• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  Hedefimiz PKK'yı yok etmek

  28.07.2009 17:10
  Irak Ulusal Güvenlik Bakanı Şırvan El Vaili, "Üçlü Mekanizma" nın esas hedefinin PKK'nın Irak topraklarından "temizlenmesi ve yok edilmesi"ne yönelik işbirliğinin geliştirilmesi olduğunu belirterek "Türkiye'nin güvenliğine tehlike teşkil edecek herhangi s
  Hedefimiz PKKyı yok etmek
  Hedefimiz PKK'yı yok etmek Hedefimiz PKK'yı yok etmek Hedefimiz PKK'yı yok etmek

  Türkiye'nin "daha çok somut sonuç" istediğini ifade eden İçişleri Bakanı Atalay da, Kürt Açılımı"na ilişkin çalışmalar konusunda "Kendi yürüttüğümüz demokratik açılıma ilişkin çalışmalarımız devam ediyor" dedi ve bir iki gün içerisinde açıklamalarda bulunacağını belirtti. Türkiye, Irak ve ABD tarafından PKK ile mücadele amacıyla oluşturulan Üçlü Mekanizma'nın Bakanlar Düzeyindeki Ana Komitesi'nin 3. Toplantı, Dışişleri Bakanlığı'nda yapıldı. PKK'ya karşı alınan önlemlerin sonuçları ve bundan sonra atılacak adımların değerlendirildiği toplantının Mahmur Kampı'nın boşaltılmasına ilişkin öneriler de ele alındı. ABD'nin, Irak Çok Ulusu Güç Komutan Yardımcısı Steven Hummer tarafından temsil edildiği toplantı sonucunda İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve Irak Ulusal Güvenlik Bakanı Şirvan El Vaili, medya mensuplarına açıklamalarda bulundu.

  "TARAFLARIN KARARLIĞI ORTAYA KONULDU"

  Beşir Atalay, toplantının, Üçlü Mekanizma'da yer alan tarafların, terörle mücadeleye verdiği önem ve işbirliğinin daha etkili hale getirilmesi kararlılığını ortaya koyduğunu belirterek toplantıda Türkiye'ye dönük terör faaliyetlerinin tümünün ele alındığını anlattı. Üçlü Mekanizma çerçevesinde Bakanlar Komitesinin üç ayda bir, alt komitenin Bağdat'ta ayda bir toplandığını belirten Atalay Türkiye'nin olarak "daha çok somut" sonuçları arzuladıklarını da ifade etti. Atalay, sonraki toplantının 2 Ekim'de Bağdat'ta yapılacağını da açıkladı.

  "PKK'NIN VARLIĞI SONA ERİNCEYE KADAR ÇALIŞACAĞIZ"

  Irak Ulusal Güvenlik Bakanı El Vaili ise, "Üçlü Mekanizma'nın ve toplantıların esas hedefinin PKK terör örgütü ve örgüte mensup unsurlarının Irak topraklarından temizlenmesi ve yok edilmesi için yapılan işbirliğinin geliştirilmesi olduğu"nu vurguladı. "Üçlü Mekanizma'nın imkanlar ölçüsünde bir hayli mesafe sağladığı ve sonuçlar aldığı"nı söyleyen El Vaili "Üçlü Mekanizma çerçevesinde çok ciddi çalışmaları yapıyoruz. Biz tüm ağırlığımızı koyuyoruz" dedi. El Vaili, Irak Anayasası'nın ülkenin topraklarının "hiçbir ülkeye karşı kullanılmayacağı"na ilişkin bir hükmünün bulunduğuna işaret ederek kendilerinin de bu ilkesine "özenle" uyduklarını da vurguladı. El Vaili şöyle devam etti: "Türkiye'nin güvenliğine tehlike teşkil edecek herhangi sorunun bulunması bizi rahatsız ediyor, huzursuz ediyor. Terörün hedefi ne olursa olsun hem Türkiye için tehlikeli teşkil etmekte hem de söz edilen terör örgütleri ve unsurlarının varlığı Irak için de tehlike teşkil etmektedir. İşbirliğimize devam edilecek bütün varlığına son verilinceye kadar" El Vaili, tarafların, birlikte çalışmaya devam ettiğimiz sürece, yakın diyaloğun sürdüğü sürece Üçlü Mekanizma'nın hedeflerine ulaşılacağından hiç kuşku duymadığını da söyledi.

  "MAHMUR KAMPI KONUSUNDA DAHA ÇOK ANALİZE İHTİYAÇ VAR"

  Bu arada, Iraklı bir gazetecinin soruları üzerine İçişleri Bakanı Beşir Atalay "Mahmur Kampı ve diğer konuları hepsi bir bütün, bir bütünlük içerisinde değerlendiriyoruz. Bu konu da gündemizde, inceliyoruz" dedi. Atalay, "Mahmur Kampı çok nüfuslu olduğu için daha fazla analiz, değerlendirme ve bilgi değişimine ihtiyaç var. Yine bugün toplantımız içinde bu konulara değindik" şeklinde konuştu.

  "AKIMLAR HABERDARLIK İÇİNE YÜRÜTÜLEN ÇALIŞMALAR"

  Atalay, aynı gazetecinin "Türk Hava Kuvvetlerince sürekli sınırdaki köylere sürekli akımlar düzenleniyor. Görüşünüz nedir?" yolundaki sorusuna "Fazla bir şey söylemem gerekmiyor. Biliyorsunuz bunlar bilgilendirme ve haberdarlık içinde yürütülen çalışmalardır" demekle yetindi.

  "LİSTELER KONUSUNDA İNCE İNCE ÇALIŞILIYOR"

  Bu arada, Atalay, Türkiye'nin tarafından iletilen aranan PKK'lılar listelerine ilişkin bir soruyu yanıtlarken Türkiye'nin listeler gibi somut taleplerinin bulunduğunu ve her toplantıda dile getirildiğini belirterek "Bu konularda ince ince çalışılıyor" ifadesini kullandı. El Vaili de, birçok isim, birçok listenin kendilerine iletildiğini belirterek, "İlgili birimler bunlar üzerindeki çalışmalarını aralıksız devam ettiriyorlar ayrıca operasyon merkezleri diyebileceğimiz çalışma grupları da bu listeler üzerinde kesintisiz çalışmaları sürdürmektedir. Irak'ın kuzey bölgesinde Kürdistan diye adlandırılan bölgede bu husustaki gayretler devam ediyor" diye konuştu.

  "KÜRT AÇILIMI"

  Bu arada, Beşir Atalay, hükümetin "Kürt Açılımı"na ilişkin çalışmalar konusundaki bir sorunun karşısında "Kendi yürüttüğümüz demokratik açılım ve su soruna ilişkin çalışmalarımız devam ediyor. Bununla ilgili, bazı boyutları ile ilgili sizlere açıklama yapacağım ben. Tabii bu ayrı bir şey Üçlü Mekanizma. Yürüyen bir şey ama diğer çalışmamız, Türkiye'nin çalışmasıdır ve ben o konuda ben sizleri çok geçmeden, yarın veya öbür gün bir vakit içinde bilgilendireceğim" dedi. El Vaili "Kürt Açılımı" ile olarak "Tabii ki ben kendimde başka bir ülkenin içişleri ile ilgili hususlar ile ilgili görüş bildirme hakkını görmüyorum" demekle yetindi.

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim