banner339
banner313

Taçsız kalan kraliyet ailesi üyeleri

Dünyanın gözü uzun süredir İngiliz kraliyet ailesinin üzerinde. Haklarında, Hollywood ünlülerini aratmayacak kadar çok haber yapılan aile bu kez skandal bir olayla gündemde. Kraliçe 2. Elizabeth ile eşi Prens Philip'in ortanca oğlu Prens Andrew, hakkında açılan cinsel taciz davası nedeniyle sıkıntıdaydı. Uzun süredir tartışılan bir konu da dün gece sonuca bağlandı.

Taçsız kalan kraliyet ailesi üyeleri
banner475


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

61 yaşındaki Prens Andrew, sahip olduğu bütün unvanlarını kaybetti. Buckingham Sarayı'ndan yapılan açıklamada, Prens Andrew'ün hakkındaki cinsel taciz iddialarına karşı kendini "sivil bir vatandaş" olarak savunacağı aktarıldı. Özetle Prens Andrew'nun bütün askeri unvanları annesi Kraliçe 2. Elizabeth tarafından elinden alındı. Bu kadarla da kalmadı bundan böyle Andrew, kraliyet ailesinin sadece en kıdemli üyelerinin sahip olduğu 'Majesteleri' (His Royal Highness) unvanını da artık kullanamayacak. Yani özetle Prens Andrew, bir anlamda aileden "sürgün" edilmiş oldu.

 

Her ne kadar bu dönemde en çok konuşulan kişi olsa da Andrew kraliyet ailelerinden "dışlanan", "kovulan" unvanlarını kaybeden tek kişi değil. Uzak ya da yakın geçmiş bunun farklı örnekleriyle dolu. Biz de bazen kişisel sebeplerle bazen aşk yüzünden bazen de kral ya da kraliçe yaptığı düzenlemelerle bunu zorunlu kıldığı için kraliyet ailelerinden ayrılan, doğar doğmaz sahip oldukları unvanları kaybeden ya da ellerinin tersiyle iten o prens ya da prensesleri bir hatırlayalım istedik.
banner218