banner158
banner218

Tekrarlayan gebelik kayıplarının nedenleri

Tekrarlayan gebelik kayıplarının nedenleri
banner216


Genetik faktörler;%2-5 anne veya babadaki kromozom sayı veya yapısal bozukluğa bağlı oluşan kayıplardır.Kromozom bozuklukları, yumurta veya sperm kalitesini düşürerek sağlıklı embriyo gelişimini olumsuz etkileyebilmektedir.Bu durumda tüp bebek yöntemi ile elde edilen embriyolar genetik olarak incelenir.Kromozom yapısı normal olan embriyolar seçilerek hem gebelik hemde gebeliğin devam etme şansı artacaktır.

Rahim ve tüpler ile ilgili anatomik bozukluklar;Rahim filmi ve ultrasonografik incelemeyle kolayca tespit edilebilen durumlardır.Gebelik kayıplarının %10-15' ini oluşturur.Rahim içi polipler, myomlar,yakışıklılar,septum gibi doğuştan gelen rahim anomalileridir.Bu problemlerin çoğu histeroskopik veya laparoskopik operasyonlar ile düzeltilebilir.Kapalı ve şişmiş tüplerde biriken sıvılar gebeliğe zarar vermektedir.Bu durum tespit edilen kadınlarda laparoskopik cerrahi ile problemli tüpün çıkarılması şansı arttıracaktır.

Endokrin faktörler; Kayıpların %17-20'si endokrin faktörlere bağlıdır.Tiroid hastalıkları, kontrol edilmemiş diyabet,prolaktin hormonunun yüksekliği, polikistik over sendromu, luteal faz yetmezliği(progesteron hormonunun yetersiz salgılanması) en sık karşılaşılan nedenlerdir.Basit kan testleri ile tespit , tedavi ve takibi yapılabilecek durumlardır.

Otoimmün faktörler; Kayıpların yaklaşık %20'sinden sorumludurlar.Bağışıklık sistemi ile ilgili faktörlerdir.Kan testleri ile tespit edilebilirler.Antikardiyolipin ve lupus antikoagulant , tiroid antikorları yüksek olabilir.Tedavide immunglobulinler,steroidler, kan sulandırıcı iğneler kullanılabilir.

Trombotik,pıhtılaşma ile ilgili genetik taşıyıcılık;Kayıpların %15'ini oluşturur.En sık görülenleri Faktör V ve MTHFR mutasyonlarıdır.Kan testleri ile anlaşılabilir. Plasental gelişim ve fonksiyonlarını olumsuz etkileyerek gebelik kayıplarına ve anne karnında bebek ölümlerine neden olabilmektedir. Folik asit desteği , kan sulandırıcılar gebelik boyunca,doğuma kadar kullanılabilir.

Enfeksiyonlar; Kayıpların %0.5-5'inden sorumludur.Bazı enfeksiyonların düşüğe neden olduğu bilinmekle birlikte, tekrarlayan gebelik kayıplarında enfeksiyonların etkisi net değildir.Vajinal ve servikal kültürler alınabilir ve etiyolojiye göre antibiyotik tedavisi önerilebilir.Sık tekrarlayan enfeksiyonlarda bağışıklık arttırıcı destekler önerilebilir.

Çevresel faktörler; Tekrarlayan gebelik kayıpları yaşayan kadınlara, alkol,sigara ,aşırı kafein tüketmemeleri önerilmelidir.

Açıklanamayan faktörler; Yapılan tüm tetkik ve tahlillere rağmen bir neden tespit edilememesi durumudur.Kayıpların yaklaşık %50'si bu durumdadır.Tedavide , gebeliğin sık takibi ve psikoloji destek önemlidir.Bu şekilde kayıpların %86' sı engellenebilir.