banner274

Ustalık Belgesi Nedir, Nasıl Alınır?

USTALIK BELGESİ SINAVLARI NE ZAMAN?

Ustalık Belgesi Nedir, Nasıl Alınır?


 İşte dükkan açabilmek için gerekli olan ve MEB tarafından verilen ustalık belgesiyle ilgili tüm detaylar haberimizde.

- Ustalık belgesi, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen programla alınıyor. Ustalık belgesi almak için öncelikle aynı meslek dalında kalfalık belgesine sahip olmanız gerekiyor. Aynı meslek dalında meslek lisesi mezunu olanlar ve bir meslek dalında ilkokul mezunlarının toplam 11 yıl, lise ve üstü mezunların ise toplam 8 yıl ilgili meslekte fiilen çalıştıklarını SGK Hizmet Dökümü ile belgeleyenler ustalık sınavlarına girerek belge alabilirler.

- Aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen meslek dallarında çalışmakta olup, bakanlıkça ilan edilecek tarihten itibaren üç ay içerisinde müracaat edenlerden 18 yaşını doldurmuş olanlar doğrudan,16 yaşını doldurmuş olanlar ise kapsam ve süreleri Bakanlıkça belirlenecek eğitime tabii tutulduktan sonra, kalfalık imtihanlarına alınırlar. Kalfalık imtihanına girenler 22 yaşını doldurduğu zaman ustalık için başvuruda bulunabilirler.

Ustalık belgesi için bir yıl içinde 3 kere sınav yapılıyor. Eylül, haziran ve şubat aylarında sınav yapılıyor. Ustalık belgesi sahibi kişiler kendi iş alanlarında eğitim verme imkanları yok. Fakat bakanlık tarafından açılan pedagojik eğitimine katılanlar öğretici belgesi alabilirler.

Ustalık belgesi almak isteyenlerin mesleki eğitim merkezlerine gitmeleri gerekiyor. Ustalık belgesi için gerekli evrak ise nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi, okul diplomalarının aslı ve fotokopisi, doktor raporu, 4 adet vesikalık fotoğraf ve başvuru dilekçesi gerekiyor.
Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2019, 15:45
banner218
google-site-verification=XM_gwNkBaKM19LDHoKaTOmBzvkdlKwOdKMcUtov1R-k