Çalışan milyonlarca vatandaşı ilgilendiren detaylar ortaya çıktı. Haftalık izin ile ilgili flaş açıklama geldi. İşçinin onayı olsa dahi haftalık izinlerin kullanılması gerekiyor. Dinlenme hakkı işçinin onayıyla dahi vazgeçemeyeceği bir hak olup, işverenin bu yönde aldığı onaylar geçerlilik taşımıyor. Dolayısıyla, işçinin onay vermiş olması hafta tatilinin kullandırılmaması için bir gerekçe olmuyor. İşte merak edilen tüm detaylar...

Sucuğun et yerine ottan üretilerek satıldığı ortaya çıktı Sucuğun et yerine ottan üretilerek satıldığı ortaya çıktı

Haftalık izin ile ilgili merak edilen tüm detaylar ortaya çıktı.

Cem Kılıç'ın yazısı şu şekilde: Hafta tatili işçinin haftada bir en az yirmi dört saat dinlendirilmesini amaçlayan düzenlemedir.

Dinlenme hakkının çeşitli görünümlerinden birini oluşturur. Bu nedenle özel bir korumaya kavuşturulmuştur.

Değişen çalışma ilişkileri ile hafta tatilinin günü değişse de kullandırılması zorunlu olup ücret ile telafi edilemez. İş sağlığı ve güvenliği önlemi olarak tarafların isteklerinden bağımsızdır.

Hafta tatilinin devamlı şekilde aynı günde kullandırılması zorunlu olmadığı gibi pazar günü kullandırılması da kural olarak zorunlu değildir.

İşveren işin gereğine göre hafta tatilinin günü değiştirme hakkına sahiptir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, iki hafta tatili arasında en fazla altı gün olmasıdır.