banner83

Soma'da son durum

Manisa'nın Soma ilçesinde yaşanan maden faciasında, hayatını kaybedenlerin sayısı 303'e yükseldi.

Soma'da son durum
banner94
banner26

Soma'da salı gününden buyana devam eden arama kurtarma çalışmalarında bugün  saat 15.10 itibarıyla içerideki son iki işçinin de cenazesi dışarı çıkarıldı. Ambulansa konulan işçilerin cenazesi DNA testi ve otopsi için Akhisar Devlet Hastanesi'ne gönderildi.

Taner Yıldız açıklamıştı

Maden kazasının yaşandığı ocakta arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini belirten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, içeride hayatını kaybeden 2 işçinin bulunduğunu ve yerlerinin tespit edildiğini söylemişti. Arama kurtarma çalışmalarının güçleştiren yangının kontrol altına alındığını ifade eden Yıldız, "12 ailemizin kayıp talepleri vardı, 10 işçimizi dışarıya çıkardık. İçerideki 2 işçimizi dışarıya çıkarma çalışmaları başladı. 301 işçimiz hayatını kaybetmiş oldu. Bugün ailelerine çok büyük bir ihtimalle, 10 işçimizi teslim etmeyi planlıyoruz. DNA testleri sonuçlanacak. Buradan çıkaracağımız 2 işçiyi de bugün ailelerine teslim etmeyi planlıyoruz. İlk günden bu yabana bu acıyı siyaset üsttü olarak değerlendirdim" dedi.

Yılmaz Özdil'e tepki

banner103
Yıldız açıklamalarını şöyle sürdürdü: "Şu ana kadar sakinliğimi sükûnetimizi koruduk. Son derece önemli bir işte bütün ciddiyetimizle beraber, bütün ekibimizle beraber, bakanlıklarımızla beraber burada bulunduk. Bütün eleştirileri de sinemize çektik. İçimizdeki fırtınayı sessizlik olarak buraya taşıdık. Ama şu kısmına dayanamayacağım. Bir adam kalkıyor diyor ki 'bunlar müstahaktı.' Burada ki hayatını kaybeden işçilerimize yalnızca AK Parti mitingine gittiğinden dolayı, yalnızca başbakanımıza parti lideri dediklerinden dolayı bunlar müstahaktır diyor. Buna tahammül etmemiz söz konusu olmaz."

"77 MİLYONUN YARALI OLDUĞUNU SÖYLEMİŞTİM ONDAN 1 KİŞİ ÇIKARIN"

"Ben 77 milyonumuzun yarala olduğumuz söylemiştim, o sayıdan bir kişi çıkarın. Demek ki bu adam yaralı değilmiş. Biz şahıslarımızla ilgili bir hususta, bütün eleştirilere hiçbir eleştiriye cevap vermedik. Yoğunlaştığımız tek bir iş vardı, bugün iki işçimizin yeri tespit edildikten sonra ben bunu söylemek zorundayım. Çalışma arkadaşlarına sesleniyorum. Benim artık ona söyleyecek hiçbir cümlem yoktur. Böyle bir insanla nasıl yan yana çalışılabilir, bunu söyleyecek bir adamla, nasıl bir fikir değerlendirilebilir. Biz basının özgür olmasını isteyen bir yapıdayız, ama bu özgür olmak isteyen basına da, bir istismar aracı olarak konmuştur. Her birimizin 301 işçimizin hassasiyetine ve onların cenazesine gösterilmesi gereken nezakete davet ediyorum. 'Müstahaktır' demek böyle bir ölümü kendi zihninde kalbinde, makul hale getirmektir. Bu acının içerisinde böyle bir cümle, 77 milyon-1 tarafından kabul edilemez. Bu kadar da haksızlık olmaz. Biz bütün acımızla, hüznümüzle beraber, yeni bir kaza olmasın çabası ile gece gündüz uğraşan ekiple birlikte yürütüyoruz. Böyle bir insafsızlığa, böyle bir insansızlığa böyle bir kutsalsızlığa tahammül edemeyiz. Müstahaktır kelimesinin bedeli ödenmek durumundadır. Ben bunu işçi kardeşlerimiz adına söylüyorum"

Enerji ve Tabi kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 2 işçinin cenazelerinin çıkarılmasının ardından arama kurtarma çalışmalarını sonlandıracaklarını söyledi.
Kaza sonrası idari ve adli soruşturmanın başlatıldığını anımsatan Bakan Yıldız, "Dikkat etmemiz gereken 2 önemli konu var. Denetim ve soruşturma yürütülüyor, diğeri de sahanın korunması gerek. Sahanın üretim içerisinde olamamış oluşu koruma tedbirlerini beraberinde getiriyor. Maden ocağının farklı riskler içermemesi gerekiyor. Bakıma ihtiyacı var. Delillerin olduğu yerde, kalması gerekiyor. Kimin ihmali varsa cezasını çekecektir. Kamu oyunun hassasiyetimizi biliyor, bununla alakalı kimsenin zafiyet gösterme imkanı olmaz" dedi.

Sabah yapılan ilk açıklama

Yıldız saban erken saatlerde yaptığı açıklamada, gece yapılan kurtarma çalışmalarında 15 işçinin cenazesine ulaşıldığını söyleyerek, cenazesine ulaşılan toplam ceset sayısının 299'a ulaştığını belirtmişti. Bakan Yıldız, madenden cenazesi çıkarılan 286 işçinin ailesine teslim edildiğini, 13 işçinin ailesine teslim edilmek için işlemlerin yapıldığını bildirdi. Cenazelerin teslimi için işlemlerin sürdürüldüğünü ifade eden Yıldız, "3-4 saat içinde büyük bir bölümü teslim edilecek. DNA testi sonucu işlemlerini ve karşılaştırmaların beklenmesi nedeniyle 4-5 işçinin teslimi gecikebilir. Hedefimiz bugün itibarıyla tüm işçi kardeşlerimizi teslim etmek" dedi.

"BAŞKA YERDE LOKAL BİR YANGIN ÇIKTI"

Yer altında en fazla 3 işçinin olabileceğini değerlendirdiklerini ifade eden Bakan Yıldız, arama faaliyetlerine devam edileceğini vurguladı. "Bu arada farklı bir gelişme oldu" diyen Bakan Yıldız, şu ana kadar ocağın içinde çıkan yangından bağımsız olarak, başka bir yerde lokal bir yangın başladığı bilgisini verdi. Bakan Yıldız, şunları kaydetti:

"Önceki yangınla alakası olmayan, onla ilintili olmayan, Metan seviyesinin yükselmesinden dolayı bu yangını önemsiyoruz. Tabii üretim yapılmadığı takdirde, özellikle madenciler bilirler, bunun farklı yerlerde çıkabileceğidir. Onun için zamanı çok iyi değerlendirmek gerekir. Ocak şu anda hem denetlenmeye muhtaç, hem de kontrole muhtaç. Ocağı kendi haline bırakamayız. Şu anda önemli kararlar da vermek zorundayız. İşçi kardeşledimizi hızlıca çıkartmamız lazım. Bir yandan da kamuoyunla paylaştığımız denetimle alakalı işlemlerin sürdürülmesi lazım. En önemlisi de bunların sağlıklı şartlarda, kimseyi riske edilmeden yapılması gerekiyor. Onun için arkadaşlarla bir değerlendirme yapacağız, kararlarımızı da uygulamaya geçeceğiz"

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2014, 15:52

banner102