• BIST 104.437
 • Altın 271,306
 • Dolar 5,7577
 • Euro 6,3434

  Hayvanlar rüya görür mü?

  14.04.2009 01:12
  Bilimsel kanıtlar var
  Hayvanlar rüya görür mü?
  Hayvanlar rüya görür mü? Hayvanlar rüya görür mü? Hayvanlar rüya görür mü?

  Neden rüya görürüz? Rüya gören tek canlı türü biz miyiz?

  Çok tartışıldı ve çeşitli görüşler ortaya atıldı. Rüya sayesinde gün içerisinde beyne kaydedilmiş bilgiler taranıp ayıklanır. Böylece beyin, ertesi gün yeni bilgiler alabilmek için hazırlanır ve bellek takviye edilir.

  Yeni öğrenilecek bilgiler için beyinde yer açılmasında, rüyanın önemli bir işlevi vardır. O halde, öğrenme yeteneği olan her canlının rüya görme olasılığı yüksektir. Bu kuram doğruysa, nitelik ve nicelik yönünden en zengin rüyayı, karmaşık bilgileri kavrama ve depolama yeteneği en gelişmiş canlı olan insan görmektedir. Hayvanların da, bu kadar karışık olmasa bile, rüya gördüklerine dair oldukça geçerli deliller vardır.

  BİLİMSEL KANITLAR VAR
  İnsanlar, "REM" adı verilen ve hayvanlarda da bulunan uyku evresinde rüya görürler. Göz bebeklerinin hareketli olmasıyla dışarıdan fark edilebilen bu evrede, beynin elektriksel etkinliğini ölçen EEG cihazıyla elde edilen grafik, insan ve hayvanda aynı özellikleri taşımaktadır. Kısacası bu hayvanların rüya görme olasılığı çok fazladır. Zaten birçok hayvan sahibi, köpeklerinin uyuduktan bir süre sonra kuyruk salladığını, titrediğini, irkildiğini, hırladığını ya da çeşitli sesler çıkardığını izlemiştir. Bunlar büyük bir olasılıkla rüyalardan kaynaklanan bilinç karışıklığının dışa yansımasıdır. Rüya sırasında yapılan hareketler neyi ifade eder? Bunlar herhangi bir psikolojik rahatsızlığın işareti olabilir mi?
  Rüya beynin bir etkinliğidir. Bu esnada vücut hareketlerinden sorumlu beyin hücreleri de aktiftir ancak bunlardan hareket sistemine herhangi bir sinyal gitmediği için vücut hareket etmez. Ancak bazen rüya sırasında iletim sisteminde kaçakların şekillenmesi ve sinyallerin hareket edecek uzuvlara gitmesiyle birtakım istemsiz hareketler gözlenebilir. Bu durum hemen bir rahatsızlığı düşündürmemelidir. Ama süreklilik gösteren hareketler ve bunlardan doğabilecek sorunlar özellikle psikiyatri ve psikolojinin ilgi alanına girer. Tüm canlıların güzel ve renkli rüyalar görmesi dileğiyle… H2

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim