Posta.com.tr | Kahramanmaraş'ta 6 Şubat'ta art arda meydana gelen iki depremde 10 il etkilendi. 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki deprem Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Şanlıurfa, Adıyaman, Gaziantep, Malatya ve Hatay'da yıkıma neden oldu. Yaşananların ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan 7 Şubat günü OHAL ilan edildiğini açıkladı.

Depremin ilk gününden bu yana dış basının yakından takip ettiği deprem bölgesinde yaşananlar birer birer manşetlere taşıyor. Son olarak Hatay'daki ölümler İngiliz Daily Mail gazetesinin başlığında yer aldı.

'ÖLENLERİN YARISI AYNI ŞEHİRDEN'

Hatay Valisi Lütfü Savaş'ın açıklamalarına yer veren Daily Mail, depremde Hatay'da 21 bin kişinin öldüğünü belirtti. 'Ölenlerin yarısı aynı şehirden' başlığını kullanan gazete, Vali Savaş'ın açıkladığı ölü sayısının depremde tüm hayatını kaybedenlerin sayısının yarısı kadar olduğunun altının çizdi.

HaberTürk'e demeç veren Lütfü Savaş'ın sözlerini aktaran Daily Mail, deprem bölgesinde kurulan sahra hastanelerinin yaralılarla dolduğunu ifade etti. Gazete son olarak Vali Savaş'ın Savaş, "Antakya'daki binaların en az yüzde 80'i yıkılmalı" sözlerini kullandı.

Öte yandan, New York Times gazetesi Hatay'da bu kadar büyük bir yıkım olmasına rağmen Erzin ilçesinde hiçbir binanın yıkılmadığını yazdı. Bölgeyi detaylı olarak araştıran gazete, Erzin'deki binaların yapım şeklinin yanı sıra ilçenin jeolojik durumunun da depremde büyük bir avantaj sağladığını belirtti.