banner339
banner274

Son dakika: Süleyman Soylu ülkesine dönen Suriyeli sayısını açıkladı

Türkiye'nin göç politikası ile ilgili konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ülkesine dönen Suriyeli sayısını açıkladı. Sınır duvarlarıyla ilgili de açıklama yapan Soylu, 'Hakkari sınırında da bu yıl itibarıyla 20 km. tamamlıyoruz.' dedi.

Son dakika: Süleyman Soylu ülkesine dönen Suriyeli sayısını açıkladı
banner401
banner427


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

İçişleri Bakanı Soylu, "Göç Kurulu Toplantısı"nda konuşuyor. Soylu, '462 bin Suriyeli ülkesine geri dönmüştür.' dedi.

Soylu'nun açıklamlarından satır başları şöyle:

Türkiye Suriye iç savaşının başladığı andan itibaren göç politikasını belirlemiştir. Bir takım düzenlemeler gerçekleşmiştir. Dünya düzensiz göç hareketlerini izlerken göç politikası belli olan bir anlayışı başından beri ortaya koyma kararlılığını göstermiştir.

462 bin Suriyeli ülkesine geri dönmüştür.

Göç Genel Müdürlüğü Başkanlığında, Uyum Müdürlüğü'nü kurduk. Özellikle eğitim, dil konusunda uyumu sağlayacak süreç bu dönemde gerçekleşti. YİMER iletişim merkezi de yabancıların soru ve sorunlarına cevap vermiştir. İlk dönem açık kapı olarak adlandırılabilir. İkinci dönemde uyum politikaları gerçekleştirildi.

Suriye'nin 837 kilometresi sınır duvarları ve sistemlerle donatılmıştır.

2017'de Iğdır'da duvarları oluşturmaya başladık. Sonrasında Ağrı'da toplam 159 kilometre duvar yapıldı. İran ile yaptığımız müzakereler de başarılı bir sonuca ulaşan bir süreçtir.

Şimdi Hakkari sınırımızda 20 kilometreyi kış başlamadan bitirmeyi planlıyoruz.

Buradan bir haber daha vermek istiyorum, Van sınırının İran'da kalan 242 km'lik bölümünü de başlatıyoruz. Doğuda İran sınırlarımızda şu ana kadar yaptığımız 221 km'ye bir 242 km daha ekleyeceğiz ve bitirmiş olacağız. Böylece İran sınırımızın büyük bir bölümünü bitirmiş olacağız.
banner218