Hayat nadiren basittir ve çoğu zaman yoğun, bazen bunaltıcı dönemler olur. Peki, her şey telaşlı ve kaotik bir hızda ilerlerken, daha kolay bir yaşam tarzına nasıl ulaşabiliriz?

Kendinize Hayatta Neyin Önemli Olduğunu Hatırlatın

Hayatınızda en önemli olduğunu düşündüğünüz şeyi kendinize hatırlatmak için birkaç dakikanızı ayırın. Hatta belki bunları, düşüncelerinize yeniden odaklanmak için her gün okuyabileceğiniz bir yere yazabilirsiniz. Önceliklerinizi net bilirseniz, yapacaklarınızı da ona göre düzenlemeniz kolaylaşır.

Programınıza Gerçeklik Kontrolü Yapın

Hayat bazen karmaşık ve yoğun gelebilir. Bunun nedenlerinden biri, programlarımızın kontrolümüzden çıkması ve bizi yönetmeye başlamasıdır.

Böyle bunaltıcı zamanlarda, bir adım geri atıp programınıza kuş bakışı bir göz atmanız iyi bir fikir olabilir. Size biraz daha nefes alma alanı sağlayacak şeyleri (hatta geçici olarak!) programınızdan çıkarabilir misiniz, buna bakın.

Galatasaray, Avrupa'nın en büyük 10 liginde sosyal medyada zirvede! Galatasaray, Avrupa'nın en büyük 10 liginde sosyal medyada zirvede!

Zor zamanlarda, size gerçekten iyi gelmeyen veya fayda sağlamayan şeyleri hayatınızdan çıkarmak, enerjinizi asıl ihtiyacınız olan şeylere yönlendirmenizi sağlayabilir. Bu, bazı şeyleri hayatınızdan tamamen çıkarmanız gerektiği anlamına gelmez. Ama bazı aktivitelerden bir süreliğine uzaklaşmak veya ara vermek, ihtiyacınız olan alanı ve dinlenmeyi size kazandırabilir.

Alışkanlıklarınızı Gözden Geçirin

Genellikle gün içinde yeterli zamanımızın olmadığını söyleriz ama aynı zamanda sosyal medyada, e-ticaret sitelerinde gezinmek veya TV izlemek için fazlasıyla zaman buluruz. Kendimize karşı dürüst olmalı ve bizi tatmin etmek yerine tüketen alışkanlıkları iyi tespit etmeliyiz.

Dağınıklığı giderin

Evinizde, çalışma ortamınızda dağınıklık var mı? Bu tür küçük dağınıklıklar farkında olmadan stres seviyenizi artırır. Yoğun bir dönemde, neden evimizin bu stres yükünü daha da artırmasına izin verelim?

Neşe Bulun

Olumsuza odaklanmak kolaydır. Zor zamanlarda hayatımıza biraz neşe ve mutluluk katmamız gerekir! Size neşe getiren şeylerin hızlı bir listesini yapın—bir arkadaşla konuşmak, yürüyüşe çıkmak, iyi bir fincan kahve içmek—ve her gün bir şey yapın.

Bu konuyu zorlaştırmanıza gerek yok—sizi gülümseten bir şey bulmak kadar basit olabilir. Bilinçli olarak olumlu olanı arayın ve bu, işler bunaltıcı ve yoğun göründüğünde hayatı yeniden perspektife koymanıza yardımcı olacaktır.