Ülkeden kaçan Sri Lanka Devlet Başkanı’nın geceyi Maldivler’de lüks bir otelde geçirdiği ortaya çıkarken Türkiye’nin Kolombo Büyükelçisi Demet Şekercioğlu, başkent sokaklarında yaşananları Hürriyet’e anlattı.

Halk isyanı sonucu askeri uçakla ülkesini terk eden Sri Lanka Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa, gurbetteki ilk gecesini Maldivler’deki ultra lüks ‘Waldorf Astoria’ otelinde geçirdi. Rajapaksa’nın konakladığı tarihte gecelik oda fiyatının 120 bin TL’yi bulduğu otelin personeli, Hürriyet’in sorularını “Misafirlerimizin gizliliğini ihlal edemeyiz” diyerek yanıtsız bıraktı. Bir gün sonra Suudi Arabistan Havayolları’na ait yolcu uçağıyla ülkeden ayrılan Rajapaksa, Singapur’a indi. Sürgündeki liderin başlangıçta Suudi Arabistan’a gideceği iddia edildi, ancak rotasının Birleşik Arap Emirlikleri olabileceği de belirtildi.

Ukrayna'da savaşın seyrini değiştirecek gelişme! Rusya, kritik Lyman şehrinden çekildi Ukrayna'da savaşın seyrini değiştirecek gelişme! Rusya, kritik Lyman şehrinden çekildi

E-POSTA İLE İSTİFA ETTİ

Dokunulmazlık korumasını kaybetmeden ülkeden ayrılana kadar istifasını geciktiren Rajapaksa, Singapur’a varmasından kısa süre sonra istifasını e-posta yoluyla ilgili makamlara iletti. Rajapaksa ülkesini terk ederken göstericiler de hükümet binalarını işgale son verdi. Karar, Başbakan Ranil Wickremesinghe’in orduya verdiği, “Düzeni tesis etmek için ne gerekiyorsa yapın” emrini izledi. Vekaleten devlet başkanı olarak atanan Wickremesinghe, yeni hükümet kurulana kadar görevde kalacağını söyledi.