Hava durumu ile ilgili son dakika detayı... Meteoroloji hava durumu ile ilgili açıklama yaptı. Hava durumu bayramdan sonra merak ediliyor. Tatil planı yapanlar bu detaya dikkat. Yaz oldukça sıcak başlamıştı ama son günlerde esintili bir hava hakim. Peki, önümüzdeki hafta nasıl olacak? Esintili yaz çöl sıcağına mı dönecek? CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen yanıtladı. İşte merak edilen tüm detaylar...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son tahminlere göre; Ülkemizin iç ve doğu kesimlerinin parçalı, yer yer çok bulutlu, Ege’nin doğusu, Batı Akdeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu’nun güneydoğusu, Rize ve Artvin kıyıları ile Ordu, Giresun ve Trabzon’un iç kesimlerinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgârın, Marmara ile Kıyı Ege’de kuzeyli yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI

Hava sıcaklıklarında önemli bir değişiklik beklenmiyor. Mevsim normallerinin 5 ila 10 derece üzerinde seyretmeye devam edeceği tahmin ediliyor.

RÜZGAR

Genellikle kuzeyli, zamanla Akdeniz kıyıları ile Güneydoğu Anadolu'nun güneyinde güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara ile Ege'nin kıyı kesimlerinde yer yer kuvvetli (40-60 km/sa) esmesi bekleniyor.

Hava sıcaklığının artarak devam ettiği Afyonkarahisar’ın en sıcak ilçelerinden birisi olan Şuhut’ta termometreler 38 derecelere kadar çıktı.

Kentte bir süredir devam eden sıcak hava dalgası hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Aşırı sıcaklardan dolayı vatandaşlar gündüz saatlerinde sokağa çıkmaktan kaçınırken, çıkmak zorunda kalanlar ise gölgelik alanlara sığındı. Kent genelinde etkili olan sıcak hava dalgasının en fazla etkilediği yerlerden biri ise Şuhut ilçesi oldu. İlçede termometreler 38 dereceleri gösterirken sıcaklar vatandaşları adeta bunalttı. İlçe sakinleri sıcak havadan dolayı vatandaşların ilçeye gelmemesini esprili bir dille isteyerek, sıcaklıkların bir an önce mevsim normallerine dönmesi temennisinde bulundular. Meteorolojiden alınan bilgilerde, sıcaklıkların hafta boyu devam edeceğinin tahmin edildiği belirtildi.

MARMARA

Az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgârın, Marmara'da kuzeyli yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

EGE

Kıyı kesimlerinin az bulutlu ve açık, iç kesimlerinin yer yer parçalı bulutlu, Afyonkarahisar çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgârın, Kıyı Ege’de kuzeyli yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

AKDENİZ

Parçalı ve az bulutlu, Batı Akdeniz'in iç kesimlerinin bu akşam ve yarın (Salı) öğle saatlerinden sonra yer yer çok bulutlu, yarın sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Parçalı ve az bulutlu, yarın (Salı) öğle saatlerinden sonra Ordu, Giresun ve Trabzon'un iç kesimlerinin, Rize ve Artvin kıyılarının yer yer çok bulutlu sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

DOĞU ANADOLU

Parçalı ve az bulutlu, Hakkari çevreleri ile Ağrı ve Iğdır'ın güney, Van'ın doğu kesimlerinin yer yer çok bulutlu yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Murat Ağırtaş, artan sıcaklıklar nedeniyle vatandaşları güneş çarpmasına karşı uyardı. Dr. Ağırtaş, aşırı sıcakların birçok sağlık problemini beraberinde getirdiğini belirterek, özellikle 10.00-16.00 saatleri arasında çocukların, yaşlıların, kronik hastalığı olanların ve güneşe direk maruz kalanların daha fazla risk altında olduğunu ifade etti. Bu saatlerde mümkün olduğunca dışarı çıkılmaması gerektiğini belirten Dr. Ağırtaş, mecburen çıkılması durumunda ise güneş gözlüğü ve şapka takılmasının ve bol sıvı alınmasının önemine dikkat çekti.

Dr. Ağırtaş, "Uzun süre güneş altında korunmasız kalmamaya, aşırı hareketlerden kaçınmaya ve sıvı gıdalar almaya dikkat etmeliyiz. Güneş çarpması belirtileri arasında halsizlik, bulantı, kusma, kalp çarpıntısı ve baş ağrısı yer almakta. Bu belirtilerle karşılaşıldığında acil servise başvurulması hayati önem taşımaktadır" dedi.

Ayrıca sıvı ve mineral kaybının önlenmesi için günlük en az 2-3 litre sıvı tüketilmesi gerektiğini, kahvaltıda az yağlı peynir, zeytin ve taze sebzelerin tercih edilmesi gerektiğini kaydeden Dr. Ağırtaş, kafeinli içecekler yerine süt, taze meyve suyu ve bitki çaylarının tercih edilmesi, bol miktarda sebze ve meyve tüketilmesi gerektiğini vurguladı.

Dr. Ağırtaş, aşırı soğuk içeceklerin mide kramplarına neden olabileceğini, dışarıda satılan yiyeceklerden kaçınılması gerektiğini ve hijyen kurallarına dikkat edilmesinin önemini belirtti.

Fenerbahçe, deplasmanda Lugano'yu mağlup etti Fenerbahçe, deplasmanda Lugano'yu mağlup etti

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen detayları şu ifadelerle aktardı:

"Aydın, Denizli, Urfa, Mardin’de 45 derecenin üzerinde. Buralarda kesinlikle dışarı çıkılması sağlık açısından sakıncalı”

YENİ HAFTADA HAVA DURUMU NASIL OLACAK?

“Pazartesi gününden itibaren yeni bir sıcak hava dalgası geliyor ki bu sıcak hava dalgası Türkiye’nin hemen hemen çoğu bölgesinde etkili olacak”

VATANDAŞLAR NELERE DİKKAT ETMELİ?

“Bu sıcaklar hakikaten insanların sağlığını önemli ölçüde etkiler. Açık renk elbiseler giyecek, bol giysiler giyecek. Gözlük ve şapka takacak”

Öte yandan çarşamba ve cuma günü yurdun kuzey kesiminde sağanak yağmur bekleniyor.