• BIST 109.330
 • Altın 155,894
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Güvercinada'da iş hızlandı

  03.12.2010 20:42
  Kuşadası’nın en önemli kültürel ve doğal zenginliği olan, 1950’lerin sonlarında mendirek ile karaya bağlanan Güvercinada’daki savunma amacı ile yaptırılan sur duvarları ve iç kalenin onarılarak adanın rekreatif açık hava müzesi, arkeopark ve dinlenme amac
  Güvercinadada iş hızlandı
  Güvercinada'da iş hızlandı Güvercinada'da iş hızlandı Güvercinada'da iş hızlandı

  Kuşadası"nın en önemli kültürel ve doğal zenginliği olan, 1950"lerin sonlarında mendirek ile karaya bağlanan Güvercinada"daki savunma amacı ile yaptırılan sur duvarları ve iç kalenin onarılarak adanın rekreatif açık hava müzesi, arkeopark ve dinlenme amacı ile toplumun hizmetine sunma yönünde başlatılan çalışmalar son aşamaya geldi.
  Aydın Kültür ve Tabiat Varlıkları Bölge Koruma Kurulunun 30 Ocak 2009 tarihinde aldığı 1965 sayılı kararı doğrultusunda, tarihi Güvercinada içerisinde izinsiz yapılan beton eklenti ve uygulamaların yıkımı devam ediyor. Bu arada, bazı yayın organlarında kasıtlı olarak ısrarla Güvercinada"daki çalışmalarda tarihin tahrip edildiği ve çalışmaların durdurulduğu yönündeki haberlerin doğru olmadığı belirtildi. Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün, “ Güvercinada"da restorasyona hazırlık amacıyla geçmiş yıllarda yapılan kaçak eklentiler yıkılıyor. Çalışmalarda herhangi bir aksaklık veya durma söz konusu değil “ dedi. Aydın Müze Müdürü Emin Yener de “ Çalışmaların durdurulması söz konusu dahi değil. Her şey bizim kontrolümüzde onaylanan proje doğrultusunda devam ediyor “ diye konuştu.
  ÇALIŞMALAR MÜZE MÜDÜRLÜĞÜ KONTROLÜNDE YAPILIYOR
  Kuşadası Belediyesi tarafından hazırlatılan rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelerinin Aydın Kültür ve Tabiat Varlıkları Bölge Koruma Kurulu tarafından onaylanması nedeniyle, Kuşadası"nın simgesi Güvercinada"nın restore edilerek ada içerisinde açık hava müzesi oluşturulması ve çevre düzenlemesi yapılması amacıyla başlatılan çalışmalar devam ediyor. Çevre düzenleme projelerinin de kurulca onaylanabilmesi için öncelikle Güvercinada içerisindeki izinsiz beton kalıntıların kırılması ve kaldırılmasına yönelik çalışmalar kısa bir süre önce başlamıştı. Aydın Kültür ve Tabiat Varlıkları Bölge Koruma Kurulunun kararı doğrultusunda Aydın Müze Müdürlüğü tarafından görevlendirilen iki uzmanın denetiminde devam eden çalışmalar çerçevesinde, Güvercinada içerisinde daha önce yapılmış izinsiz beton uygulamaların yıkımı ve hafriyatın kaldırılması, Kuşadası Belediyesi Yıkım Ekibi tarafından gerçekleştiriliyor.
  Tamamen Aydın Müze Müdürlüğü tarafından görevlendirilen iki uzmanın denetiminde yürütülen çalışmalarda Güvercinada"nın tarihi ve doğal dokusu dokusuna zarar verecek hiçbir uygulama yapılmadığını açıklayan Kuşadası Belediyesi Tarihi Çevre ve Kültür Varlıklarını Koruma Birimi Sorumlusu Mimar Ümit Özkan, “Yapılan işlem, sadece söz konusu kaçak ve izinsiz uygulamaların kaldırılmasıdır. Güvercinada ile ilgili olarak Aydın Kültür ve Tabiat Varlıkları Bölge Koruma Kurulu, 19 Kasım 2009 tarihinde restitüsyon projesini onaylamıştı. Son olarak 28 Ekim 2010 tarihinde ise restorasyon projesi onaylandı. Bu kararlar doğrultusunda çalışmalarımıza başladık. Sur duvarları ve iç kalemiz restore edilecek, ayrıca çevre düzenlemesi yapılacak. Başlayan yıkım ve hafriyat çalışmaları yaklaşık bir ay daha Aydın Müzesi uzmanları denetiminde devam edecek. Yapacağımız açık hava müzesi ve arkeopark"ın Güvercinada"ya ve Kuşadası"na değer katacağına inanıyoruz” dedi.
  ÇALIŞMALARIN DURDURULDUĞU YÖNÜNDEKİ HABERLER HAYAL ÜRÜNÜ
  Bu arada, bazı yayın organlarında Güvercinada"da gerçekleştirilen çalışmalarla ilgili yanlış ve eksik bilgilerle yapılan “ Tarihin tahrip edildiği “ yönündeki haberlerin dışında çalışmaların durdurulduğu şeklindeki haberlerin de gerçek olmadığı ve ilk aşamada yapılan çalışmaların restorasyon öncesi, daha önceden izinsiz şekilde yapılan ve tarihi dokuya zarar veren kaçak eklentilerin kaldırılarak, özgün haline dönüştürülmesine yönelik çalışmalar olduğu ve yapılacak çevre düzenleme çalışmalarına da hazırlık yapıldığı kaydedildi. Kuşadası Belediyesi tarafından Güvercinada"da yürütülen çalışmalar Aydın Müze Müdürlüğü ekipleri tarafından sürekli olarak denetleniyor. Son olarak Aydın Müze Müdürü Emin Yener ve müzede görevli uzman arkeologlar Aynur Akkan, Arzu Cevizci, Yasin Dursun tarafından yapılan incelemede de çalışmaların onaylanan proje doğrultusunda yürütüldüğü tespit edildi. Çalışmaları yerinde denetleyen Aydın Müze Müdürü Emin Yener, “ Buradaki Kazı Çalışması Kuşadası belediyesi nin hazırlamış olduğu bir proje doğrultusunda Aydın Kültür ve Tabiatları koruma kurulu kararı ve onayıyla yapılmaktadır. Geçmiş yıllarda yapılan çevreye aykırı yapıların ortadan kaldırılmasına yönelik bu temizlik çalışması Müze Müdürlüğü Uzmanları Denetiminde yapılmaktadır. Bu çalışma bittikten sonrada yeniden Güvercinada"da bir çevre düzenlemesi çalışması yine kurul kararı doğrultusunda gerçekleşecektir. Çalışmaların durdurulması söz konusu dahi değil. Tam tersine proje doğrultusunda yapılmaktadır “ diye konuştu.
  Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün ise Kuşadası"nın simgesi Güvercinada"daki çalışmaların örnek alınması gereken çalışmalar olduğunu belirterek, “ Tüm çalışmalarımız kurul kararı ve müze müdürlüğü denetiminde yapılmaktadır. Ancak bazı basın yayın organlarında çıkan ve ısrarla devam ettirilen yanlış ve gerçek dışı haberler belediyemize karşı art niyet olan ve kamuoyunca da bilinen bazı basın mensupları tarafından yapılan kasıtlı yayınlarıdır. Tarih tahrip ediliyor şeklindeki gerçek dışı haberden sonra bu kez de çalışmaların durdurulduğu yönünde tamamen hayal ürünü bir haber daha yayınlanmıştır. Bu konuda gerekli hukuki girişimlere başlanılmıştır. Daha önce yaptığımız açıklamada belirttiğimiz gibi Burada yaptığımız çalışmalarla ilgili doğrular, gerek konuyla ilgili belediye mimarımız ve gerekse Aydın Müze Müdürlüğü"nün açıklamalarında mevcuttur. Ayrıca Aydın Müzi Müdürü Emin Yener"in görüntülü ve kendi sesinden açıklaması belediyemizin internet sitesinde mevcuttur. Kuşadası Belediyesi olarak hedefimiz Kuşadası"nın simgesi Güvercinada"yı ismine ve geçmişine yakışır bir şekilde Kuşadası"na kazandırmaktır ve tüm olumsuzluklardan temizlemektir. Tüm çalışmalar tamamlandığında Güvercinada kendi tarihsel özgün kimliğine geri dönecektir. Çalışmalarımız bu doğrultusunda hiçbir aksama olmadan Aydın Müze Müdürlüğü"nün kontrolünde yürütülmektedir” şeklinde konuştu.

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim