• BIST 110.531
 • Altın 155,229
 • Dolar 3,8327
 • Euro 4,5208

  Hastane borcuna af çıktı

  19.09.2009 10:04
  100 TL'nin altındaki tüm hastane borçları herhangi bir işleme tabi tutulmadan silindi, bunun üzerindeki borçlarda ise yüzde 50 indirim yapılacağını ifade etti.
  Hastane borcuna af çıktı
  Hastane borcuna af çıktı Hastane borcuna af çıktı Hastane borcuna af çıktı

  Sosyal güvencesi bulunmayan kişilerin, devlet veya üniversite hastanelerine olan borçlarına kanunla getirilen kısmi af ve indirimlere rağmen yeterince başvurunun olmadığı, 11 Ocak 2010 tarihine kadar başvuruda bulunmayanların bu haktan faydalanamayacakları bildirildi.

  Adana Defterdarı Tamer Utkucu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sağlık Hizmet Bedellerinin Tahsil ve Terkini'ne ilişkin olarak 26 Haziran 2009'da kabul edilen 5917 sayılı kanunla, hastane borçlarına kısmi af getirildiğini, borçluların, bu imkanı mutlaka değerlendirmesini beklediklerini söyledi.

  Utkucu, sosyal güvencesi bulunmayan kişilerin devlet veya üniversite (vakıf üniversiteleri hariç) hastanelerine olan borçlarına yaklaşık üç ay önce getirilen kısmi af ve indirime rağmen bugüne kadar yeterince başvurunun olmadığını belirterek, ''Bu durumun, vatandaşların bu kanundan habersiz olmalarından kaynaklandığını düşünüyoruz'' dedi.

  Kanunun ayrıntılarına da dikkati çeken Utkucu, 100 TL'nin altındaki tüm hastane borçlarının herhangi bir işleme tabi tutulmadan silineceğini, bunun üzerindeki borçlarda ise peşin veya taksitle ödenmesi halinde yüzde 50 indirim yapılacağını ifade etti.

  Utkucu, yeni düzenlemenin 1 Ocak 2009 tarihinden önce kesilen ve ödenmeyen faturaları kapsadığına dikkati çekerek, şunları söyledi:

  ''Borcun yüzde 50'sinin peşin veya taksitle ödenmesi halinde kalan tutar, faiz, vekalet ücreti, yargılama veya icra takipleri ile birlikte silinecek. Bu imkandan yararlanmak isteyen hastane borçlularının 11 Ocak 2010 tarihine kadar hastane yönetimlerine ya da illerde defterdarlık, ilçelerde mal müdürlüklerine dilekçe ile başvuruda bulunmaları gerekiyor.''

  Utkucu, borçlu kişilerin en geç altı aylık sürede taksit şartlarını yerine getirmesi gerektiğini belirterek, ''Altı aylık sürenin sonunda yani 11 Ocak 2010 Pazartesi günü mesai saati bitimine kadar ödemesini yapmayanların hakları kaybolacak. Taksitlendirilen tutarın tamamının 6 ay içerisinde ödenmemesi halinde, ödenen kısım fatura tutarından mahsup edilecek, kalan alacak tutarı ise fer'ileriyle (faiz, vekalet ücreti, yargılama ve icra takip giderleri) birlikte genel hükümlere göre takip ve tahsil edilecek'' dedi./haber 7

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim