banner158
banner218

Vücudundaki yaralar hayatını kararttı

Vücudundaki yaralardan dolayı geceleri  sadece 1-2 saat uyuyabilen Hüseyin Karaçelik'in, 6 yıl sonra hastalığının  "Hidradenitis Süpürativa" (kronik deri hastalığı) olduğunun anlaşılması ve  düzenli tedavi sürecine girmesiyle birlikte adeta kararan hayatı normale dönmeye  başladı.

Vücudundaki yaralar hayatını kararttı
banner216

İzmir'de yaşayan özel güvenlik görevlisi 34 yaşındaki Karaçelik, 2009  yılında koltuk altları ile kasıklarında ağrılı ve akıntılı apse şikayetiyle  doktora başvurdu.

Bu süreçte vücudunun birçok bölgesinde yaralar oluşan ve gittiği  sağlık kuruluşlarında rahatsızlığına teşhis konulamayan Hüseyin Karaçelik,  hastalığının neden olduğu sorunlardan dolayı önce işinden ayrıldı, ardından  eşinden boşandı.

Ağrılarından dolayı uzun süre dışarıda kalamayan ve geceleri de ancak  1-2 saat uyuyabilen Karaçelik, bir doktorun önerisiyle bağırsak ameliyatı oldu  ama daha sonra hastalığının bundan kaynaklanmadığı ortaya çıktı.

Çare aradığı hastalıkla yaklaşık 6 yıl mücadele eden ve bu dönemde çok  zor günler geçiren Hüseyin Karaçelik, 2015 yılında Bozyaka Eğitim ve Araştırma  Hastanesinde görevli dermatolog Meltem Türkmen'e başvurdu.

Test ve tetkiklerin ardından Karaçelik'in hastalığına "Hidradenit  Süpürativa (HS)" teşhisi konuldu ve ardından tedaviye başlandı.

Hastalığına şifa arayan Hüseyin Karaçelik'in vücudu bu tedaviye cevap  verdi. Hastalığın yeniden nüksetmemesi için ilaç tedavilerine devam eden  Karaçelik, sağlıklı günlerine dönmüş olmanın mutluluğunu yaşıyor.

Hüseyin Karaçelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vücudunun çeşitli  yerlerinde oluşan akıntılı yaralar ve apseler nedeniyle hayatının mahvolduğunu  söyledi.

6 yıl boyunca hastalığına teşhis konulamadığını anlatan Karaçelik,  şöyle konuştu:

"Hastalık nedeniyle işimi ve eşimi kaybettim. Akıntılardan dolayı açık  renk elbise giyemiyordum, dışarı çıkamıyordum ve en kötüsü de ağrılardan dolayı  geceleri uyuyamıyordum. Aslen Konyalıyım ve bu süreçte memleketime gidemedim.  Hastalığın kesin tedavisi yok ama ilaçlarla en azından çektiğim acılar hafifliyor  ve ilerlemiyor. Artık daha uzun süre dışarıda kalabiliyorum."

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2019, 13:32