Geçtiğimiz günlerde borsaya adım atan kapı, pencere ve cam üreticisi Europen, halka arzdan gelen para ile yeni fabrika yatırımları yapacak. Europen’in toplam 5 fabrika ile üretim yaptığını ve 1600 kişiye istihdam sağladığını ifade eden Europen Yönetim Kurulu Başkanı Nebi Hatipoğlu, halka arzdan gelen 550 milyon TL civarında fon ile yeni fabrika yatırımları yapacaklarını söyledi.

Kredi ve kredi kartında yeni dönem! Dikkat çeken 14 gün kararı Kredi ve kredi kartında yeni dönem! Dikkat çeken 14 gün kararı
2023’te de 5 milyon Euro’luk bir yatırımla bir ayna fabrikasına başlayacaklarını kaydeden Hatipoğlu, “Halka arzdan elde ettiğimiz geliri yeni fabrikalara ve yeni fabrikaların işletme sermayelerine aktaracağız” dedi. Cirolarının yüzde 73’ünü 34 ülkeye yaptıkları ihracattan elde ettiklerini anlatan Hatipoğlu, bu ihracatın yüzde 95’ini de Avrupa ülkelerine yaptıklarını vurguladı.

‘Türkiye’nin ilk 1000 ihracatçısı’ sıralamasında 259’uncu sıradan, 253’üncü sıraya yükseldikleri bilgisini veren Hatipoğlu, “Avrupa’nın aynaları Eskişehir’deki fabrikadan gidiyor. IKEA, FRUİL , SMEG gibi dünyanın en büyük firmalarına işlenmiş cam ihracatı yapıyoruz. Örneğin; bir mobilya camı fabrikamız tamamen IKEA’ya çalışıyor. Dünyadaki tüm IKEA mağazalarına cam ürünleri yapıyoruz. Talebe yetişemiyoruz. Çin’de iki firmadan, bir de bizden ürün alıyorlar. Ayrıca Avrupa’daki yapı marketlere kapı ve pencere gibi çok yüksek miktarlarda bitmiş ürün yapıyoruz” ifadelerini kullandı.