banner158

Sudan'da müzakereler yeniden başlıyor

Etiyopya'nın arabuluculuğu sonuç verdi, darbe yapan Askeri Geçiş Konseyi ile muhalifler bir kez daha masaya oturuyor.

Sudan'da müzakereler yeniden başlıyor
banner152


Sudan'da Askeri Geçiş Konseyi (AGK) ve Özgürlük ve  Değişim Bildirgesi Güçleri (ÖDBG) arasında geçiş konseyinin kurulmasına ilişkin  müzakerelere yeniden başlanacak. 

Etiyopya'nın Sudan Özel Temsilcisi Mahmud Dirir, basın mensuplarına  yaptığı açıklamada, iki tarafla ayrı ayrı gerçekleştirilen görüşmeler neticesinde  müzakerelere devam edilmesi kararı alındığını söyledi.

Diğer muhalif parti ve gruplarla da görüşen Dirir, tarafların  tansiyonun artırılmasına yönelik açıklamalardan kaçınacağına işaret etti.

Varılan mutabakata göre, her iki taraf da müzakerelerin durması  öncesinde sivil yönetime geçiş konusunda varılan uzlaşı maddelerini koruyacak.

Öte yandan, iyi niyet göstergesi olarak siyasi tutuklular da serbest  kalacak.

Sudan'da muhalif göstericilere liderlik eden çatı oluşum ÖDBG, dün  sivil itaatsizlik ve grevi askıya aldıklarını duyurmuştu.

Sudan'daki olaylar

Ülkede 19 Aralık 2018’de ekonomik kriz nedeniyle başlayan gösterilerin  hızla rejim karşıtı eylemlere dönüşmesinin ardından ordu 11 Nisan'da yönetime el  koyduğunu açıklamış ve 30 yıllık Ömer el-Beşir dönemi sona ermişti. 

Darbeden sonra Askeri Geçiş Konseyi ile muhalefet, askerlerin de yer  alacağı 3 yıllık geçiş sürecinin ardından demokratik seçimlerle sivil yönetime  geçilmesi konusunda anlaşmıştı. 

Sudan güvenlik güçleri, 3 Haziran sabahı başkent Hartum’daki ordu  karargahı önünde 6 Nisan'dan bu yana sivil yönetime geçilmesi talebiyle demokrasi  nöbeti tutan muhalif göstericileri gerçek mermi ve göz yaşartıcı gaz kullanarak  dağıtmıştı. 

Sudan Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, güvenlik güçlerinin  başkentte göstericilere müdahalesi sonucu 61 kişinin hayatını kaybettiği  belirtilmişti. 

Sudan Doktorlar Komitesi ise olaylarda yaşamını yitirenlerin sayısının  118'e ulaştığını aktarmıştı. 

Son olayların ardından taraflar arasındaki müzakereler durdurulmuş,  muhalefet kapsamlı sivil itaatsizlik ve siyasi grev kararı almış, askeri yönetim  de 9 ay içinde genel seçime gidileceğini açıklamıştı.
Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2019, 13:18