banner339
banner274

Son dakika: Daha 31 yaşında! Kalp nakli olacak: Koronavirüs kalbimi delip geçti!

Kahramanmaraş Havalimanı’nda çalışan 31 yaşındaki Selçuk Çınkıl ve babası şiddetli koornavirüs belirtilerinin ardından yoğun bakıma kaldırıldı. Babasını kaybeden ve taburcu olduğunda kalbinin yüzde 15'inin çalıştığını öğrenen Çınkıl'ın hayatı tamamen değişti. İşte şimdilerde kalp nakil sırasında bekleyen Çınkıl'ın hepimize yaptığı çağrı...

Son dakika: Daha 31 yaşında! Kalp nakli olacak: Koronavirüs kalbimi delip geçti!
banner401
banner427


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

Mert İnan / İstanbul - Çınkıl’ın KOAH hastası olan babası, hastalığın teşhisinden birkaç gün sonra kalp yetmezliğinden yaşamını yitirirken, Çınkıl’ın kendisi ise yaşam mücadelesi vermeye başladı. Yaklaşık 2 ay yoğun bakım servisinde tedavi gören 3 çocuk babası taburcu olduğunda kalbinin sadece yüzde 15’inin çalıştığını ve acil kalp nakli olması gerektiğini öğrendi.

"KALP NAKLİ İÇİN SIRADAYIM"

Aylarca hem memleketi Kahramanmaraş, hem de Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde çalmadık kapı bırakmayan Çınkıl, son çare olarak İstanbul’da Prof. Dr. Süha Küçükaksu’nun kapısını çaldı. Yaşama yapay kalp cihazı ile tutunan Çınkıl, başından geçenleri şöyle anlattı:"AŞILANMIŞ OLSAYDIM HAYATIM TEPETAKLAK OLMAYACAKTI"

KOVİD KALBİ VURUYOR

Prof. Dr. Süha Küçükaksu ise aşı karşıtlarının ortaya sürdüğü iddiaların bilimsel geçerliliği olmadığına değinerek, “aşıların kalp kası iltihabı” yaptığı söylentileri ortaya atanların virüsün yarattığı tahribattan haberleri olmadığını söyledi. Küçükaksu, “ABD’de 200 milyon doz aşı yapıldı ve sadece 100 kişide kalp kası iltihabı olduğu bildirildi ancak bu kişiler normal popülasyon dediğimiz yani aşıya bağlı olmayan hastalık seyri görülen kişiler de olabilir. Kovid-19’un öldürücü etkisine en çarpıcı örnek Selçuk Çınkıl’un başından geçenler. Kovid-19 kalbi vurduğu gibi, kalp dokularına büyük hasar verebiliyor” dedi.
banner218