banner339
banner391
banner313

Türkiye - Rusya arasında kırmızı hat kuruldu

Rusya Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov, dün Ankara'ya gelmişti. Rus savaş uçağının düşürülmesi olayından sonra gerçekleşen ilk üst düzey ziyarette önemli kararlar alındı ve Türkiye ile Rusya arasında kırmızı hat kuruldu.

Türkiye - Rusya arasında kırmızı hat kuruldu
banner353

İşte Rus generalin ziyaretinin perde arkası...

A HABER - Türkiye ile Rusya arasında kırmızı hat kuruldu. İki ülke askerinin doğrudan iletişime geçebileceği hat sayesinde jet düşürme gibi istenmeyen olaylar yaşanmayacak.

Rusya Genelkurmay Başkanı Gerasimov sürpriz bir şekilde Ankara'ya geldi, konuk generali Genelkurmay Başkanı Akar resmi törenle karşıladı.

Karargah'ta görüşen iki mevkidaşın gündeminde, Suriye ve askeri ilişkiler vardı. Yaklaşık üç saat süren görüşmede önemli kararlar alındı.

İki ülke arasında kırmızı hattın etkin hale getirilmesi o kararlardan biriydi. Akar ve Gerasimov'un askeri konularda doğrudan görüşmesini sağlayacak telefon hattı artık bütünüyle işler hale geldi.

Kırmızı hattın etkin hale gelmesiyle, genelkurmay başkanlarının yanı sıra hava kuvvetleri komutan ve yetkililerinin koordinasyon içinde çalışması anlamına da geliyor.

İletişim halinde olacak diğer birimler ise sahadaki özel birlikler ve istihbarat uzmanları olacak.

Görüşmeden çıkan bir başka sonuç ise askeri kanalların iki ülke arasında tamamen açık tutulması.

Orgeneral Akar ile Rus mevkidaşın görüşmesinde en önemli başlık Suriye'ydi. Fırat Kalkanı'nın haklılığı ve meşruiyeti teyit edildi.

Ankara'nın Suriye'nin toprak bütünlüğünden yana olduğu, harekatın Türkiye'nin sınır güvenliğini sağlamak amacını taşıdığı bir kez daha vurgulandı ziyarette.

Ayrıca YPG'nin Fırat'ın batısına geçmemesi gerektiğinin de altı çizildi.

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2016, 22:31
banner218

banner344

banner394

banner343

banner393

google-site-verification=XM_gwNkBaKM19LDHoKaTOmBzvkdlKwOdKMcUtov1R-k