Kahramanmaraş'taki depremlerin ardından 6.4 ve 5.8'lik iki deprem daha yaşayan Hatay hayalet kente döndü. Hatay'da doğup büyüdüğü evini mahallesini terk eden depremzedelerin acı ve umutlarını duvarlara yazarak dile getirmesi dikkat çekti.

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından; 6.4 ve 5.8'lik iki deprem daha yaşayan Hatay neredeyse hayalet kente döndü. Ancak şehri terk edenlerin ya da kalanların yazdığı duvar yazıları kentin geleceğine yönelik umutları yeşertti.

Felaket sonrası resmi verilere göre 448 bin kişi bölgeden göç etti. Hatay'da doğup büyüdüğü evini mahallesini terk eden depremzedelerin acı ve umutlarını duvarlara yazarak dile getirmesi dikkat çekti. Şehrin hemen her yerinde ’Hatay’ı terk etme’, ’Geri döneceğiz Hatay’, ’Her şey güzel olacak, gitmedik, buradayız’, ’Seninleyiz Hatay’ yazıları göze çarpıyor.

Başka bir enkazdaki ’Yıkılma Hatay biz varız’, ’Akseki Güzelsu yanında İskenderun’ yazıları ise duygulandırıyor.

BİZE MORAL VERİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Bahçeli Külliye'de görüşecek Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Bahçeli Külliye'de görüşecek

Hatay’da yaşayan Ali Karagöl "Biz memleketimizi, toprağımızı terk edemeyiz. Türkiye’nin her yeri bizim vatanımız ama önemli olan doğup büyüdüğümüz şehirdir. 

Bu yazılar güç veriyor, moral motivasyon oluyor" yorumunu yaptı.Esnaf Metin Şahin ise "İnşallah insanlar burayı terk etmez. Başka bir Hatay yok. 

Memleketimizi terk etmemek için sonuna kadar elimizden geleni yapacağız. Bu yazıları görünce gururlanıyoruz" diye konuştu.