banner339
banner313

Trafik denetimleri artacak

İçişleri Bakanlığı trafik kazalarının azaltılması için yeni önlemler içeren bir genelge yayınladı. Buna göre, kazaların sık yaşandığı cuma ve cumartesi günleri denetimler artacak. Haftasonları alkol kontrolleri de yoğunlaştırılacak.

Trafik denetimleri artacak
banner401
banner408

İçişleri Bakanlığı'nın yaptığı analizler en çok kazanın cuma ve cumartesi günleri yaşandığını gösterdi. Bakan Süleyman Soylu özellikle bu günlerde trafik denetimlerinin artırılması için genelge yayındı. Buna göre cuma ve cumartesi günleri 18.00 -20.00 saatleri arasında kontroller artırılacak. Alkollü içeceklerin tüketileceği yer ve güzergahlarda hafta sonu 22.00-02.00 saatleri arasında alkol denetimleri yoğunlaştırılacak.

Bakanlığın verilerine göre kazalar en çok 16.00 -20.00 saatleri arasında yaşanıyor. Yüzde 88'i sürücü hatasından kaynaklanıyor. Genelgede, trafik kazalarının yoğunlaştığı alan ve güzergahlarda kazaların nedeni araştırılarak gerekli önlemlerin alınması istendi.

Alınacak önlemler arasında emniyet kemeri kullanımının takip edilmesi de var. Sadece ön değil arka koltuklarda bulunan yolcuların emniyet kemeri kullanıp kullanmadığı da kontrol edilecek. 

Radarla hız tespiti uygulaması, belirlenen esas ve usuller çerçevesinde yapılacak. Genelgede motosikletleri karıştığı kaza oranının yüzde 18 olduğu belirtildi. Bunu azaltmak için motorsikletler üzerinde denetimler ciddi oranda artacak.

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2016, 14:07
banner218