Başıboş sokak köpeklerinin yerini harita üzerinde işaretleyen Havrita uygulamasına hayvanları hedef gösterdiği gerekçesiyle sosyal medyada tepki yağdı. ‘Uygulama kapatılsın’ diyenler işaretlenen yerlerde köpek ölümleri başladığını öne sürdü. Karşı çıkanlar ise “Çeteleşen köpeklerin yaşadığı muhitleri bilmek canımızı kurtarıyor” görüşünde.

Zelenskiy: Rusların savaş formülü öldür, korkut, sınırları yok et ve yozlaştır Zelenskiy: Rusların savaş formülü öldür, korkut, sınırları yok et ve yozlaştır

Havrita’nın kapatılması için harekete geçen İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Gülsaniye Ekmekçi, “Bu işaretlemeler iyi niyetli değil, çünkü işaretlenen yerde köpek öldürme vakaları duyuyoruz. Mesela Antalya Muratpaşa’da çok sayıda işaretleme yapıldı. Ardından parkta 8-10 köpek zehirlendi. Havrita, toplumu hayvansever ve hayvan düşmanı diye bölüyor. Hayvanseverleri hedef haline getiriyor” dedi.

KÖPEKLER ÇETELEŞİYOR

Havrita’nın avukatı Devrim Koçak ise uygulamanın “Burada köpekler gösterilmiş gidin zarar verin” diye bir çağrısı olmadığını söyledi. Koçak, “Bir müptezel köpeğe kötülük yapmak istiyorsa ‘haritadan bakayım’ demez. Biz aslında çeteleşen köpeklerle ilgili bu başıboşluğun önlenmesini istiyoruz. Hayvanseverler kazaları önlemek için direklere ‘dikkat hayvan var’ levhaları da asıyor. O zaman bu da bir işaretleme” diyerek Avukat Devrim Koçak kapatılmaya karşı çıktı. 

UYGULAMANIN AMACI

Havrita’nın amacı köpek çetelerinin yerinin, saldırıları yaşayanlar tarafından işaretlenmesi.