• BIST 108.434
 • Altın 151,237
 • Dolar 3,6580
 • Euro 4,3278

  Güneşleneyim derken...

  18.07.2009 10:25
  Aşırı sıcağa maruz kalmak, sıcak çarpması, sıcak bitkinliği ve sıcak krampları gibi rahatsızlıklara yol açarak başta beyin olmak üzere hayati organlara zarar verebiliyor.
  Güneşleneyim derken...
  Güneşleneyim derken... Güneşleneyim derken... Güneşleneyim derken...

  Sıcak çarpması ya da sıcak kramplarına maruz kalmamak için güneş altında çok fazla kalmamak gerekiyor. Özellikle yüksek tansiyon hastalarının güneş ışınlarının aşırı etkili olduğu saatlerde dışarı çıkmaması çok önemli...

  Aşırı sıcağa maruz kalmak, sıcak çarpması, sıcak bitkinliği ve sıcak krampları gibi rahatsızlıklara yol açarak başta beyin olmak üzere hayati organlara zarar verebiliyor. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Hüsnü Yeşilot, yaz mevsimi ile birlikte sıcaklık ve nem artışı yaşandığını, buna bağlı olarak vücut ısısının arttığını ve metabolizmanın bu duruma uyum sağlamakta zorlandığını söyledi.

  Vücudun normalde terleme ile ısısını dengede tutmaya çalıştığını ifade eden Dr. Yeşilot, yüksek sıcaklıkta ise terleyerek beden ısısının dengede tutulamayacağını kaydetti. Yeşilot, şunları söyledi: "Özellikle yaşlılar, bebekler ve kronik hastalığı olanlarda terleme mekanizması ile vücut ısısının dengede tutulması her zaman mümkün olmayabilir. Yine ortamdaki nem oranı yüksekse terleme suretiyle vücut ısısı yeterli düzeyde düşmeyebilir. Yükselen vücut ısısı beyin ve diğer hayati organlarda hasara yol açabilir."

  Aşırı sıcaklar en fazla 4 yaşından küçük çocuklar, yaşlılar, bakıma ihtiyacı olanlar, hamileler, aşırı kilolular, açık alanda çalışanlar ile kronik hastalığı olanları etkiliyor. Risk grubunda bulunanların günün en sıcak saatleri olan 10.00-16.00 arasında mecbur kalmadıkça dışarı çıkmaması öneriliyor. Dışarıda bulunulduğunda açık renkli, hafif, bol ve sıkı dokunmuş kumaşlardan yapılan giysiler tercih edilmesi; geniş kenarlı ve hava delikleri olan şapka giyilmesi ve güneşin zararlı ışınlarından koruyan güneş gözlüğü kullanılması tavsiye ediliyor.

  Spor için nispeten sabah ve akşam saatlerinin tercih edilmesi, fiziki aktivitede oluşan su kaybının mutlaka giderilmesi gerekiyor. Su içmek esas olmakla beraber, su dışında süt, ayran ve meyve suyu vücudun ihtiyacını karşılıyor. Kafein, alkol ve fazla miktarda şeker içeren içecekler vücutta sıvı kaybına yol açtığı için tüketilmemesi gerekiyor.

  Sıcak çarpmasına karşı hangi önlemler alınmalı?
  GÜNEŞ VEYA SICAK ÇARPMASI: Acil olarak tedavi edilmezse kalıcı hasara veya ölüme neden olabilir. İlkyardımda; kişi hemen serin ve hava akımı olan bir yere alınmalı, sıkı giysileri gevşetilmeli, soğuk su veya vantilatör, klima gibi soğutucularla soğutulmaya çalışılmalı, kesinlikle içmesi için sıvı verilmemeli ve en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir.

  SICAK BİTKİNLİĞİ: Uzun süre aşırı sıcağa maruz kalma ve yeterli miktarda sıvı almamaya bağlı su ve mineral kaybıyla meydana gelir. Güneş çarpmasının daha hafif şekli olup hayati tehlike yoktur. İlkyardımda; serin bir yerde istirahate alınan hastanın giysileri gevşetilir, sırt üstü yatırılarak bacakları yükseltilir. Islak havlu veya bezle serinletilmeye çalışılır. Bol miktarda sıvı verilir.

  SICAK KRAMPLARI: Genellikle karın, bacak ve kol kaslarının fiziksel aktivite sırasında ağrılı spazmlarıyla meydana gelir. Sıcak krampları için tıbbi tedaviye gerek yoktur; kişinin yaptığı aktivite durdurulmalı, sakin ve serin bir yerde oturtulmalıdır.

  GÜNEŞ YANIKLARI: Uzun süreli güneş ışığına maruz kalmakla meydana gelir. Eğer etkilenen kişide ateş, su toplanması ve şiddetli ağrı varsa veya 1 yaşından küçükse en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim