banner83

Soma'ya yardım için madalyalarını satışa çıkardı!

Dünyaca ünlü vücut geliştirme şampiyonu, kazandığı madalyaları satıp Soma'daki madenci ailelerine yardım edecek.

Soma'ya yardım için madalyalarını satışa çıkardı!
banner94
banner26

Vücut geliştirmede bir kez Avrupa Şampiyonu,  3 kez Dünya Şampiyonu ve 1 kez de Kainat Şampiyonu olan, 2013’te ağırlık kaldırmada Guinness Dünya Rekortmeni olan Tolga Murat Balıkçı,  Soma’da hayatını kaybeden madencilerin ailelerine yardım etmek için madalyalarını satışa çıkarttı. Her bir madalyasına 5 milyon TL isteyen Tolga Murat Balıkçı, “Soma herkes gibi benim de içimi yaktı. Geride kalanlara da sahip çıkmamız gerek. Maddi durumum yetersiz olduğu için, benim için paha biçilmez olan madalyalarımı satışa çıkarttım. Varım yoğum hepsi bu. İnşallah duyarlı insanların girişimiyle madalyalarımı satıp Somalı hemşehrilerime destek olacağım” dedi.

HAYATA KÜSMEDİ, DAHA SIKI SARILDI

İzmir’in Foça ilçesinde yaşayan Tolga Murat Balıkçı’nın (29) sol bacağı 28 Ocak 1998’de, henüz 17 yaşındayken geçirdiği trafik kazasında koptu. Tolga Murat Balıkçı hayata küsmek yerine daha sıkı sarıldı. Vücut geliştirme sporunda engeli olmayan arkadaşlarının kaldıramadığı ağırlıklarla çalıştı. Ard arda şampiyonluklar aldı. Tolga Murat Balıkçı, sporun yanı sıra eğitimini de sürdürdü. Adnan Menderes Üniversitesi İktisat Bölümü’nü bitirdi. Foça’da Tomuba isimli bir spor salonu açtı ve gençleri spora yönlendirmeye çalıştı. Tolga Murat Balıkçı, 10 yıllık çalışmasının karşılığını ilk olarak 21 Kasım 2009’da aldı. Estonya’nın başkenti Tallin’de düzenlenen Dünya Vücut Geliştirme Şampiyonası’nda, Engelli Sporcu kategorisinde şampiyon oldu. 8 Mayıs 2010’da Litvanya’nın Kaunas şehrinde Avrupa Vücut Geliştirme Şampiyonu, Slovakya’da yapılan Mr. Universe Kainat Şampiyonası’nda şampiyonluk aldı. Aynı yıl Antalya Kemer’de düzenlenen Dünya Tekerlekli Sandalye Vücut Geliştirme Şampiyonası’nda da Tolga Murat Balıkçı şampiyonluğu kimseye bırakmadı. Neredeyse tüm şampiyonalarda zirvede yer alan Balıkçı, son olarak Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de, 14-17 Aralık 2012 tarihleri arasında düzenlenen IFBB Dünya Masterler ve Gençler Vücut Geliştirme Şampiyonası’nda engelliler kategorisinde birincilik kürsüsüne çıkarak üçüncü kez Dünya Şampiyonu oldu.

İZMİR’DEN ANKARA’YA PEDAL ÇEVİRİRKEN ÖĞRENDİ

Soma’daki faciayı engelliler haftası nedeniyle İzmir’den Ankara’ya bisikletle giderken öğrenen Tolga Murat Balıkçı, ölen madencilerin ailelerine yardım için madalyalarını satışa çıkarttı. Tolga Murat Balıkçı şunları söyledi:
“Soma da yaşamını yitiren şehit kardeşlerimin geride kalan ailelerine yardım etmeyi çok istedim ama maddi gücüm buna yetersiz. Sahip olduğum IFBB ve WBBF federasyonlarına ait 5 altın ve 2013 Guinnes dünya rekoru madalyalarımı internet üzerinden satışa çıkarttım. Geliriyle aileleri destekleyeceğim. Varım yoğum hepsi bu. Ölenlere Allah’tan rahmet, kalanlarına da sabır diliyorum.”

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2014, 14:44

banner102