ABD'nin Vermont eyaletinde 1945 yılında birçok insanın sır dolu bir şekilde ortadan kaybolacağı ve pek çok hikayeye konu olan Bennington Üçgeni'nin tam 5 yıl süren dehşeti, 74 yaşındaki Middie Rivers ile başladı. Rivers, 4 kişilik bir avcı grubuna liderlik ediyordu ve bölgedeki ormanlık alanın güney batısındaki bölgede birden ortadan kayboldu.

GÜNLERCE SÜREN ARAMA

Rivers için başlatılan arama kurtarma çalışmaları başta başarısız olsa da insanlar, Rivers'ın bir doğa adamı olduğunu ve uzun süre hayatta kalabileceğini düşündüğü için çok da paniklememişlerdi. Bir şekilde onun yolu bularak şehre döneceğinden eminlerdi. Ancak olay bu şekilde gelişmedi.

Rivers'tan ses çıkmadıkça arama kurtarma ekipleri genişliyordu. Kısa süre içerisinde 300 yerli ve ordu mensupları birleşerek ormanlık alanda yaşlı adamı aramaya başladı. Yaklaşık 8 gün süren bu arama sonucunda hiçbir şey elde edilememişti. Rivers'a dair en ufak bir iz bile yoktu.

VERMONT TARİHİNİN EN ÇOK BİLİNEN VAKASI

Rivers'ın ortadan kaybolmasından yaklaşık bir yıl sonra ise Vermont tarihinin en çok bilinen kayıp hikayesi ortaya çıkacaktı. 18 yaşında bir üniversite öğrencisi olan Paula Welden, o zamanlar adı Bennington Üçgeni olmayan bölgede yürüyüşe çıktı. Birlikte yola çıktığı arkadaşlarının çoğu evlerine dönmüştü ancak Welden'den ses seda yoktu.

Welden canlı olarak son kez 1 Aralık 1946 sabahı üzerinde kolayca teşhis edilebilecek kırmızı kazağıyla dağ yoluna girerken görülmüştü. Welden, pazartesi günü başlayan dersine gitmemişti. Genç kızı aramak için yaklaşık 1000 kişilik bir ekip çalışmaya başladı ve genç kızın başına 5 bin dolar ödül koyuldu.

Son dakika... Kudüs'te sinagoga silahlı saldırı: 8 ölü, 10 yaralı Son dakika... Kudüs'te sinagoga silahlı saldırı: 8 ölü, 10 yaralı

EYALET POLİSİ KURULMASINA ÖNAYAK OLDU

Çok sayıda helikopter ve uçağın da dahil olduğu bu kadar büyük çaplı bir araştırmada, Rivers gibi Welden'e ait en ufak bir ipucu bile bulunamamıştı.

Welden'in babası dahil birçok kişi, polis ekiplerinin davayı ele almada karmaşık yöntemlerin eksikliğini eleştirmeye başladı. Bu eleştiriler nihayetinde 1947 yılında Vermont Eyalet Polisi'nin kurulmasına ön ayak olacaktı.

EN 'DOĞAÜSTÜ' OLAY: HAREKET HALİNDEYKEN...

Paula Welden'in ortadan kaybolmasının üzerinden tam 3 yıl geçmişti ki Bennington Üçgeni, tarihindeki belki de en 'doğaüstü' olayına sahne oldu. 68 yaşındaki James Tedford, Vermont'ta akrabalarını ziyaret ettikten sonra dönüş yolu için otobüse bindi.

Aralarında otobüs şoförünün de bulunduğu sayısız tanık, Tedford'ın Bennington'dan önceki durakta otobüsün içinde olduğunu söylüyordu ancak otobüs Bennington'a geldiğinde Tedford ortada yoktu.

Yaşlı adam, hareket halindeki otobüsün içerisinden adeta buharlanarak uçmuştu. Diğer yolcular, Tedford'un bagajının yerinde durduğunu ve oturduğu yerin masasının açık olduğunu görünce adeta şok oldular. Tanıkların ifadelerine göre Tedford, oturduğu koltuktan Bennington Üçgeni'nden geçerken bir anda yok olmuştu.

AİLESİ ÖLDÜRÜP HAYVANLARA MI YEDİRDİ?

Bu esrarengiz olayın yaklaşık 1 yıl ardından 1950 yılının Ekim ayında 8 yaşındaki Paul Jepson'ın kayıp olduğu ihbarı geldi. Jepson son olarak annesi ile ailesinin kamyonetinde oynarken görülmüştü. Daha sonra annesi çiftlikteki hayvanlara bakmak üzere gidip döndüğünde oğlunun hiçbir iz bırakmadan ortadan kaybolduğunu fark etti.

Yüzlerce insanın katıldığı arama ekipleri, diğer kurbanlarda olduğu gibi Jepson'a dair hiçbir iz bulamadı. Bölgenin şerifi, yanında küçük çocuğunun kokusunu alıp takip etmesi için bir tazı köpeği getirmişti. Köpek başlangıçta aldığı kokuyu takibe başlasa da anayola ulaştığında onu kaybettiği belirlendi. Bu, ekiplere küçük çocuğun bir motorcu tarafından kaçırılmış olabileceği ihtimalini sundu.

Dava çözülmedikçe bazı insanlar, Jepson'ın ailesi tarafından öldürülerek hayvanlara yem edildiğini iddia etmeye başladı. Küçük çocuğun babası ise Bennington Üçgeni'ne dikkat çekerek oğlunun son günlerde garip şeyler konuştuğunu ve 'dağın çağrısı' yüzünden ortadan kaybolduğunu söyledi.

CESET BULUNDU, GİZEM AYNI KALDI

Bölge halkı Jepson'ın kaybını atlamamışken yalnızca 2 hafta sonra profesyonel bir dağcı olan 53 yaşındaki Frieda Langer, gezintiye çıkmak için Bennington Üçgeni'ne geldi. Burada kuzeni Herbert Eisner ile birlikte yaklaşık 1 kilometre yürüdükten sonra nehre düşen Langer, ıslandığı için kıyafetlerini değiştirmek üzere kampa dönmeye başladı.

Kampta Langer'in kocası dinlenmekteydi. Dizi sakatlandığı için kampta kalarak istirahat ediyordu ancak Langer, ne kuzeni ne de kampta bekleyen kocası tarafından bir daha görülmedi.

Diğer olayların aksine Langer'in cansız bedeni, kaybolduktan yaklaşık 6 ay sonra bir gölde bulundu. İşin ilginç yanı ise bu bölge defalarca kez aranmıştı ancak o güne kadar hiçbir şey bulunamamıştı.

Ceset bulunmuş olsa da dava çözülmekten çok uzaktı. Langer'in cansız bedeni o kadar çok çürümüştü ki ölüm sebebi bile belirlenemiyordu. Bu ceset yalnızca olayın gizemini daha da artırmıştı.

UFO'DAN KOCAAYAK'A SAYISIZ TEORİ

Yaklaşık 80 yıllık bu gizem ile ilgili sayısız iddia ve teoriler ortaya atıldı. Kimileri bu insanları UFO'lar tarafından uzaylıların kaçırdığını söylerken kimileri ise büyük bir efsane olan 'Kocaayak'ın bu ortadan kaybolmalardan sorumlu olduğunu öne sürdü.

Başta polis de olmak üzere pek çok kişi bunun bir seri katilinin işi olduğunu düşünse de 5 yıl süren bu gizemli dönemi herhangi bir nedene bağlamak için yeterli delil bulunamadı.

Kanıt eksikliği sebebi ile yıllardır açık kalsa da hiçbir ilerleme kaydedilemeyen davada pek çok meraklı ve amatör dedektif yeni teoriler üretmeyi sürdürse de 'Vermont'un Bermuda Üçgeni' lakaplı Bennington Üçgeni, tüm gizemini koruyor.

DHA