banner339
banner313

Ünlü iş adamı Sabahattin Tuncer hayatını kaybetti!

Türkiye'nin en ünlü kolonya markalarından Eyüp Sabri Tuncer Kolonyaları Kozmetik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sabahattin Tuncer, Ankara'da dün gece tedavi gördüğü hastanede, 93 yaşında hayatını kaybetti.

Ünlü iş adamı Sabahattin Tuncer hayatını kaybetti!
banner401
banner427


Cumhuriyetin kurulduğu 29 Ekim 1923 tarihinde doğan Sabahattin Tuncer,  yaşa bağlı rahatsızlıkları nedeniyle 10 gün önce hastaneye kaldırılmıştı. Tuncer,  tedavi gördüğü hastanede dün gece vefat etti.
 
Tuncer'in cenazesi, ikindi namazının ardından, kılınacak cenaze  namazından sonra Mamak Ortaköy Mezarlığı'nda toprağa verilecek.
 
Evli ve iki çocuk babası Tuncer, yaklaşık 100 yıldır bir Ankara  markası olarak iş yaşımındaki yerini koruyan Eyüp Sabri Tuncer Kolonyalarının  Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yürütüyordu.
 
Tuncer, Anadolu Ajansı'na 2007'de verdiği bir röportajda, babası Eyüp  Sabri Tuncer'in ısrarıyla 1960'lı yıllarda işin başına geçtiğini anlatmıştı.
 
Kolonyanın nasıl yapıldığını inceleyen, üniversite öğretim üyeleriyle  görüşüp, laboratuvarlarda çalışan ve formüller bulan Sabahattin Tuncer, kolonya  esansını kendi üretmeye başladı.
 
Kolonya devinin ikinci kuşağının temsilcisi Sabahattin Tuncer,  Türkiye'nin ilk esans formülünü yapan kişisi olarak tanınıyordu ve narenciye  çiçeklerinin kokusunu ilk çıkaran kişi olma unvanına da sahipti.
 
Sabahattin Tuncer kimdir?
 
29 Ekim 1923’te Bursa İnegöl’de dünyaya gelen Sabahattin Tuncer liseyi bitirdikten sonra üç yıl Ziraat Fakültesi’nde çalıştı. Daha sonra babası Eyüp Sabri Tuncer’in isteği üzerine işlerin başına geçerek kolonya ve esans üretimi üzerine araştırmalar yaptı.

Avrupa’daki saygın üreticilerle temasa geçerek getirttiği esansla kendi limon kolonyasını üretti. 1967’de ise tamamen yerli içeriklerle kendi limon kolonyası formülünü geliştirdi ve Ankara Ulus’ta bir kolonya imalathanesi kurdu. Sabahattin Tuncer sayesinde kısa sürede "Ankara’nın kolonyacısı" olarak nam salan Eyüp Sabri Tuncer, 1980’lerde Türkiye’nin her yerinde satılan, kolonya deyince ilk akla gelenlerden biri olan bir markaya dönüştü.

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2016, 13:17
banner218