• BIST 109.371
 • Altın 153,120
 • Dolar 3,8294
 • Euro 4,5101

  Halkbankın 2010 kârı açıklandı

  11.02.2011 15:43
  Bankanın 2010 yılında net karı yüzde 23.3 artışla 2 milyar 10 milyon TL'ye ulaştı.
  Halkbankın 2010 kârı açıklandı
  Halkbankın 2010 kârı açıklandı Halkbankın 2010 kârı açıklandı Halkbankın 2010 kârı açıklandı

  Halkbank Genel Müdürü Hüseyin Aydın, bankanın 2010 yılında net karının yüzde 23.3 artışla 2 milyar 10 milyon TL'ye ulaştığını, bu karın kredilerden elde edilen faizle sağlandığını, karın yüzde 62'lik bölümünün kredilerden, yüzde 38'inin menkul kıymetlerden geldiğini açıkladı. Bankanın 2011 yılında 2 milyar TL ve YP tahvil ve bono ihracı ve yüzde 20 kar dağıtımı için Genel Kurul'dan izin isteyeceklerini söyleyen Aydın, ayrıca 2011 yılında 50 yeni şube daha açarak yaklaşık 500 kişiye istihdam sağlayacaklarını bildirdi.

  Bankanın 2010 yılı finansal sonuçlarını bir basın toplantısıyla açıklayan Hüseyin Aydın, bankanın toplam kredilerinin bir önceki yıla göre yüzde 36.5 artırarak 57 milyar TL'ye yükseldiğini, 2009'da 60.7 milyar TL olan toplam aktiflerin, 2010 yılı sonunda 72.9 milyar TL'ye çıktığı bilgisini verdi.

  -HAZİNE'YE BORÇ VERMEKTEN BİRAZ DAHA ÇEKİLDİK-

  Kredilerde 2010 yılında artış sağlandığına işaret eden Aydın, banka olarak menkul değerlerin bilanço içindeki payını azaltılırken, kredilerin payını artırmaya devam ettiklerini vurgulayarak, "Yani, Hazine'ye borç vermekten biraz daha çekilip, reel sektörü daha çok finanse etmeye başlamışız. En büyük değişimimiz budur" dedi.

  Halkbank'ın toplam kredilerde 2009 yılında yüzde 7.8 olan pazar payının, 2010'da yüzde 8.2'ye yükseldiğine dikkat çeken Aydın, kredi artışının, geçen yıla oranla yüzde 36.5'e ulaştığını bildirdi.

  -KOBİ KREDİLERİ YÜZDE 36 KREDİ VERDİ-

  Kredilerin yüzde 36'sının KOBİ'lere dağıtıldığını söyleyen Aydın, toplam krediler içinde KOBİ'lere verilen kredinin ağırlığına dikkat çekerek, "KOBİ kredilerinde lideriz. Bunu devam ettireceğiz" dedi. Aydın, sektörde KOBİ'lere verilen kredi oranının ise yüzde 23 seviyesinde olduğunu belirtti. Bireysel kredilerde de büyümeyi sürdüreceklerini dile getiren Aydın, "Bireysel kredilerde, sektörün yüzde 33'lük payına yakın bir yere kadar büyümeye devam edeceğiz" dedi.

  -TAKİPTEKİ KREDİ ORANI 3.8-

  Takipteki kredilerin toplam kredilere oranının 2009'da yüzde 4,9 olduğunu, sektörde bu oranın yüzde 5.3 olduğunu, 2010 yılına bakıldığında Halkbank'ta bu oranın yüzde 3,8, sektör rasyosunun 3,7 olduğuna dikkati çeken Aydın, "Sektörden biraz daha kredi büyümesine sahip olduğumuz halde, kredi kalitesinde sektörle paraleliz" dedi. 2003 yılında görev başladığında Halkbank'ın sorunlu kredi oranı 1 milyar 250 milyon TL olduğunu, bu rakamın 580 milyon TL'lik bölümünün tahsil edildiğini belirterek, "2002 öncesi takibi giden sorunlu krediler hariç tutulduğunda bu oran bankamızda yüzde 2.6'ya iniyor" açıklamasında bulundu.

  -BLOK TAHSİLATLAR YAPACAĞIZ-

  Bankanın 2011'de güzel tahsilatlar yapacağını açıklayan Aydın, "2011 ve öncesine ait blok tahsilatlar yapacağız. Bazı firmalar sermaye piyasaları aracılığıyla, bazı firmalar yurtdışından buldukları kaynakla, bazıları da yurt içinde yaptıkları ortaklıklarla ödeme konusunda bankaya dönüşüme devam ediyorlar. İnşallah çok sürpriz ve güzel tahsilatlar 2011 yılında yapacağız. Onu yapınca rasyomuz iyi bir noktaya gelecek" ifadelerini kullandı.

  -KARI, KREDİLERDEN ELDE ETTİĞİMİZ FAİZLE YAPTIK-

  Kredilerin fonlanmasında, mevduat dışında alternatif araçları da kullanmaya başladıklarını belirten Aydın, bu kapsamda yurtdışından da kaynak temin ettiklerini, menkul kıymetlerdeki miktarı azalttıklarını dile getirerek, "Mevduatı pahalılaştırmamak, vadenin uzaması ve daha nitelikli pasif için çalışıyoruz" dedi. Karlılığı 2010 yılında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23.3 artışla 2 milyar 10 milyon TL'ye ulaştırdıklarını açıklayan Aydın, "Bu karı, kredilerden elde ettiğimiz faizle yaptık. Reel sektörü finanse ettik. Aktif kalitesini yükselttik. Verdiğimiz kredilerin faizleri, anaparaları gelmesiyle parayı o şekilde kazandık. Elde ettiğimiz karın yüzde 62'lik bölümü kredilerden, yüzde 38'i menkul kıymetlerden geliyor" dedi.

  -13 BİN 450 ÇALIŞANA ULAŞTIK-

  Bankanın özkaynak karlılığının 2010'da yüze 30.5 olduğunu, sektörde bu oranın yüzde 20 seviyesinde olduğunu dile getiren Aydın, "Türkiye'de bankalar hala para kazanıyor. Bu yüzde 20'lik oran, sektör için azımsanmayacak bir oran" yorumunu yaptı. İstanbul başta olmak üzere 2010 yılında farklı illerde 40 yeni şube açtıklarını, toplam şube sayısının 705'e yükseldiğini belirten Aydın, geçen yıl bin 830 kişinin işe alınmasıyla çalışan sayısının 13 bin 450'ye ulaştığını açıkladı.

  -50 YENİ ŞUBE AÇACAĞIZ-

  Bankanın 2011 yılında kredilerde yüzde 25 büyüme hedeflediğini, piyasa şartları uygun olursa tahvil ve bono ihracı gerçekleştirmek istediklerini belirten Aydın, İstanbul ağırlıklı olmak üzere 50 yeni şube açmayı, İstanbul'a taşınma hazırlıkları için gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketinin bütün çalışmalara başladığını, bu sayede Ankara - İstanbul arasındaki operasyonal giderlerinde asgariye indirilmiş olacağını açıkladı. Halkbank'ın, yurt dışı hedeflerine ilişkin olarak Aydın, "Makedonya'daki IK Bank'ın devir alma işlemlerinin ele kulağında. Bekliyoruz" dedi.

  -500 KİŞİLİK İSTİHDAM SAĞLANIR-

  Toplantı sonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Aydın, 2011 yılında açılması planlanan 50 şubede yaklaşık 500 kişilik istihdam sağlanacağını bildirdi. Bankaların karında 2011 yılında yüzde 11 azalacağı beklentisine ilişkin olarak Aydın, "Türk bankaları karlıdır. Karlı olmaya devam edecektir. 2010 yılı kadar olmaya bilir; çünkü bu yıl ciddi bir rekabet var. Fakat, 2011 yılında bankaların karlılık anlamında çok fazla ayrışacağını düşünmüyorum. Belli bir sürdürülebilir karlılığı Halkbank adına taahhüt edebilirim" açıklamasında bulundu.

  -3-4 FİRMADAN BÜYÜK TAHSİLAT BEKLENİYOR-

  Halkbank'ın 2011 yılında kalan bütün alacaklarını tahsil edip edemeyeceğine ilişkin bir soruya Aydın, "Büyük montanlı kabul edebileceğimiz 3-4 firmayla çok ciddi görüşmelerimiz var. Bunlar kredi kalitemizi çok olumlu yönde etkileyecektir. Sürpriz tahsilatlar bekliyoruz. Görüşmelerimiz olumlu. Bu 2011 ve öncesi alacaklarımızı sıfırlamıyor. Fakat oldukça aşağı indirmiş oluyor. Karlılığımızı da olumlu etkileyeceğinin altını çiziyorum" dedi. Aydın, kredilerin doğal seyrinde devam ettiğini söyledi. Taşıt kredilerine ilişkin bir soru üzerine Aydın, "Bizim hiç taşıt kredimiz yok. Taşıt kredisi yapamıyoruz diye çok üzülmüyoruz" yanıtını vardı.

  -MAKEDONYA'NIN ELİ KULAĞINDA-

  Halkbank'ın alacağı banka ile Makedonya'da nasıl çalışacağı konusunda Aydın, "Makedonya'da alacağımız banka bildiğimiz bir banka. Halbank'a uygun KOBİ ve bireysel çalışacağız. İlk aşamada ilk 5'e, ikinci aşamada ilk 3'e girmeye çalışacağız. Girdiğimiz ülkenin iyi bankalarından biri olacağız" diye konuştu.

  İstanbul'a taşınmanın kendilerine ticari ve küresel banka olma yolunda olumlu katkı sağlayacağını belirten Aydın, "İstanbul, milli gelirin en çok üretildiği, ticaretin ve sınainin en yoğun olduğu bir kendi. Biz de bu kentte olmak istiyoruz. İstanbul'un pazar payımıza olumlu etkisi olacağını düşünüyoruz. İstanbul ticari ve küresel banka olma yolunda olumlu katkı sağlayacak. Taşınma sürecinin 2-3 yılda sonuçlanacağını umuyorum. Konuyla ilgili bütün işlemler bankanın, gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketi tarafından yerine getirilecek" açıklamasında bulundu.

  -MEVDUAT SAHİPLERİ ESKİ ALIŞKANLIKTAN VAZGEÇMİYOR-

  Mevduatın vadesine ilişkin bir soru üzerine Aydın, mevduat sahiplerinin geçmiş alışkanlarından vazgeçmediğini, hala 30 günlük mevduatların ön planda olduğuna dikkat çekerek, "Mevduat sahibi faizlerin düşeceğini bilse bile bunu yapıyor. Yapılacak tek şey, alternatif kaynak yaratıp, orta uzun vadeli kredi verebilmek. 30 gün vadeli kredilerle, 30 yıl vadeli konut kredisi vermek artık sürdürülebilir bir şey değildir. Mevduata çok bağımlı olmadan, tahvil bono ihracı, seküritizasyonlarla yurt dışından kaynak temin etmek lazım" diye konuştu. KOBİ'lere kullandırmak üzere 2010 yılında 1.7 milyar dolarlık kaynak sağlandığını belirten Aydın, "30 yıl vadeli bir krediyi 5 yıl vadeli kullandırırsanız bunu 6 defa çevirebiliyorsunuz" dedi.

  -2 MİLYAR TL VE YP TAHVİL İHRAÇ EDEBİLİRİZ-

  Halkbank'ın tahvil ve bono ihracı için Genel Kurul'dan izin isteneceğini açıklayan Aydın, izin alınması halinde ilk aşamada tahvil ihracında 2 milyar TL ve Yabancı Para (YP) cinsinden bir borçlanmanın düşünülebileceğini bildirerek, "İkinci aşamada bir o kadar daha borçlanabiliriz" dedi.

  -MB'NİN KARARLARINI ŞAŞIRTICI GÖRMÜYORUZ-

  Merkez Bankası (MB) kararlarının piyasanın nasıl algılandığına ilişkin bir soru üzerine Aydın, şunları söyledi: "Biz, her iki uygulamanın yerinde olduğunu, enflasyonun düşüş eğiliminde olması halinde bu politikalarını başarılı olacağını düşünüyoruz. Sonuçları kısa vadede piyasada görülecektir. O nedenle MB'nin uygulamalarını şaşırtıcı görmüyoruz, bu yönüyle olumlu buluyoruz."

  Halkbank olarak, Hazine'nin borçlanması gereksinimi azaldıkça, tahvil ve bono ihracında ellerinin güçlü olacağını dile getiren Aydın, "Halkbank'a olan güven doğrultusunda biz de bu ihracı yapacağız. Çünkü, bu ihracı yapanlar güçlü kurumlar. O nedenle satış açından hiç bir sıkıntı görmüyoruz. Roadshow yapacağız. Fiyat duyarlılığımız devam ediyor; koşullar uygun olursa alırız. İlla alacağız demiyoruz" yorumunu yaptı.

  -HALKBANK, GENEL KURUL'A YÜDE 20 KAR DAĞITIMI ÖNERECEK-

  Halkbank'ın ikincil halka arzı için kendilerine bir takvim bildirilmediğini açıklayan Aydın, "Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, bu yönde karar alırsa onu kamuoyu ile paylaşırız" dedi. Bankanın sermaye yeterlilik rasyosuna ilişkin olarak Aydın, "Biz, 2011 yılında yüzde 15.20 ile yüzde 15.80 aralığında bir rasyo ile yılı tamamlayacağımızı düşünüyoruz" dedi. Bu yıl temettü dağıtımı için Genel Kurul'a öneride bulunacaklarını açıklayan Aydın, "Genel Kurul'a yüzde 20'lik oran önereceğiz, yüzde 80'i bankanın içinde tutacağız" açıklamasında bulundu.

  -HUKUK SİSTEMİ OTURMUŞ ÜLKELERİ TERCİH EDİYORUZ-

  Halkbank'ın Makedonya dışında ilgilendiği ülke olup olmadığına ilişkin bir soruya Aydın, "Bu konuda herhangi bir gelişme yok. Fırsatlar olursa, yakın coğrafya ülkelerini değerlendiririz. Türkiye'nin dış ticaretine de katkı için en yakın ülkeleri tercih ederiz" yanıtını verdi. Aydın, yakın coğrafya'da Mısır ve Tunus'taki siyasi istikrarsızlığın hatırlatılması üzerine, "Hukuk sistemi oturmuş ülkeleri tercih ediyoruz" dedi.

  (ANKA)

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Altın Borsası, İMKBye entegre olacak05 Ekim 2012 Cuma 18:02
 • Maliye uyardı: Bu son şans!05 Ekim 2012 Cuma 16:49
 • Maliye Bakanlığı 7 bin personel arıyor!05 Ekim 2012 Cuma 15:55
 • Borsa güne yükselişle başladı05 Ekim 2012 Cuma 10:49
 • Gür’ün Bahreynli ortağı batık çıktı05 Ekim 2012 Cuma 09:41
 • Piyasalarda pozitif eğilim sürebilir05 Ekim 2012 Cuma 09:29
 • THY yönetiminde şok gelişme!05 Ekim 2012 Cuma 09:08
 • Doğan ortak alabilir!05 Ekim 2012 Cuma 08:18
 • Vergi avantajı bitiyor05 Ekim 2012 Cuma 08:11
 • Draghiyi bezdirdiler05 Ekim 2012 Cuma 07:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim