Kızılay’ın AHBAP Derneği ve Türk Eczacılar Birliği’ne çadır ve gıda satması tepkilere neden oldu. Ankara’da Kızılay bünyesinde çadır satılmasını protesto etmek isteyen Halkların Demokratik Partisi (HDP), milletvekilleri ve parti üyeleri polis tarafından engellendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Önümüzdeki günlerde milletimize yeni müjdeler vermeyi sürdüreceğiz Cumhurbaşkanı Erdoğan: Önümüzdeki günlerde milletimize yeni müjdeler vermeyi sürdüreceğiz

Kızılay Genel Müdürlüğü’ne yakın konumda bulunan Ataç 1 sokakta toplanan HDP milletvekilleri ve parti üyelerine polis izin vermedi. Polis, basının görüntü almasını kalkanlarla engelledi.

‘HARAMİ DÜZENİN TÜM SORUMLULARI HESAP VERECEK’

Kızılay’ın önünde açıklama yapılmasına izin verilmemesini “çürüme ve yozlaşma” olarak tanımlayan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “Kızılay bu düzenin sembolü oldu” diyerek şunları kaydetti:

“Ahlak yok, arlanma yok, utanma yok. Ama polis gücüyle insanları susturmak için her şeyi yapıyorlar. Susturamayacaksınız, bizleri engellemeyeceksiniz. Çürümüş, pisliğe batmış bu düzenin sonu geliyor. Suçlarını yüzlerine vurmak için buradayız. Bu düzenin sorumluları en tepeden en aşağıya kadar hesap verecekler. İstifa ahlaki bir erdemdir, siyasi bir gerekliliktir. Ne erdem ne siyasetin demokratik kurallarına en ufak bir saygı var. İstifa istiyoruz ama suçlarını örtmez. Harami düzenin tüm sorumluları hesap verecek. Bu halk hakkını helal etmeyecek, hesap soracak.”

'TEK BİR İNSAN SİZE HAKKINI HELAL ETMEYECEK'

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ise "Depremzedelerin üşümelerine göz yumanlar bugün bizim Kızılay önünde yapacağımız açıklamayı engellediler" ifadelerini kullanarak yetkililerin yaşananlardan birebir sorumlu olduğunu söyledi. Buldan, "Kızılay çadırlarını, kanını parayla satmış. Hakkımızı helal etmiyoruz. Hiçbir depremzede yakını, tek bir insan size hakkını helal etmeyecek. Siz insanların soğuktan ve açlıktan mağdur olmasına göz yumdunuz. İnsanda utanma, yüz, vicdan olur. Bunlarda ne yüz ne vicdan ne de ahlak var. Vicdanımız sızlayarak öğrendik ki Kızılay çadırlarını ve kanını parayla satmış. Bu bir utanç tablosudur. Hiçbir depremzede, hayatını kaybedenlerin yakınları başta olmak üzere Türkiye halkları toplumundan tek bir insan size hakkını helal etmeyecek. Kızılay yönetimi, bakanlar, küçük ortaklar ve Cumhurbaşkanı da istifa etmek durumundadır. Etmezlerse biz onları göndereceğiz. Halkımıza söz veriyoruz” diye konuştu.