banner339
banner313

Yunanistan 10 yılda 50 teröristi iade etmedi

FETÖ'cü askerleri iade etmeyen Yunanistan’ın, son 10 yılda Türkiye’nin iadesini talep ettiği 50 teröristten hiçbirini vermedi.

Yunanistan 10 yılda 50 teröristi iade etmedi
banner401
banner427

İade edilmeyen teröristler arasında Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın şehit edilmesi talimatını verenin de yer aldığı isim var.

FETÖ'cü darbecileri vermeyen Yunanistan'ın son 10 yıllık iade karnesi, bu ülkenin Türkiye aleyhine faaliyet gösteren her kesimden teröriste kalkan olduğunu gözler önüne serdi. Sabah gazetesinden Ersan Atar'ın haberine göre Türkiye Uluslararası Adli Yardımlaşma ve Suçluların İadesi Anlaşması kapsamında 2007’den bu yana  Dev- Sol, DHKP-C, FETÖ,  Hizbullah,  terör örgütü üyesinin de aralarında bulunduğu toplamda 50 teröristin iadesine ilişkin talebini Yunanistan’a iletti.  Yunanistan, aralarında Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın şehit edilmesi talimatını verenin de yer aldığı 50 terörist için yapılan iade taleplerini reddetti. Yunanistan DHKP/C'nin uzun yıllar kullandığı Lavrion kamplarına müsade etti. Terör örgütü bu kamplarda militanlarına eğitim verirken konu 2013'te o zaman Başbakan olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Antonios Samaras görüşmesinde masaya yatırıldı. Türkiye'nin talebi üzerine Samaras zaten deşifre olmuş olan Lavrion kamplarının kapatılması talimatını verdi. Ancak bu kamplarda eğitim gören teröristler daha sonra farklı eylemlerde ortaya çıktı ve bunların Yunanistan'dan geldikleri belirlendi. 


Türkiye'nin istediği başta DHKP/C olmak üzere farklı örgütlerden bu teröristlerin örgütlere göre dağılımı şöyle: 6 DEV-SOL, 24 DHKP-C, 8 FETÖ, 1 Hizbullah, 1MLKP, 1 PKK ,1 THKP-C , 5 TKP-ML ve 3 diğer örgütler. İşte Yunanistan'ın iade taleplerini reddettiği isimler den bazıları ve katıldıkları, gerçekleştirdikleri eylemler:

MEHMET YAYLA VE HASAN BİBER: İki terörist, 2013'te Adalet Bakanlığı'na bombalı saldırı eylemini gerçekleştirdi ve Ak Parti Genel Merkezi'ne lav silahı ile saldırıyı düzenledi. Terörist Yayla ve Biber, bu eylemden sonra Hatay ve Suriye üzerinden Yunanistan'a kaçarken Sakız 
,adası yakınlarında silah yüklü botla ele geçirildiler. Mehmet Yayla daha sonra İstanbul Çağlayan Adliyesi'nde Savcı Mehmet S0elim Kiraz'ın şehit edilmesinin talimatını verdi. Yunanistan buna rağmen Yayla'yı iade etmedi. Terörist Mehmet Yayla'nın diğer kardeşi Bulut Yayla da ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'ne DHKP/C saldırısı döneminde Yunanistan'a geçmeye çalışırken yakalandı.

 İSMAİL AKKOL: Özdemir Sabancı suikastı sanığı Akkol, Atina'da mühimmat da bulunan bir hücre evinde yakalanmasına rağmen Yunanistan bu terörist ile ilgili iade talebini reddetti. Akkol, Cengiz Bayır takma adıyla Yunanistan'da yaşamaya devam etti. Türkiye'e yasa dışı yollarla giriş yapınca yakalandı. 

 ECEVİT ŞANLI: ABD'nin Ankara'daki Büyükeelçiliği'ne 2013'te bombalı saldırı düzenleyen Ecevit Şanlı, Türkiye'nin uzun yıllar kapatılmasını istediği Lavrion kamplarından Ankara'ya geldi.

KADİR KAYA: 2000'de cezaevleri ayaklanmalarının organizatörlerindendi. Sürekli hastalığı gerekçesiyle tahliye olduktan sonra Yunanistan'a kaçtı. Yunanistan'da terör örgütünün militanlarının eğitimlerini düzenledi. Yunanistan ısrarlara rağmen terörist Yayla'yı iade etmedi.

 HÜSEYİN FEVZİ TEKİN:DHKP/C'li terörist Türkiye'de aranırken Atina'da bir hücre evinde Özdemir Sabancı suikastı sanığı İsmail Akkol ile birlikte yakalandı. Yunanistan iade taleplerini reddetti.

 NEVZAT KALAYCI: Uzun yıllar DHKP/C'nin Ege bölge sorumlusu olarak faaliyet gösterdikten sonra Yunanistan'a kaçtı. Hakkında İnterpol kırmızı bülten çıkardı ama Yunanistan Türkiye'nin iade taleplerini hep reddetti.

 HASAN KOŞAR: Türkiye'de terör eylemlerine katıldıktan sonra Yunanistan'a kaçtı. Hatta Pire kentindeki Türk Başkonsolosluğu'na molotof kokteyli attı. Yunanistan iade etmedi ve serbest bıraktı. 

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2017, 11:47
banner218