banner158
banner218

Tarihçi Prof. Dr. Kemal Karpat, son yolculuğuna uğurlandı

ABD'de tedavi gördüğü hastanede çoklu organ yetmezliği nedeniyle 96 yaşında hayatını kaybeden Prof. Dr. Kemal Karpat, son yolculuğuna uğurlandı.

Tarihçi Prof. Dr. Kemal Karpat, son yolculuğuna uğurlandı
banner216

Fatih Camisi'nde düzenlenen cenaze törenine, Cumhurbaşkanı Yardımcısı  Fuat Oktay, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, 11. Cumhurbaşkanı  Abdullah Gül, eski başbakanlardan Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü  İbrahim Kalın, Fatih Belediye Başkanı Hasan Suver, CHP İstanbul Büyükşehir  Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu ile Karpat'ın yakınları ve çok sayıda kişi  katıldı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu  ve AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım da törene  çelenk gönderdi.

Karpat'ın cenazesi, öğle vakti kılınan namazın ardından, Fatih Camisi haziresine defnedildi.

KEMAL KARPAT KİMDİR?

Prof. Dr. Kemal Karpat, Romanya Dobruca'da 15 Şubat 1923'te dünyaya  geldi.

Lisans derecesini İstanbul Üniversitesi Hukuk Bölümü'nden 1947'de alan  Kemal Karpat, yüksek lisansını Washington Üniversitesi Siyasi Bilimler,  doktorasını ise New York Üniversitesi Siyasal ve Sosyal Bilimler'de 1957'de  tamamladı.

Karpat, Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi'ndeki görevinin  ardından, Montana State, New York, Princeton, Bilkent, Ortadoğu Teknik, Ankara,  Harvard, John Hopkins, Colombia üniversiteleri ve Ecole des Hautes Etudes en  Science Sociales gibi eğitim kurumlarında öğretim üyeliği ve yöneticilik yaptı.

Wisconsin Üniversitesi Ortadoğu Çalışmaları Bölüm Başkanlığını ve The  Turkish Studies Association ile Türk Araştırmaları Kurumu'nun direktörlüklerini  yürüten Karpat, Orta Asya Çalışmaları Derneği'nin kurucu başkanlığından sonra  Wisconsin Üniversitesi Orta Asya Çalışmaları Programı'nın da koordinatörlüğünü  üstlendi.

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü ve TBMM Onur Ödülü gibi  birçok ödül alan Karpat'ın tarih alanında çok sayıda makale ve kitabı bulunuyor.

  

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2019, 15:59