• BIST 107.529
 • Altın 270,401
 • Dolar 5,7140
 • Euro 6,3303

  Haberal'ı çömez yaktı

  24.06.2011 07:09
  CHP’den milletvekili seçilen tutuklu Ergenekon sanıklarının tahliye umudu bitti.
  Haberalı çömez yaktı
  Haberal'ı çömez yaktı Haberal'ı çömez yaktı Haberal'ı çömez yaktı

   

         
   
   
  Yargı, vekil seçilmelerinin ‘delil karartma ve kaçma’ şüphesini ortadan kaldırmadığını vurguladı. Ergenekon sanığı Turhan Çömez, milletvekiliyken İngiltere’ye, Dalan ise ABD’ye kaçmıştı. İstanbul 13.Ağır Ceza Mahkemesi, Ergenekon davasında tutuklu olarak yargılanırkenmilletvekili seçilenMehmetHaberal ve Mustafa Balbay’ın tahliyelerini oy çokluğuyla reddetti. Gerekçeli kararda, ‘milletvekilli seçilmelerinin tahliye şartını oluşturmadığı’ vurgulanarak CMK’nın 100’üncü maddesine atıf yapılması, milletvekiliyken Ergenekon sanığı olan ancak daha sonra firar eden Turhan Çömez ile statü sahibi bir isim olan firari sanık BedrettinDalan’ın durumunuakıllara getirdi. İkinci Ergenekon davasından tutuklu olarak yargılanan ve bu sırada CHP’den milletvekili seçilen Prof. Dr.MehmetHaberal ile gazeteci Mustafa Balbay’ın tahliye taleplerini inceleyen İstanbul 13.Ağır Ceza Mahkemesi ret kararı verdi. Sanık avukatlarının tahliye başvurusunu inceleyen mahkemenin ret kararına Mahkeme BaşkanıKöksal Şengünmuhalefet şerhi koydu. Sanıkların tutukluluk hallerinin devamına ilişkin kararda, ‘Herhangi bir yasal dayanağı olmayan tahliye taleplerinin reddine’ ifadesi dikkat çekti.
   
  SUÇ ŞÜPHESİ DEVAM EDİYOR
   
  Gerekçeler arasında ‘Delillerin tamamının toplanmamış olması, dosyadaki belgeler ve raporlar, atılı suçların işlendiği konusunda kuvvetli suç şüphe sebeplerinin varlığının devam etmesi’ gösterildi.Ayrıca bu suçların CMK’nın 100/3.maddesinde sayılan suçlardan olması ve bir kısım sanıkların savunmalarının alınmamış olması gerekçe sayıldı. Sanıkların milletvekili seçilmelerinin isnat edilen suçlar kapsamında tutukluluk durumlarını etkileyen bir husus olmadığı vurgulandı.
   
  VEKİLLİK TAHLİYE GEREKTİRMEZ
   
  Üyeler Hasan Hüseyin Özese ve Sedat SamiHaşıloğlu tahliye talebinin reddine şu gerekçeleri gösterdi; “Yasal birmesnede dayanmayan ‘milletvekili seçilmenin tahliye sonucunu doğuracağı’ savına itibar ederek sırf bu nedenle milletvekili seçilen sanıkların tahliye edilmesi, milletvekili seçilemeyen ve sair tutuklu sanıkların ise mevcut hallerinin devam ettirilmesi hiçbir hak ve nesafet ilkesi ve eşitlik kuralı ile bağdaşmaz. Böylesi bir tahliye kararı, sınıf ve statü dikkate alınarak, karar verilmesi anlamına gelir ki, bu durumunmahkemelerin güvenilirliğini ve adalete olan inancı derinden sarsan bir sonuç doğuracağı ve kamu vicdanını yaralayacağı açıktır.”Mahkeme heyeti, tutukluluk halinin devamına ilişkin kararın bir örneğinin acilen TBMM’ye gönderilmesini hükme bağladı.
   
  Kaçma şüphesine somut delil
   
  Tahliye edilmeme gerekçesi arasında sayılan ve tutuklama nedenlerini düzenleyen CMK’nın 100./3maddesinde “Kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olguların ve bir tutuklama nedeninin bulunması halinde, şüpheli veya sanık hakkında tutuklama kararı verilebilir” deniliyor. Tutuklama nedeni olarak ise; “Şüpheli veya sanığın kaçması, saklanması veya kaçacağı şüphesini uyandıran somut olgular varsa. Şüpheli veya sanığın davranışları delilleri yok etme, gizleme veya değiştirme hususlarında kuvvetli şüphe oluşturuyorsa tutuklama nedeni var sayılabilir” ifadeleri kullanılıyor. İlgili madde ‘Devlet güvenliğine ve Anayasal düzene karşı işlenen suçlar’ kapsamında değerlendiriliyor.
   
  Tahliye talebinin hiçbir yasal dayanağı yok
   
  İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, tahliye talebinin yasal dayanağının bulunmadığının altını çizdi. Kararda, dosya kapsamı, sanıklara ayrı ayrı isnat edilen suçlamalar ve bunlarla ilgili sevk maddeleri, delillerin tamamının toplanmamış olması, dosyadaki belgeler ve raporlar, atılı suçların işlendiği konusunda kuvvetli suç şüphe sebeplerinin varlığının devam etmesi gibi gerekçeler öne sürüldü. Ayrıca bu suçların CMK’nın 100/3. maddesinde sayılan suçlardan olduğuna ve bir kısım sanıkların savunmalarının alınmadığına dikkat çekildi. Haberal ve Balbay’ın tutukluluk hallerinin devamına hükmedilirken ‘’herhangi bir yasal dayanağı olmayan tahliye taleplerinin reddine’’ ifadesi kullanıldı.
   
  Çömez ve Dalan 3 yıldır firarda
   
  Ergenekon üyesi olduğu gerekçesiyle hakkında yakalama kararı çıkarılan eski Milletvekili Turhan Çömez’in ev ve ofisinde 1 Temmuz 2008’de arama yapıldı. Çömez hakkında gözaltı kararı alındı. Ancak Çömez, milletvekiliyken sanık olduğu davada yurtdışında olduğu için 2 yıl 357 gündür firari ve tutuklanamadı. Öte yandan Yeditepe Üniversitesi ve İSTEK Vakfı’nın sahibi Bedrettin Dalan da 2 yıl 231gündür firarda. 7 Ocak 2009’da Dalan hakkında yakalama kararı çıktı ancak Dalan, ABD’de olduğu için gözaltına alınamadı.
   
  bugün
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim