banner158
banner218

Unutulmaz Bir Sunum Yapmak İster Misiniz?

Unutulmaz Bir Sunum Yapmak İster Misiniz?
banner216


Toplantılarda sıklıkla çok da ilgi çekici olmayan, slayt odaklı sunum tekniği yaygın olarak kullanılır. Ama bu sunum şekli konuşma veya iş toplantısında müşteri, dinleyici için sıkıcı bir hal alabilir. Oysa ki sunum yapmanın daha iyi bir yolu var. Milyonlarca insana karmaşık ve ilgi çekici fikirler sunmada son derece iyi çalıştığı kanıtlanmış olan TED konuşmaları yöntemi...

1984'teki ilk TED konferansından bu yana, 'paylaşılmaya değer fikirler'e sahip binlerce TED Konuşması, dünya çapında milyonlarca insana ilham verdi, ufkunu açtı. İyi yapılan bir TED konuşması, önemli konular hakkında derin düşünmeyi adeta kışkırtma gücüne sahip... Hatta bu konuşmalar şirketinizin vizyonunu sonsuza dek değiştirecek kararlar vermeniz konusunda dahi sizi motive edebilir. Peki bu konuşmaların, sunumların formülü ne?

1. TED Konuşmacıları İzleyicilerle Daha Doğrudan Etkileşime Girer

Sunumlar konuşmacının ekrana veya elindeki notlara odaklanmasına sebep olur. Bu konuşmacının odağını izleyici yerine ekrana verir ve öte yandan zamanının bir kısmını sunuma veya elindeki notlara bakmakla harcarlar. Ama TED konuşmacıları bunu yapmazlar. Genellikle dinleyicilerin karşısında dururlar ve sunumlarının çoğunda onlarla konuşurlar. İzleyicileriyle etkileşime girerler. Elbette TED konuşmacıları mesajlarını iletmek için genellikle birkaç basit görsel kullanır ancak notlarına, görsellerine bakmak için birkaç dakikadan fazla zaman harcamazlar.

2. TED Konuşmaları Öykü Odaklı

Bir TED konuşmasının konusuyla veya içeriğiyle gerçekten ilgilenmiyorsanız bile, kendinizi TED konuşmacılarının mesajlarını iletmek için kullandığı hikayelerle ilgilenirken bulabilirsiniz. TED konuşmacıları hayatlarında kendilerini ve dünyalarını değiştiren anlardan bahseder. Bunlar genellikle kişisel hikayeler olur ve bu nedenle daha otantik ve ikna edici olurlar.

3. 18 Dakikada 

TED konuşmacılarına fikirlerini en yenilikçi ve ilgi çekici yollarla sunmaları için en fazla 18 dakika verilir. Şöyle düşünün... Neden iş sunumları için bir zaman sınırı belirlemeyesiniz? Kısa süreceği bilinen konuşmaları dinlemek en başından dinleyiciyi daha odaklı ve motive tutar. 

4. Çok Pahalıya Mal Olmaz

Şirketinizin sunumlarını hazırlamak için ne kadar harcama yaptığını biliyor musunuz? Para harcamak yerine ilgi çekici bir hikaye hazırlamaya ve mesajınızı iletmek için birkaç görüntü bulmaya zaman ayırmaya ne dersiniz? İş arkadaşlarınızın zamandan tasarruf edeceğini, gerçek işi yapmak için harcayabilecekleri zamanı hayal edin.

Sizce de bu yayılmaya değer bir fikir, değil mi?