banner339
banner391
banner313

Uykusuzluk için çözüm önerileri

Uykusuzluk, yalnızca günlük performansımızı etkilemiyor aynı zamanda sağlığımız için de oldukça zararlı. Uzmanlar günde 8 saat uyumanın kanser üzerinde bile etkili olduğunu belirtiyor. Uykusuzluğa çare arayanlar için çözüm önerileri Pskiyatrist Dr. A. Burak Yaşar'dan geldi.

Uykusuzluk için çözüm önerileri
banner353


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

Günlük hayatta dinç hissetmen için sağlıklı bir uykunun oldukça önemli olduğunu belirten Psikiyatrist Dr. Alişan Burak Yaşar, sağlıklı bir uyku için, uyku öncesi hazırlıkların önemli olduğunda bahsetti ve uykusuzluk sorunu çekenler için bazı çözüm önerileri sundu.

Yatakta kendinize zaman tanıyın

Uykuya dalmakta ve uykuda kalmakta zorlananlar için uykusuzluğa çare önerilerinde bulunan Psikiyatrist Dr. Alişan Burak Yaşar, “Yatakta uyanık olarak çok fazla vakit geçirmek yerine gerçekten uykulu hissettiğinizde uyumaya çalışmak uyku kalitenizi olumlu yönde etkileyecektir. 20 dakika veya daha uzun bir süre boyunca tekrar uyuyamadıysanız kalkıp uykulu hissedene kadar beklemek ve daha sonra tekrar denemek uykuya dalmanızı kolaylaştıracaktır. Yatağınızı uyumak dışında başka bir amaçla kullanmamaya özen göstermelisiniz. Böylece vücudunuz yatağı uyku ile ilişkilendirecektir ve uyumak daha kolay olacaktır” diye konuştu.

Uykunuz için diyet ideal çözüm olabilir

Yatmadan önce yapılan 15 dakika esneme/gevşeme hareketlerinin faydalı olacağını söyleyen Yaşar, “Geceleri sık sık saati kontrol etmek uykunuzu kaçırabilir ve uykusuzluk durumuna ilişkin olumsuz düşüncelerinizi pekiştirebilir. Sağlıklı ve dengeli bir diyet iyi uyumanıza yardımcı olur. Yatmadan hemen önce ağır bir yemek tüketmek uykunuzu bölebilir” ifadelerini kullandı.

Göz maskesi kullanın

Yatağın ve yatak odasının uyumak için sessiz ve rahat olmasının önemli olduğuna vurgu yapan Yaşar, “Sabahın erken saatlerinde gelen ışığı bloke etmek için perdeleri çekmek, göz maskesi kullanmak ve eğer gürültü varsa kulak tıkacı takmak iyi bir fikir olabilir. Kötü bir gece uykunuz olsa ve uyandığınızda yorgun hissetseniz de gün içindeki aktivitelerinizi planladığınız şekilde yapmak uyku kalitesi açısından faydalı olacaktır. Eğer gece uykunuzu alamadıysanız, gün içerisinde ne kadar kafein tüketseniz de bu bir gece önceki uykunuzu telafi edemez, aksine o gece alacağınız uykuyu da negatif yönde etkiler” şeklinde konuştu.
banner218

banner344

banner394

banner343

banner393

google-site-verification=XM_gwNkBaKM19LDHoKaTOmBzvkdlKwOdKMcUtov1R-k