banner158
banner218

YSK'nın kararında tüm Türkiye'yi utandıran ve üzen ayrıntı

Türkiye için en kritik kararı veren kurumların başında gelen Yüksek Seçim Kurulu'nun kararının doğru olup olmadığı tartışıladursun, asıl kararın arkasındaki bu ayrıntı bizleri hem üzdü hem de utandırdı.

YSK'nın kararında tüm Türkiye'yi utandıran ve üzen ayrıntı
banner216

Yürksek Seçim Kurulu'nun dün akşam verdiği İstanbul Büyükşehir Belediyesi sonuçlarının iptali ve sadece Büyükşehir Belediye Başkanlığı için seçimleri yenileme kararının estirdiği fırtına tüm hızıyla sürüyor.

Ancak YSK'nın kararı ve YSK'nın kararı sonrası yapılan açıklamaların gölgesinde bir gerçek var ki gözümüz oraya kaydığında hem üzlüyoruz hem de utanıyoruz.

Burada anlatmak istediğimiz "üzüntü" ya da "utanç" YSK'nın verdiği karara ya da kaç üyenin evet kaç üyenin hayır dediğiyle ilgili değil. Türkiye Cumhuriyeti'nde yapılan ve demokrasinin temel taşı olan seçimlerin kaderinin sadece erkeklerin elinde olmasıyla ilgili.

Dün YSK'nın 11 üyesi İstanbul için tarihi bir karar verdi. Tarihi kararın altında 4'ü itirazı reddeden, 7'si itirazı kabul eden 11 erkeğin imzası var.

Yani Türkiye bu kadar önemli ve tarihi bir karar alırken, oy verenlerin tamamının erkek olması bizler için hem üzücü hem de utanç vericidir.

Olaya bir de bu açıdan bakalım...

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2019, 12:55