Denizlerde 1 Eylül’de başlayan balık avı sezonu sürüyor. Karadeniz’de palamut bereketi ile sezonu açan balıkçılar, hamside umduğunu bulamadı. Karadeniz’de avlanabilir boy uzunluğu 9 santimin altında kalan hamsinin popülasyonunun olumsuz etkilendiği iddiaları üzerine bu yıl da av yasağı çağrısı geldi. Tarım ve Orman Bakanlığı, avlanabilir boy uzunluğu 9 santimetrenin altındakilerin oranında artış olması nedeniyle geçen yıl İstanbul Boğazı ve Karadeniz’in büyük bölümünde hamsi avcılığına geçici süreyle yasak getirmişti. 

Depremi hisseder hissetmez balkondan atladı Barış Başdaş hastaneye kaldırıldı Depremi hisseder hissetmez balkondan atladı Barış Başdaş hastaneye kaldırıldı

YÜZDE 90’I ÖLÜ

Ordu Üniversitesi Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Aydın, Karadeniz’de hamsi stokunun tükenme aşamasına geldiğini kaydederek, “Stokların azalmasındaki ana neden Gürcistan’daki hamsi katliamı. Bizim balıkçı teknelerimiz Gürcistan sınırına giderek orada çok küçük boylardaki hamsileri avlıyor. Şu anda Karadeniz’de neredeyse hamsi stoku yok gibi. Av baskısından dolayı şu anda ortalama 7 veya 8 santim büyüklüğünde bir stokumuz var. Tezgahlara 9 santim boyunda bir balık geliyor ama bu gelen balık da gırgır teknelerindeki elekten geçirilmiş balıklar. Yani 100 kilo yakalanan balığın 10 kilosu tezgaha geliyor, 90 kilosu ölü vaziyette denize dökülüyor. Burada ciddi anlamda katliam yapılıyor” diye konuştu.