banner339
banner313

Yurt dışında boşananlar için yeni düzenleme

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının boşanmaları halinde bu kararın Türkiye'de de tanınması için "tanıma-tenfiz" davası açma zorunluluğu kalkıyor, ayrılan çiftler birlikte başvurursa Türkiye'de de boşanmış sayılacaklar.

Yurt dışında boşananlar için yeni düzenleme
banner401
banner427

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının boşanmaları halinde, bu kararın Türkiye'de de tanınması konusunda yaşadıkları zorluk ortadan kaldırılıyor. Yurt dışında boşananlar, birlikte başvurmaları halinde Türk mahkemelerinden karar almaksızın, Türkiye'de de boşanmış sayılacak.

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının boşanmaları halinde, bu kararın Türkiye'de de geçerli olabilmesi için "tanıma-tenfiz" davası açma zorunluluğu bulunuyor. Türkiye'de açılan bu davalar, yıllarca sürdüğü için gurbetçi vatandaşlar yurtdışında boşanmış olsa bile Türkiye'de boşanmış olarak kabul edilmiyor.

[Hakim boşanma davasından çekildi]

Hakim boşanma davasından çekildi

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın talimatıyla Adalet Bakanlığı ile Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı, yurt dışında boşanan vatandaşlarının bu mağduriyetini gidermek için adım atmaya hazırlanıyor. 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu'nda yapılacak düzenleme ile yurt dışında boşanan Türk vatandaşlarına ilişkin boşanma kararları, tarafların birlikte veya vekilleri aracılığıyla müracaat etmeleri halinde yargı kararına gerek olmaksın Türkiye tarafından da doğrudan tanınacak.

Birlikte başvuru zorunluluğu

Yurt dışında boşananların durumunun, nüfus kütüklerine tescil edilebilmesi için Türkiye'de nüfus müdürlüklerine, yurtdışında ise büyükelçilik veya konsolosluklara birlikte başvurmaları halinde nüfus kütüğüne tescil yapılarak, bu kararlar Türkiye'de de geçerli sayılacak.

Tarafların veya vekillerinin birlikte müracaat etmemeleri halinde ise yurt dışında verilen boşanma kararları için "tanıma-tenfiz" davası açılması gerekecek.

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2017, 10:42
banner218