ardından milyonlarca sterlin değerindeki mücevherlerinin kime kalacağı merak konusu oldu. Kraliyet'e ait olan bazı mücevherler, Londra Kalesi'nde sergileniyor. Diğer mücevherlerin ise Kral 3. Charles, Konsort Kraliçe Camilla ve Galler Prensesi Kate Middleton'a geçmesi bekleniyor.

TBMM’de yeni yasama yılı resepsiyonu TBMM’de yeni yasama yılı resepsiyonu
Kral 3. Charles'ın tahta geçmesinin ardından annesi Kraliçe 2. Elizabeth'in milyonlar değerinde olan broş, takı ve taç koleksiyonunun da sahibi oldu. Kraliyet Hazinesi'ne ait olan bazı parçalar, Londra Kalesi'nde sergilenmeye devam ederken Kraliçe'nin kişisel koleksiyonu olan mücevherlerin Kral Charles da dahil diğer mirasçılara kalması bekleniyor. 

Kraliyet yorumcusu Josh Rom, 'Bıraktığı mücevherlerin sevdiklerine kalmasını istiyor. Koleksiyonun büyük kısmı Charles, Camilla ve Kate'e geçecek' dedi.

Kraliyet mücevher koleksiyonu, 1800'lü yıllarda Kraliçe Victoria döneminde başladı. Koleksiyon Kraliçe Mary döneminde devam etti.

Kraliçe Mary'nin mücevherleri torunu Kraliçe 2. Elizabeth'e kaldı ve 70 yıllık taht dönemi boyunca onun kullanımına sunuldu. Kraliçe'nin yaklaşık bin elmastan oluşan Cartier Halo tacını ise Kate Middleton düğününde takmıştı. 

Prens Harry ile evlenen Meghan Markle, yine Kraliçe'ye ait elmas bir taç takmıştı. 

Josh Rom, Kraliçe'den bu taçları ödünç alan aile üyelerine miras bırakmasının muhtemel olduğunu, ancak vasiyetle bırakılırsa alıcıların %40 veraset vergisi ödemeleri gerektiğini kaydetti.

Rom ayrıca mücevherlerin bazılarının değeri göz önüne alındığında, eşyaları kraliyet Koleksiyonunun bir parçası olarak bırakmanın ailenin yararına olabileceğini söyledi.