Deprem bölgesinde zamanla yarış! 16 saat sonra peş peşe gelen mucizeler Deprem bölgesinde zamanla yarış! 16 saat sonra peş peşe gelen mucizeler
Saçlarınız dış etkenlerden, mevsim değişikliğinden, düzensiz beslenmeden, aşırı kimyasal işlemlere maruz kalmaktan ya da yanlış bakım uygulamalarından dolayı yıpranır. Saç sağlığını olumsuz etkileyen bu sebepler zamanla saçların cansızlaşmasına, kurumasına ve dökülmesine yol açar. Hacimli ve gür saçlara sahip olabilmek için doğal yağlarla saç köklerinizi beslemeniz gerekir. Bazı doğal yağlar saçlara adeta nem depolayarak güç kalkanı oluşturuyor. Hacimli ve gür saçlara sahip olabilmek için bakım rutininize eklemeniz gereken doğal yağları Posta.com.tr okurları için derledik.

Tıpkı cildiniz gibi saçlarınız da her zaman bakıma ihtiyaç duyar. Yetersiz beslenme, yanlış saç bakım alışkanlıkları ve çevresel faktör gibi birçok sebep saçların hasar görmesine sebep olur.

Saçlar hasar gördüğünde zamanla kurur ve dökülür. Günde ortalama 100 tel saç kaybetmek normal kabul edilse de parmaklarınızı saçlarınızda her gezdirdiğinizde avuç avuç saçların gelmesi büyük bir problemdir.

Bu tür saç dökülme sorunuyla başa çıkmak için doğal yağlarla saçlarınızı güçlendirmelisiniz. Saç dökülmesini durduran ve saçlara hacim veren bu doğal yağlar saçların güçlü ve sağlıklı uzamasına destek oluyor.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

Hindistan cevizi yağı düzenli kullanıldığında saçlardaki protein kaybını azaltır. Hindistan cevizi yağ saçları kökten uca besler. Saçların kurumasını engeller. Saç köklerini nemlendirir ve nefes almasını sağlar.

Düzenli olarak Hindistan cevizi yağı ile saç köklerine masaj yapmak, kırılmaları engeller. Hindistan cevizi yağında bulunan yağ zincirleri, kütikülü yatıştırır ve saçı derinlemesine nemlendirir.

HİNT YAĞI

Hint yağı, antioksidanlar, proteinler, vitaminler ve yağ asitleri açısından zengindir. Bu nedenle Hint yağı, saç derisini besler, saçlara gerekli olan vitamini depolar.

Hint yağı saçları güçlendirerek, dökülmelerini engeller. Saçların daha hacimli ve gür görünmesine yardımcı olur.

Hint yağı saçların nemlenmesini sağlar. Saç tellerindeki cansız ve kuru görünümünü ortadan kaldırır.

TATLI BADEM YAĞI

Kuru saç uçlarından şikayetçiyseniz ve saçlarınız sürekli elektrikleniyorsa tatlı badem yağı tam size göre. Tatlı badem yağı kırık saç uçlarını onarır. Saçları güçlendirerek dayanıklı hale getirir ve hasar görmesini engeller.

Tatlı badem yağı saç köklerine uygulandığında saçların hızlı uzamasına yardımcı olur. Tatlı badem yağı içerisinde bol miktarda E vitamini barındırır. Antioksidan görevi görür. Bu özelliği ile saçlardaki hasarı iyileştirir.

ZEYTİNYAĞI

Zeytinyağı E vitamini bakımından çok güçlü bir yağdır. Zeytinyağı saçlara kaybettiği nemini geri kazandırır.

Saç dökülmesini durdurur ve yeni saç oluşumunu destekler. Saçların sağlıklı ve güçlü uzamalarına yardımcı olur. Zeytinyağı saç diplerindeki kuruluk, kaşıntı ve kepek problemini de ortadan kaldırır.

Saçınız kepeğe yatkınsa, zeytinyağının mantar önleyici özellikleri kepeği gidermeye yardımcı olabilir. Zeytinyağının nemlendirici etkisi saç üretimini de uyarır.

BİBERİYE YAĞI

Biberi yağının erkek tipi saç dökülmelerinde bile etkili olduğu söylenir. Saç köklerini güçlendirir ve saçların korur.

Biberiye yağı, saçları nemlendirir ve kepek sorunuyla mücadele eder. Saç derisini besler ve sağlıklı hale getirir. Saçların yumuşamasına katkı sağlar.

Biberiye yağının genellikle tek başına kullanılması önerilmez. Bu sebeple zeytinyağı, Hint yağı gibi yağlarla karıştırarak bir saç maskesi yapabilirsiniz ya da biberiye yağını kullandığınız şampuanınıza 2-3 damla ekleyebilirsiniz.