• BIST 90.787
 • Altın 255,377
 • Dolar 5,8790
 • Euro 6,5887

  Güney Kore hayvan görünümünde askeri robotlar geliştiriyor

  19.05.2019 11:41
  Güney Kore, gelecekteki savaşlarda kullanılmak üzere kuşları, yılanları, deniz yaratıklarını hatta böcekleri taklit edebilecek askeri robotlar geliştiriyor.
  Güney Kore hayvan görünümünde askeri robotlar geliştiriyor
  Güney Kore hayvan görünümünde askeri robotlar geliştiriyor Güney Kore hayvan görünümünde askeri robotlar geliştiriyor Güney Kore hayvan görünümünde askeri robotlar geliştiriyor

  Günümüzde birçok sektörde kullanılan robotlar, yapay zeka teknolojileriyle birleştirildiğinde ortaya oldukça başarılı işler çıkabiliyor. Ancak yapay zekalı robotlar, gelecekte sadece günlük hayatta kullanılmak için üretilmeyecek. Güney Kore kuş, yılan, deniz yaratıkları ve bazı böcekleri taklit eden yeni nesil savaş robotları üzerinde çalışıyor.

  Güney Kore hayvan görünümünde askeri robotlar geliştiriyor

  Güney Kore'de ordu için silah sistemleri tedariği üzerinde çalışan Savunma Programı DAPA (The Defence Acquisition Programme Administration), ülkenin silahlı kuvvetlerine destek olacak ‘'biomimetrics" adı verilen projeyi geliştirmeye başladıklarını duyurdu.

  Projede gerçek yaratıklardan ilhamla üretilecek ‘'biobot" adı verilen robotlar yer alıyor. 2024 yılına kadar bitirilmesi öngörülen proje dahilinde üretilecek robotlar sadece askeri operasyonlara değil, arama/kurtarma çalışmalarına da destek verecek kapasitede olacak. Kuş-benzeri android'ler ve yüzen robotlar mevzi gözetleme görevini üstlenecek, minyatür mekanik aletler düşmanın hareketleriyle ilgili bilgi toplayacak ve yılanımsı robotlar da yasak bölgelere sızabilecek şekilde tasarlanıyor. Asya ülkesinin bu hamlesi askeriyeyi ve robot teknolojisini temelden değiştirebilecek bir güce sahip.

  Ülkede zorunlu askerliğe tepkiler çoğalıyor

  Güney Kore ordusunun savunma stratejisinde giderek daha fazla teknolojiye önem vermesinin sebeplerinin en başında, ülkedeki doğum oranının düşmesi geliyor. Bunun yanı sıra ülkede zorunlu askerliğe karşı çıkanların sayısında da bir artış olduğu gözlemleniyor. Vicdani retçilerin yanı sıra, askere gitmek istemeyenler psikolojik bir rahatsızlıkları olduğunu söyleyerek ya da bilerek kilo alarak çürük raporu alıyorlar. Zorunlu askerlik süresinin 21 ay ila 24 ay arasında değiştiği Güney Kore ordusunda halen yaklaşık 600.000 asker görev yaptığını ayrıca hatırlatalım.  Kaynak: TEKNOLOJİ OKU
  Kaynak: Haber Kaynağı
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim