• BIST 108.740
 • Altın 151,386
 • Dolar 3,6678
 • Euro 4,3293

  Hanefi Avcı'nın eşi de sanık!

  04.02.2011 20:35
  'Devrimci Karargah' davasısının kabul edilen iddianamesinde Şenay Avcı da var.
  Hanefi Avcının eşi de sanık!
  Hanefi Avcı'nın eşi de sanık! Hanefi Avcı'nın eşi de sanık! Hanefi Avcı'nın eşi de sanık!

  'Necdet seni normal polisler dinlemiyor'
  Devrimci Karargah Örgütü'ne ilişkin hazırlanan iddianamede, Hanefi Avcı'nın Kılıç'la yaptığı telefon görüşmelerinde, takibi yapanların normal polis olmadığını, cemaatin adamları olduğunu söylediği ileri sürüldü

  'Devrimci Karargah Örgütü'ne ilişkin 22 sanık hakkında hazırlanan iddianamede, 'Hanefi Avcı'nın, mahkeme tarafından verilmiş gizli belge niteliğini taşıyan mahkeme kararını usulsüz olarak elde ettiği ve Devrimci Karargah terör örgütü şüphelisi Necdet Kılıç ile bunları paylaştığı anlaşılmıştır. Dolayısıyla Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın Devrimci Karargah Örgütü ve şüphelilerine yardımda bulunduğu tespit edilmiştir' denildi.

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Hanefi Avcı'nın iş yerinde yapılan aramada, içerisinde ses kasetlerinin ve bazı resmi yazıların bulunduğu siyah renkli laptop çantasının, Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı'nca mühürlü bez torba içerisinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildiği belirtildi.

  İddianamede, 'Bahse konu çanta, üzerinde parmak izi çalışması yapılabilmesi için İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne gönderilmiş, Olay Yeri İnceleme ve Kimlik Tespit Şube Müdürlüğü görevlilerince mühürlü torba içerisinden çanta ile birlikte çıkan iki adet naylon poşetlerin üzerinden, 65 adet vücut izi elde edilmiştir. Mevcut izlerin mukayeseleri devam etmekte olup, ilgili raporlar gönderildiğinde dosyasına konulacaktır' denildi.

  Hanefi Avcı'nın, 11 Ekim 2010 tarihinde, Savcılığa gönderdiği dilekçesinde, 31 Ağustos 2010 tarihinde Eskişehir Emniyet Müdürlüğünden ayrıldığını, makam odasında bulunan tüm eşyalarını liste halinde aldığını, makam odasında kendisine ait hiçbir eşya kalmadığını, eşyaların memurlarca toplanarak, listesinin yapıldığını, makam odasında yapılan aramada elde edilen içerisinde dinleme kayıtlarının bulunduğu 24 adet teyp kasetinin kendisine ait olmadığını beyan ettiği belirtilen iddianamede, bunun üzerine bir inceleme yapıldığı bildirildi.

  Bu konuya ilişkin tanık olarak dinlenen kişilerin ifadelerine yer verilen iddianamede, polis memuru İlker Yıldırım ve Özel Kalem Büro Amir Vekili Nazmi Ayhan'ın, Avcı'nın ayrılmasının ardından odasındaki eşyalarını topladıklarını, kolileyip, listelediklerini, söz konusu dizüstü bilgisayar çantasını görmediklerini söyledikleri anlatıldı.

  İddianamede, ses kasetlerinin ele geçirilmesine ilişkin olarak arama sırasında alınmış görüntüler olduğuna da yer verildi.

  KILIÇ'IN EVİNDE NOTLAR ELE GEÇİRİLDİ

  Avcı'nın soruşturmaya ilişkin bilgileri deşifre etmesinin ardından Necdet Kılıç'ın Beyoğlu'ndaki evinde yapılan aramada elde edilen el yazımı dokümanların içerisinde soruşturmanın tarih ve sayısının yer aldığı notların ele geçirildiği belirtilen iddianamede şöyle denildi:

  'Hanefi Avcı, Necdet Kılıç ile yaptığı telefon görüşmelerinde, 'Necdet'in, savcılığa dilekçe vermesi gerektiğini, hakkında eski dinleme kararı bulunduğunu, dinleme ile ilgili yeni bir karara ulaştığını, telefonun Necdet Kılıç'ın üzerine olmasına rağmen dinlemenin başkasının adına alındığını, bunu yapanların İstanbul İstihbarat Şubesi olduğunu, dinleme harici takip de yaptıklarını, takibi yapanların normal polis olmadığını, cemaatin adamları olduğunu, bunu da dilekçesinde belirtmesi gerektiğini' söylemiş, mahkeme tarafından verilmiş gizli belge niteliğini taşıyan mahkeme kararını usulsüz olarak elde ettiği ve Devrimci Karargah terör örgütü şüphelisi Necdet Kılıç ile bunları paylaştığı anlaşılmıştır. Dolayısıyla Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın Devrimci Karargah Örgütü ve şüphelilerine yardımda bulunduğu tespit edilmiştir.'

  Hanefi Avcı'nın yazdığı kitapta, kamuoyunda, 'Ergenekon' ve 'Balyoz Planı' adıyla bilinen önemli soruşturma ve kovuşturmaların kesin hükümle sonuçlanmadan önce süreç içerisinde savcı, hakim, mahkeme, bilirkişi veya tanıkları etkilemek amacıyla yazılmış bölümlerin mevcut olduğu belirtilen iddianamede, yine kitapta, terörle mücadele eden savcı, hakim ve kolluk kuvvetlerine suç isnadının yapıldığı, yetkilileri hedef gösteren bölümlerin olduğu kaydedildi.

  EMNİYET DİSİPLİN TÜZÜĞÜ'NÜN İHALİ

  Avcı'nın, Emniyetin Disiplin Tüzüğü'nde belirtilen 'Görevin yerine getirilmesinde dil, ırk, cinsiyet, siyasal düşünce, felsefi inanç, din ve mezhep ayrımı yapmak, laikliğe aykırı ve bölücü davranışlarda bulunmak, emniyet mensupları arasında bu yolda ayrım yapıcı tutum ve davranışlarda bulunmak' gibi maddeleri ihlal ettiği belirtilen iddianamede, şöyle denildi:

  'Davası süren Ergenekon terör örgütü soruşturması ile ilgili PKK, Dev-Sol, Hizbullah gibi terör örgütlerini Ergenekonun yönettiği, Danıştay 2. Dairesine yapılan silahlı saldırı, Hrant Dink'in öldürülmesi, Malatya Zirve Yayınevine saldırı gibi olayların Ergenekon örgütü tarafından yapıldığının belirtildiği, soruşturması süren bir davada bu gibi iddiların net ve kesin olarak anlatıldığı, gizli tanık ifadelerinin basit ve uydurma olup, bunların maddi delillere aykırı olduğu yazılarak, okuyan kişilerin kafasında, soruşturmanın ciddiyeti ve doğruluğu hakkında şüpheler meydana getirilmeye çalışıldığı görülmüştür. Kitapta, istihbarat, terörle mücadele şube müdürlükleri personelinin de terör örgütlerinin Ergenekon terör örgütü ile irtibatlarının olduğu ve yönetildiği hususlarına inanmadıkları iddia edilmektedir. 'İstihbarat Daire Başkanlığında, cemaatin özel cihazları ve kanunsuz dinleme materyalleri mevcuttur' denilerek, Emniyet içerisinde hizipleşme varmış algısı uyandırılmış, İstihbarat Daire Başkanlığı kanunsuz dinlemeler yapmakla itham edilmiştir. Ergenekon, Balyoz, Erzincan ve emniyet genel müdür yardımcılarının davalarının şaibe altında olduğu, bu davaların temelinin çürük olduğu, hakim ve savcıların hukuku hiçe sayan kararlar verdiği, soruşturmalarda görev alan polis, savcı ve hakimlerin kişilere tuzak kurdukları, bu görevlilerin örgütsel bir yapı içerisinde oldukları iddia edilmiş, soruşturmada görev alan adliye ve emniyet mensupları şaibe altında bırakılmaya, yargı etki altına alınmaya çalışılmıştır.'

  Kitabın 586. sayfasında, Ankara Emniyet Müdürü Orhan Özdemir hakkında soruşturmayı yürüten savcı ile tutuklamayı yapan hakimin hedef gösterildiği belirtilen iddianamede, Avcı'nın, Özdemir'i çok iyi tanıdığını, savcı ve hakimin hukuk dışı davrandığını anlatarak, yargılamayı etkilemeye çalıştığı kaydedildi.

  Hanefi Avcı'nın iş adresinden elde edilen kasetlerin, mahkeme kararına dayanmaksızın usulsüz olarak yapılan dinlemeler sonucunda elde edildiği ve saklandığı kaydedilen iddianamede, Avcı'nın ikametinden elde edilen otomatik tüfek ve tabancaların ruhsat süreleri dolmasına ve veriliş amacına uygun şartların ortadan kalkmasına rağmen şüpheli tarafından ilgili kurumuna iade edilmediği belirtildi.

  İddianamede, Avcı'nın ikametinden ele geçirilen ve üzerinde şüpheliye ait resimlerin bulunduğu pasaport, sürücü belgesi ve nüfus cüzdanlarının da asıllarına uygun olarak düzenlendiği, herhangi bir görev ve resmi amaçla kendisine verilmediği ve mevcut hali ile belirtilen belgelerin sahte olarak şüpheli tarafından kullanıldığı ve saklandığı kanaatine varıldığı bildirildi.

  İLK DURUŞMA 13 NİSAN'DA

  Öte yandan Avcı'nın da aralarında bulunduğu 14'ü tutuklu 22 kişi hakkında hazırlanan iddianameyi oy birliğiyle kabul eden İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, tensip incelemesi sonucunda davanın ilk duruşmalarının 13 ve 15 Nisan 2011 tarihlerinde Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesinde yapılmasına karar verdi.

  Avcı hakkında 51 yıla kadar hapis istemi

  Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın da sanık olduğu Devrimci Karargah Örgütü soruşturmasında iddianame kabul edildi. Davanın ilk duruşması 13-15 Nisan tarihleri arasında yapılacak. İddianamede, Avcı'nın 51 yıla kadar hapsi isteniyor.

  İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Kadir Altınışık tarafından Avcı'nın da aralarında bulunduğu 14'ü tutuklu 22 kişi hakkında hazırlanan iddianame üzerindeki incelemesini tamamladı.

  Mahkeme heyeti, iddianamenin kabulüne karar verdi.

  İlk duruşma, 13-15 Nisan tarihlerinde İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılacak.

  Mahkeme heyeti, "Devrimci Karargah" adlı silahlı terör örgütünün varlığı, yapısı, varsa eylemleri konusunda detaylı bilgilerin istenilmesi için İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Milli İstihbarat Teşkilatı, Genelkurmay Başkanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığına yazı yazılmasını da kararlaştırdı.

  Hanefi Avcı'nın da aralarında bulunduğu 14 tutuklu şüphelinin, "terör örgütü üyesi" olduklarına ilişkin kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olguların bulunması ve devam etmesi ile atılı eylemin CMK'nın 100. maddesinin 3. fıkrasında sayılan suçlardan olması dikkate alınarak tutukluluk hallerinin devamına karar veren mahkeme heyeti, İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen "Devrimci Karargah Örgütü" davası dosyasının bir örneğinin dijital ortamda istenmesine hükmetti.

  120 sayfalık iddianamede, tutuklu sanıklar arasında bulunan Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın, "Devrimci Karargah terör örgütü ve mensuplarına yardım" suçundan 7,5 ila 15, "Yargı görevini yapanı etkileme" suçundan 3 ila 6, "soruşturmanın gizliliğini ihlal" suçundan 1.5 ila 4,5, "terörle mücadelede görev almış kişileri hedef gösterme" suçundan 1 ila 3, "ikametinde ele geçirilen ruhsatsız silahlar nedeni ile 6136 sayılı yasayla muhalefet" suçundan 7,5 ila 12 ve "zincirleme şekilde kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirme" suçundan da 2 yıl 10 ay ila 11 yıl 3 ay olmak üzere toplam 23 yıl 1 ay ila 51 yıl 9 ay arasında değişen hapisle cezalandırılması talep edildi.

  İddianamede, Avcı'nın eşi Şenay Avcı'nın da "ikametinde bulunan birden fazla ruhsat süreleri dolmuş silahı bulundurma" suçundan 7 yıl 6 aydan 12 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi.

  13 sanığa sadece üyelik suçlaması

  Hanefi Avcı'nın kullandığı telefon hattının sahibi olduğu öne sürülen tutuklu sanık Nejdet Kılıç'ın, "Devrimci Karargah terör örgütü üyesi olmak" suçundan 7,5 ila 15 ve "6136 sayılı yasada belirlenen bıçakları izinsiz bulundurmak" suçundan 1,5 ile 3 yıl olmak üzere toplam 9 ile 18 yıl arasında hapisle cezalandırılması talep edilen iddianamede, sanıklar Osman Bahar Okar, Semih Aydın, Hakan Tanrıverdi, Önder Sönmez, Oğuzhan Kayserioğlu, Özgür Aytulum, Günay Kubilay, Ecevit Piroğlu, Kemal Hamzaoğlu, Sultan Çelik Kubilay, Özgür Cafer Kalafat, Yaman Yıldız ve Selda Başusta'nın, "Devrimci Karargah terör örgütü üyesi olmak" suçundan 7,5'dan 15'er yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

  Sanıklar Rıdvan Turan ve Salih Mahir Sayın'ın "Devrimci karargah terör örgütü üyesi olmak" suçundan 7,5 ila 15 ve "ateşli silahlar kanununa muhalefet" suçundan da 1,5 ila 4,5 yıl olmak üzere toplam 9 ila 19.5'ar yıl arasında değişen hapisle cezalandırılması istenen iddianamede, sanık Hakan Soytemiz'in "Devrimci Karargah terör örgütü üyesi olmak" suçundan 7,5 ila 15 yıl ve "sahte kimlik bulundurmak" suçundan 4,5 ile 11 yıl 3 ay olmak üzere toplam 12 ila 26 yıl 3 ay, Tuncay Yılmaz'ın "Devrimci Karargah terör örgütü üyesi olmak" suçundan 7,5 ila 15, "sahte kimlik bulundurmak" suçundan 4,5 ila 11 yıl 3 ay ve "İzinsiz toplantı ve gösteri yürüyüşüne katılmak" suçundan 3 ila 7,5 olmak üzere toplam 15 ila 33 yıl 9 ay, Ulaş Bayraktaroğlu'nun "Devrimci Karargah terör örgütü üyesi olmak" suçundan 7,5 ile 15, "İzinsiz toplantı ve gösteri yürüyüşüne katılmak" suçundan 3 ila 7,5 ve "İzinsiz toplantı ve gösteri yürüyüşünde molotofkokteyli taşıma ve atma" suçundan da 5 yıl 3 ay ila 16,5 olmak üzere toplam 15 yıl 9 ay ila 39 yıl ve İbrahim Turgut'un da "Devrimci Karargah terör örgütü üyesi olmak" suçundan 7,5 ila 15, "ateşli silahlar kanununa muhalefet" suçundan da 1,5 ila 4,5 yıl ve "sahte kimlik bulundurmak" suçundan 4,5 ile 11 yıl olmak üzere toplam 13,5 ila 30,5 yıl arasında değişen hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

  A.A.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim